• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
opryszczka a wizyta u dentysty

Opryszczka wargowa a wizyta u dentysty

Opryszczka wargowa to bardzo powszechne schorzenie, za które odpowiedzialny jest wirus HSV-1 (herpes simplex virus-1). Zakażenie to dotyczy nawet do 90% osób dorosłych, przede wszystkim ze względu na łatwość jego przenoszenia. Zarazić można się przez bezpośredni kontakt z wydzieliną pęcherzyków, śliną, czy skórą osoby chorej, np. podczas pocałunków, ale także pośrednio, pijąc z jednego naczynia lub używając wspólnego ręcznika. Choroba objawia się przez pojawianie się w okolicy warg niewielkich, bolesnych pęcherzyków. Czy ich obecność uniemożliwia wizytę u dentysty?

Przebieg choroby

Wirus wnika do organizmu przez błony śluzowe albo uszkodzoną skórę. Potrafi on, w uśpionej postaci, przebywać w komórkach zwojów nerwów czuciowych. Dlatego u osoby chorej, po pierwotnym zakażeniu występują nawroty. Przebieg jest w obu wypadkach bardzo podobny. W miejscu wniknięcia może wystąpić odczuwalny świąd i pieczenie. Pęcherzyki na skórze pojawiają się po około 2-3 dniach. Są one nieliczne, wypełnia je przezroczysty płyn, a po pewnym czasie pękają, pozostawiając nieestetyczną nadżerkę, która goi się samoistnie. Po pierwotnym zakażeniu objawy mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni, nawroty trwają zazwyczaj krócej, około 10-12 dni. Warto dodać, że wirus może być stale obecny w ślinie, chociaż w znacznie mniejszej ilości, niż w płynie z pęcherzyków. Mimo to, że wiele osób jest nosicielami wirusa opryszczki, zakażenie może przebiegać całkowicie bezobjawowo.

U osób, które chorują jednak objawowo, często zdarzają się nawroty, do których mogą przyczyniać się czynniki zewnętrzne:

  • światło słoneczne i promieniowanie UV,
  • nagłe zmiany temperatury,
  • zmęczenie,
  • stres,
  • urazy,
  • faza cyklu miesięcznego,
  • niektóre leki,
  • infekcje górnych dróg oddechowych.

Czy z opryszczką można iść do dentysty?

Odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Obecność aktywnej opryszczki podczas zabiegu wiąże się z ryzykiem zarówno dla pacjenta, jak i personelu gabinetu stomatologicznego. Występowanie bolesnych pęcherzyków w okolicy ust nie tylko powoduje dyskomfort, ale może być potencjalnym niebezpieczeństwem. Zabiegi dentystyczne wymuszają konieczność szerokiego otwarcia ust, wymagają również wykorzystania różnorodnych narzędzi stomatologicznych. W takich okolicznościach bardzo łatwo o uszkodzenie pęcherzyka i uwolnienie wydzieliny. Już w momencie zauważenia pierwszych objawów: świądu i pieczenia, warto przełożyć nadchodzące wizyty u dentysty na późniejszy termin, tak aby umożliwić całkowite wygojenie się wykwitów. 

Podczas zabiegów stomatologicznych istnieje również ryzyko uszkodzenia pęcherzyka, a co za tym idzie przeniesienia wydzieliny w różne obszary twarzy i jamy ustnej. Może to mieć bardzo nieprzyjemne, a czasem groźne konsekwencje dla zdrowia. Rozsiew wirusa w obrębie jamy ustnej może powodować schorzenie jamy ustnej zwane opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej, będące stosukowo łagodną postacią zakażenia, ale wiążącą się często ze znacznym utrudnieniem w spożywaniu posiłków i przełykaniu. Natomiast kontakt wirusa z powieką czy spojówką oka, może prowadzić do rozwoju zapalenia rogówki, którego najpoważniejszym powikłaniem jest nawet utrata wzroku.

Narażony jest nie tylko sam pacjent, ale również personel. Podczas zabiegów stomatologicznych, aerozol składający się między innymi ze śliny pacjenta, może unosić się nawet w obrębie kilku metrów od unitu.

Jak przyspieszyć gojenie się opryszczki?

Zmiany o niewielkim nasileniu najczęściej nie wymagają leczenia. Można jednak zastosować leki przeciwwirusowe w postaci doustnej lub miejscowo, w formie maści czy żelu. Nie jest możliwe całkowite wyleczenie opryszczki, można jednak z ich pomocą załagodzić i skrócić czas występowania objawów. Dopuszczalne jest również stosowanie substancji wysuszających, np. pasty cynkowej. Warto również zadbać o odpoczynek i zdrową, zbilansowaną dietę, co pozytywnie przełoży się na funkcjonowanie układu odpornościowego i to jak organizm „radzi sobie” z infekcją. Przydatna może być również suplementacja witamin z grupy B.

Opryszczka oznacza konieczność odwołania wizyty

Jeśli dotyka cię problem często nawracającej opryszczki wargowej warto zasięgnąć porady lekarskiej i posiadać dostęp do leków przeciwwirusowych, które pomogą uporać się z wykwitami na ustach. Są również dostępne preparaty bez recepty, które działają nieco słabiej i można je stosować bez wcześniejszej konsultacji. Jeśli opryszczka wystąpi, bezwzględnie przenieś zaplanowaną wizytę u dentysty na inny termin. Dbasz w ten sposób przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, ale również nie narażasz pracowników gabinetu.

Post comment

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu

szkolenie dla higienistek