• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
zęby mądrości

Zęby mądrości – czy są potrzebne i kiedy je usunąć

Zęby mądrości, czyli ósemki, wyrzynają się między 17. a 25. rokiem życia. Niekiedy tworzą się tylko ich zawiązki i nie pojawiają się w ogóle. Zwykle, choć nie jest to reguła, zęby mądrości powodują liczne problemy. Począwszy od bólu przy wzroście, powstawania wad zgryzu, po trudność z utrzymaniem higieny. Konsekwencją tych dolegliwości jest zwykle ich chirurgiczne usunięcie.

Po co nam ósemki?

Zęby mądrości wyrastają najpóźniej, już w dorosłości, stąd ich nazwa. Prawdopodobnie w tym wieku jesteśmy mądrzejsi, choć poziomem wiedzy trzonowce te nie mają nic wspólnego.

Wszystkie zęby, które kiedykolwiek nam wyrastają, są umiejscowione w strukturze czaszki już od urodzenia. Najpierw wyrzyna się i wypada komplet 20 zębów mlecznych. Następnie wyrastają 32 zęby stałe, w tym trzy zestawy zębów trzonowych. Pierwszy pojawia się zwykle w wieku 6 lat, drugi około 12, a ostatni (czyli zęby mądrości) przed 25 rokiem życia.

Ósemki są pozostałością ewolucji i obecnie nie są nam potrzebne. Niegdyś ludzie jedli surowe jedzenie, korzenie, liście, orzechy oraz mięso i potrzebowali dodatkowe zęby do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. Dziś jemy dużo przetworzonego jedzenia, gotujemy je, żeby było miękkie, używamy sztućców i innych narzędzi, żeby ułatwić sobie konsumowanie. Zęby mądrości przestały być funkcjonalne, są za to przyczyną wielu problemów.

Dlaczego zęby mądrości są tak problematyczne?

Szczęki współczesnego człowieka różnią się od naszych przodków. Są przede wszystkim o wiele mniejsze. Jest to wynikiem ewolucji i zmiany nawyków żywieniowych.  Przez to w jamie ustnej nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca na wszystkie zęby, co prowadzi do różnych następstw.

Jakie problemy powodują ósemki?

U niektórych osób wyrzynanie ósemek przebiega w sposób normalny i nie powoduje żadnych dolegliwości. Funkcjonują one prawidłowo w łuku, podobnie jak reszta uzębienia. U części osób zęby mądrości pojawiają się jednak w momencie, kiedy szczęka osiągnęła swój maksymalny rozmiar i nie ma dla nich odpowiedniej ilości miejsca. Wówczas rosną krzywo, uciskając sąsiednie zęby i powodując ich stłoczenie. Może to prowadzić do powstawania licznych dolegliwości, takich jak szczękościsk, próchnica czy migrena. Problem powodują także ósemki, które nie do końca są wyrżnięte i przykrywa je częściowo dziąsło. Pod nim często gromadzą się resztki jedzenia i bakterie, powodując stany zapalne i prowadząc do powiększenia węzłów chłonnych, co oddziałuje negatywnie na cały organizm. Ponadto przy gryzieniu może dochodzić do zranień dziąsła.

Ósemki sprawiają również duży problem w codziennej higienie jamy ustnej. Ze względu na lokalizację, dostęp do nich jest utrudniony, a co za tym idzie czyszczenie może być niedokładne. To może powoduje, że są szczególnie narażone na próchnicę.

U niektórych osób zęby mądrości w ogóle się nie pojawiają albo wyrzynają się w bardzo zaawansowanym wieku. Spowodowane jest to używaniem ruchomej protezy, której ucisk powoduje wychodzenie zębów tkwiących do tej pory w kości. Ale to, że ich nie widać nie oznacza, że problemu nie ma. Często są one ułożone poziomo względem pozostałych zębów, naciskając na nie i powodując duży dyskomfort.

Jak widać, ósemki ze wszystkich zębów powodują najwięcej dolegliwości. Dlatego jeśli stwarzają problem, należy je po prostu usunąć.

Usuwanie zębów mądrości

Ząb mądrości usuwamy najczęściej, gdy jest ustawiony nieprawidłowo w łuku albo powoduje stany zapalne. Czasami zabieg chirurgiczny usunięcia ósemki wykonuje się ze względów ortodontycznych.

Zabieg powinien być poprzedzony właściwą diagnostyką i wykonaniem zdjęcia RTG. Pacjent jest poddawany miejscowemu głębokiemu znieczuleniu, operacja jest więc bezbolesna i trwa od 15 do 45 minut w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu. Zależy to w głównej mierze od tego, czy usuwany jest ząb w całości wyrżnięty czy zatrzymany. W drugim przypadku zabieg jest trudniejszy z uwagi na lokalizację zęba i małą przestrzeń do operowania narzędziami.

Ekstrakcja ósemki – zalecenia po zabiegu

Po usunięciu ósemki, pacjentowi zaleca się odpoczynek oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych w celu poprawnego gojenia zębodołu. Niestety, zabieg może powodować nieprzyjemny ból zębów i opuchliznę. Dlatego warto stosować zimne okłady, ssanie lodu i środki przeciwbólowe. W przypadku usuwania zęba zatrzymanego z przewlekłym stanem zapalnym, chirurg stomatologiczny przepisuje również antybiotyk.

Po zabiegu ekstrakcji ósemki stomatolog odradza:

  • palenia papierosów przez dobę od zabiegu,
  • czyszczenia zębów w pobliżu miejsca ekstrakcji,
  • picia przez słomkę,
  • wydmuchiwania nosa (silny strumień powietrza może to uszkodzić ranę),
  • picia kawy i napojów energetycznych przez tydzień,
  • jedzenia twardych posiłków.

Aby rana szybciej się zagoiła, możemy płukać usta ciepłą wodą z solą (łyżka na szklankę wody).

W razie utrzymującego się po kilku dniach od zabiegu uporczywego lub nasilającego się bólu, krwawienia lub gorączki, niezwłocznie należy zgłosić się do stomatologa.

Usuwanie ósemek Esti-dent Wrocław

Zabieg usunięcia jest zabiegiem chirurgicznym, w związku z tym nie w każdym gabinecie stomatologicznym może on zostać przeprowadzony i nie każdy lekarz stomatolog ma uprawnienia do jego wykonania. W gabinecie Esti-Dent zabieg chirurgicznego usunięcia ósemki wykonują: lekarz stomatolog Agnieszka Sokołowska-Trelka (sprawdź wolne terminy) i Przemysław Wosiek (sprawdź wolne terminy), którzy specjalizują się w chirurgii stomatologicznej i mają wieloletnie doświadczenie.

Zapraszamy do umawiania wizyt w naszym gabinecie!

Post comment

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu