Prawidłowa higiena jamy ustnej i jej wpływ na zdrowie
Prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia całego organizmu. Znajdujące się w jamie ustnej bakterie, choć w większości są nieszkodliwe, mogą, zwłaszcza gdy jesteśmy osłabieni z powodu infekcji, powodować poważne schorzenia, w tym choroby serca czy Alzheimera.
Dlaczego prawidłowa higiena jamy ustnej jest tak ważna dla zdrowia?
Naturalne mechanizmy obronne organizmu i dobra pielęgnacja jamy ustnej, czyli codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, pozwalają utrzymać bakterie na właściwym poziomie. Ich zbyt wysoka ilość, spowodowana złą higieną jamy ustnej, może wpływać na kondycję naszego zdrowia i pojawienie się niektórych schorzeń. Począwszy od próchnicy i chorób dziąseł, na poważnych chorobach serca kończąc.
Jakie schorzenia można powiązać ze zdrowiem jamy ustnej?
Ciało ludzkie jest złożonym systemem różnych układów, wpływających na siebie nawzajem. Ze względu na sposób, w jaki jest zbudowane, jeden obszar organizmu może mieć oddziaływać na inny. Dobrym przykładem są tu zęby i jama ustna. Zły stan czy choroby jamy ustnej mogą przyczyniać się do rozwoju różnych dolegliwości, w tym:
- zapalenia wsierdzia – jest to infekcja wewnętrznej wyściółki komór serca lub zastawek (wsierdzie) i zwykle występuje, gdy bakterie lub inne zarazki z innej części ciała, na przykład jamy ustnej, rozprzestrzeniają się w krwiobiegu i przywierają do określonych obszarów w sercu;
- choroby sercowo-naczyniowej -chociaż związek nie jest jeszcze w pełni zrozumiały przez naukowców, niektóre badania sugerują, że choroby serca, zatkane tętnice i udar mogą być powiązane ze stanem zapalnym i infekcjami, które generują bakterie jamy ustnej;
- powikłania porodowe – zapalenie przyzębia zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Powodem może być zwiększony przepływ krwi w dziąsłach. Dowiedziono również, że obecność stanu zapalnego w jamie ustnej może wpływać na niską masę urodzeniową dziecka. Utarło się niestety przekonanie, że leczenie zębów w ciąży może zaszkodzić dziecku. Doktor Agnieszka Sokołowska – Trelka podkreśla, że ten pogląd jest nieprawdziwy i konieczne jest sprawdzanie stanu zębów u stomatologa przed ciążą, a także leczenie ubytków i stanów zapalnych w jej trakcie.
- zapalenie płuc – niektóre bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą dostać się do płuc, powodując zapalenie płuc i inne choroby układu oddechowego.
- chorobę Alzheimera – jedna z głównych bakterii odpowiedzialnych za ciężki przebieg choroby przyzębia jest powiązana z chorobą Alzheimera. Zakażenie jamy ustnej tą bakterią powoduje pojawienie się jej w mózgu, co daje początek uszkodzenia tkanki mózgowej.
Jakie choroby powodują pogorszenie stanu zębów?
Z kolei odwrotna sytuacja jest w przypadku niektórych chorób przewlekłych, których obecność w organizmie przyczynia się do pogorszenia stanu zębów. Dlatego warto umówić się na wizytę u stomatologa, jeśli cierpimy na jedną z poniższych dolegliwości:
- cukrzycę – zmniejszając odporność organizmu na infekcje, cukrzyca stwarza zagrożenie dla dziąseł. Bardzo prawdopodobne jest, że choroba dziąseł jest częstsza i cięższa właśnie u osób z cukrzycą. Badania pokazują również, że osobom cierpiącym na choroby dziąseł trudniej jest kontrolować poziom cukru we krwi. Regularne leczenie przyzębia może poprawić kontrolę cukrzycy;
- HIV / AIDS – problemy z jamą ustną, między innymi bolesne uszkodzenia błony śluzowej, są częste u osób z HIV / AIDS;
- osteoporozę - ta choroba osłabiająca kości atakuje również te kości, które utrzymują zęby w żuchwie. Wskutek postępującej demineralizacji zęby osadzone do tej pory mocno w zębodołach, zaczynają się chwiać, a w końcu wypadać. Niewielkie ryzyko uszkodzenia kości szczęki niosą ze sobą także niektóre leki stosowane w leczeniu osteoporozy.
- zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja lub bulimia – obie choroby powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane przez chorych wymioty skutkują przedostaniem się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo – zewnętrzną tkankę, która chroni ząb. Erozja szkliwa odsłania wrażliwą zębinę i powoduje ból.
Zasady prawidłowej higieny jamy ustnej
Powyższe przykłady wyraźnie wskazują, że codzienna higiena jamy ustnej i zdrowy tryb życia mają duży wpływ na kondycję całego organizmu.
Mając to na uwadze, rekomendujemy:
- mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie szczoteczką z miękkim włosiem i pastą z fluorem,
- nitkowanie zębów po każdym posiłku,
- używanie płynu do płukania ust w celu odkażenia i usunięcia resztek jedzenia pozostałych po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów,
- wymianę szczoteczki lub końcówki do szczoteczki elektrycznej co trzy miesiące lub szybciej, jeśli włosie jest rozchylone lub zużyte, a także gdy mieliśmy infekcję (np. Covid-19),
- zdrową dietę i ograniczanie jedzenia posiłków z dodatkiem cukru,
- unikania palenia tytoniu.
Elementem dbania o stan uzębienia powinno być też planowanie regularnych przeglądów stomatologicznych i bezpiecznych zabiegów higienizacji w naszym gabinecie. Poprawa higieny jamy ustnej przyczynia się do lepszej kondycji naszego organizmu i zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób przewlekłych, takich jak choroby serca czy cukrzyca.
Profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej
Czyszczenie zębów i codzienna higiena nie zawsze jest prawidłowo wykonywana w domu. Warto więc zasięgnąć wiedzy i skonsultować się ze specjalistą. W gabinecie stomatologicznym Esti-Dent, oprócz zabiegów higienizacji, prowadzimy również działalność profilaktyczną, która obejmuje właśnie profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej. Nasza higienistka stomatologiczna poinformuje, jaką technikę czyszczenia zębów zastosować przy danym układzie uzębienia. Ważne są tu nie tylko powierzchnie gładkie, ale również punkty styczne między zębami, a także miejsca trudno dostępne. W ramach instruktażu doradzimy także, jaką szczoteczkę najlepiej używać, które pasty się sprawdzą oraz jakie preparaty warto stosować do utrzymania zębów w dobrym stanie i do codziennej higieny jamy ustnej.
Zapraszamy zarówno małych, jak i dorosłych Pacjentów!