• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów – jak zapobiegać i jak leczyć

Dla wielu osób ostry, kłujący ból towarzyszący jedzeniu zimnych bądź gorących posiłków to częsty dyskomfort. Pojawia się także podczas spożywania słodkich i kwaśnych potraw, szczotkowania czy nawet wdychania zimnego powietrza. Nadwrażliwość zębów to poważny i powszechny problem, któremu jednak można zapobiegać i leczyć.

Nadwrażliwość zębów – kogo dotyczy ten problem?

Choć jest to dość często spotykany problem, brakuje dokładnych badań, ile osób na świecie cierpi na nadwrażliwość zębów. Szacuje się, że może ona dotyczyć ok. 15% populacji. Najczęściej na to schorzenie zapadają pacjenci między 20. a 50. rokiem życia, ale grupą najbardziej narażoną są 30-40 – latkowie. Częściej problem dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Czym jest nadwrażliwość zębiny?

Nadwrażliwość zębiny to jedna z najczęstszych dolegliwości pacjentów zgłaszanych w gabinetach stomatologicznych. Przypadłość tę definiuje się jako krótki, ostry ból, który mija samoistnie i powstaje w wyniku działania bodźca, zazwyczaj termicznego, dotykowego, osmotycznego lub chemicznego, na odsłonięte kanaliki zębowe. Przechodzące przez nie płyny (zimne, ciepłe, kwaśne, słodkie) pobudzają zakończenia nerwowe miazgi, co odczuwane jest jako nadwrażliwość zębiny.  Powodem odsłonięcia kanalików zębowych jest uszkodzenie szkliwa, które jest pancerzem, chroniącym nasze zęby, a kiedy tego zabezpieczenia brakuje, odczuwamy ból.

Jak zapobiegać uszkodzeniu szkliwa?

Niestety, uszkodzić szkliwo jest niezwykle łatwo, na przykład stosując domowe sposoby na wybielanie zębów, warto więc temu zapobiegać, stosując kilka zasad:

  • nie szczotkuj zbyt mocno – jeśli używasz twardej szczoteczki i mocno ją dociskasz przy myciu zębów, możesz usunąć nie tylko płytkę nazębną, ale także uszkodzić szkliwo. Dlatego najlepiej używaj szczoteczki z miękkim włosiem lub odpowiedniej końcówki dla wrażliwych zebów.
  • unikaj kwaśnych potraw i napojów – cichymi zabójcami naszego szkliwa są napoje i pokarmy, które tak lubimy spożywać, a które są źródłem kwasów. Jeśli chcemy zachować naturalną barierę ochronną zębów w dobrym stanie, powinniśmy więc ograniczyć w naszej diecie napoje energetyczne, gazowane i izotoniczne, soki oraz alkohol. Niewskazane są również kwaśne potrawy oraz słodycze (zwiększają wydzielanie kwasów). Wszystkie te produkty atakują szkliwo. Zamiast nich zadbaj o dietę dla zdrowych zębów i jedz owoce oraz warzywa bogate w błonnik, ser, mleko, jogurt naturalny – będą nawilżać jamę ustną oraz pomagać zwalczać kwas i bakterie, które mogą niszczyć zęby. Naszym sprzymierzeńcem jest ślina, która stale obmywa zęby, działa przeciwpróchniczo i bierze udział w remineralizacji zębów. Wydzielanie śliny stymulują jabłka, dlatego dobrze jest włączyć je do swojej codziennej diety. Warto także dużo pić lub żuć gumę bez cukru. Jeśli jesz coś kwaśnego, nie spiesz się ze szczotkowaniem zębów. Odczekaj około pół godziny, zanim je umyjesz, aby nie wcierać pozostałego po jedzeniu kwasu w szkliwo.
  • rozluźnij zęby – z biegiem czasu zgrzytanie zębami prowadzi do starcia szkliwa. Rozwiązaniem problemu może być znalezienie źródła stresu, który wywołuje tę dolegliwość. Jeśli to nie zadziała, zgłoś się do stomatologa, który może założyć szynę relaksacyjną lub nakładkę ochronną na zęby. Jeśli problem jest poważny, możesz potrzebować korekcji zgryzu, wyeliminowania wad zgryzu lub też zastosowaniu specjalnych szyn odciążających staw skroniowo-żuchwowy. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie leków uspokajających, pozwalających zmniejszyć napięcie nerwowe.
  • zrób sobie przerwę od wybielania – pogoń za perłowo białymi zębami może wywołać ból. Na szczęście wrażliwość na wybielanie jest zwykle tymczasowa. Porozmawiaj ze swoim dentystą o tym, jak leczenie może wpływać na Ciebie i czy należy je kontynuować. Rozwiązaniem może być laserowe wybielanie zębów.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Czasami nadwrażliwość zębów może być oznaką innych problemów, takich jak:

  • naturalnie cofające się dziąsła – przy zanikaniu kości w zaawansowanym wieku zanika również dziąsło, co powoduje stopniowe odsłanianie się szyjki i korzenia zęba. Te z kolei nie mają szkliwa, które mogłoby je chronić, więc są znacznie bardziej wrażliwe na różne bodźce niż reszta zęba.
  • choroba dziąseł – nagromadzenie płytki nazębnej i kamienia nazębnego może powodować cofanie się dziąseł, a co za tym idzie odsłonięcie wrażliwej części zęba. 
  • pęknięty ząb lub wypełnienie – kiedy złamiesz ząb, pęknięcie może sięgać aż do korzenia. Wtedy będziesz odczuwać ból, zwłaszcza w momencie oddziaływania zimniej temperatury i podczas przeżuwania. Jeśli jest to małe pęknięcie, które nie dociera do części zęba pod dziąsłem, dentysta może je wypełnić. Jeśli jest poniżej linii dziąseł, konieczne będzie wyrwanie zęba.
  • zgryz urazowy – czyli nieprawidłowe relacje zębów występujące w wadach zgryzu (tzw. choroba okluzyjna). W tym przypadku pomoże leczenie ortodontyczne i aparat na zębach.
  • refluks żołądkowo-przełykowy oraz bulimia – cofanie się kwasów żołądkowych do jamy ustnej powodują uszkodzenia szkliwa od wewnętrznej strony zębów.
  • palenie papierosów – również wpływa na zły stan szkliwa.
  • oddziaływanie chloru – nadwrażliwość zębów może dotyczyć osób zawodowo trenujących pływanie.

Nadwrażliwość zębów – domowe sposoby na zmniejszenie dolegliwości

Mimo tak wielu działających destrukcyjnych czynników, o szkliwo naszych zębów możemy zadbać i zmniejszyć nadwrażliwość zębów. Aby utrzymać je w dobrym stanie, warto stosować specjalne szczoteczki, pasty do zębów oraz płukanki, które eliminują nadwrażliwość. Pomogą w tym dostępne produkty dedykowane nadwrażliwym zębom.

Leczenie nadwrażliwości zębów Wrocław

Gdy przypuszczamy, że destrukcja szkliwa już nastąpiła i nadwrażliwość zaczyna nam doskwierać, najlepiej zgłosić się na konsultacje do gabinetu stomatologicznego Esti-Dent. Nasz stomatolog przeprowadzi z nami wnikliwy wywiad w celu ustalenia przyczyny nadwrażliwości. Być może są to inne choroby, które wywołują podobne symptomy.

Na szczęście nadwrażliwość zębów jest wyleczalna w prawie 100 proc. Zwykle wystarczy narzucić sobie określony reżim w postaci diety oraz odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Jednym z rozwiązań, które mogą zmniejszyć nadwrażliwość zębów, jest profesjonalny zabieg fluoryzacji lub lakierowania zębów. Umów się na zabieg higienizacyjny a nasza higienistka rozwiąże Twój problem indywidualnie.

Post comment

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu

szkolenie dla higienistek