• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
domowe sposoby na wybielanie zębów

Domowe sposoby na wybielanie zębów – czy są skuteczne?

Niemal każdy z nas marzy o olśniewającym, śnieżnobiałym uśmiechu. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą firmy oferujące wiele różnorodnych produktów do użytku domowego, obiecując znakomite rezultaty. Deklaracje te są często wspierane przez wypowiedzi internetowych influencerów, którzy w ramach płatnych współprac zachwalają coraz to nowe metody na bielsze zęby. Dużym zainteresowaniem cieszą się również domowe sposoby na wybielanie zębów, wykorzystujące naturalne produkty, takie jak soda oczyszczona lub olej kokosowy. Czy ich efekty mogą się równać z tymi, na jakie można liczyć w gabinecie stomatologicznym? Rozwiewamy wątpliwości.   

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to proces, mający na celu uzyskanie jaśniejszego koloru szkliwa i usunięcie przebarwień. Zależnie od przyczyny ich powstania dzieli się je na przebarwienia zębów egzogenne (pochodzenia zewnętrznego), które powstały w wyniku odkładania płytki i osadu nazębnego na powierzchni szkliwa, oraz na przebarwienia endogenne (pochodzenia wewnętrznego), których przyczyna leży w głębszych strukturach zęba. Pierwsze są najczęściej skutkiem spożywania dużej ilości kawy, herbaty, czerwonego wina, a także palenia wyrobów tytoniowych. U podłoża drugiego typu przebarwień mogą leżeć niektóre leki, choroby związane ze wzrostem stężenia bilirubiny, czy syntezą hemoglobiny, a także wrodzone zaburzenia budowy szkliwa i zębiny. Rozwiązanie problemu przebarwień pochodzenia zewnętrznego jest stosunkowo proste. Wymaga przede wszystkim usunięcia osadu nazębnego, na przykład podczas higienizacji  w gabinecie stomatologicznym. Jeśli przyczyna tkwi głębiej konieczne może być jednak zastosowanie silnych utleniaczy, które powodują rozpad związków zmieniających kolor szkliwa.

Popularne zestawy do wybielania zębów – czy działają?

To czy dana metoda wybielania zębów okaże się skuteczna zależy przede wszystkim od rodzaju przebarwień. Popularne zestawy dostępne w drogeriach starają się naśladować techniki znane z gabinetów. Niestety, efekt jaki oferują zwykle odbiega od obietnic, którymi kuszą klientów reklamy telewizyjne czy hasła umieszczane na opakowaniach.

Paski do wybielania zębów

Paski do wybielania zębów zawierają związki utleniające – nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru, wykorzystywane również w gabinetach stomatologicznych. Rzeczywiście mogą one skutecznie rozjaśnić zęby nawet o dwa odcienie. Ich największa wada polega jednak na tym, że zadowalający efekt można uzyskać jedynie w miejscu, w którym pasek dobrze przylega do szkliwa. Z tego powodu usunięcie przebarwień w okolicach przestrzeni międzyzębowych może być niemożliwe, co przekłada się na mało satysfakcjonujący rezultat.

Węgiel aktywny na zęby (cocoglam)

Dużą popularnością, zwłaszcza wśród influencerów w mediach społecznościowych, cieszą się produkty zawierające węgiel aktywny. Są one przedstawiane jako naturalna metoda, pozwalająca uzyskać śnieżnobiały uśmiech, co ma być zasługą między innymi absorpcyjnych właściwości węgla. W rzeczywistości pozorny efekt bielszych zębów wynika głównie ze ścierających właściwości produktu, który pomaga w usunięciu nagromadzonych osadów. Jednocześnie jest jednak bardzo niebezpieczny dla szkliwa, powodując jego uszkodzenie i zwiększając podatność na erozję pod wpływem kwasów, obecnych na przykład w owocach[1].

Wybielanie zębów lampą

Dołączana do zestawów lampa LED ma wyemitować światło, które nasili działanie substancji aktywnej zawartej w żelu wybielającym. W praktyce jednak żadne badania nie dowiodły skuteczności takiego połączenia, a jedynym czynnikiem wpływającym na uzyskany efekt jest stężenie nadtlenków we właściwym produkcie[2].

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Wybielanie zębów z użyciem produktów, które można odnaleźć na kuchennej półce wydaje się rozwiązaniem idealnym. Przede wszystkim ze względu na swoją dostępność i cenę, domowe sposoby na piękny uśmiech cieszą się dużą popularnością. Ich skuteczność, a czasem również bezpieczeństwo, pozostawia jednak wiele do życzenia.

Mycie zębów sodą

Soda oczyszczona, podobnie jak węgiel aktywny, może wspomagać usuwanie osadów nazębnych dzięki swoim właściwością ściernym. Jest przy tym nieco delikatniejsza dla szkliwa. Mimo to nie zaleca się jej długotrwałego i częstego stosowania, ponieważ może do prowadzić do uszkodzenia zewnętrznej powłoki zęba.

Wybielanie zębów kurkumą

Kurkuma to wywodząca się z Azji przyprawa. Dzięki zawartości kurkuminy wykazuje ona wiele prozdrowotnych właściwości. Może przynosić ulgę w dolegliwościach żołądkowych, działać przeciwzapalnie oraz wspomagać pracę wątroby. Już niewielka ilość kurkumy dodana do potrawy nadaje jej intensywnego żółto-pomarańczowego koloru. Podobnie dzieje się, jeśli podczas gotowania znajdzie się ona na naszym ubraniu czy desce do krojenia. Powstałe plamy i zabrudzenia są bardzo trudne do usunięcia. Z tego powodu wykorzystanie kurkumy do wybielania zębów nie jest najlepszym pomysłem.

Wybielanie zębów olejem

Zastosowanie oleju kokosowego, sezamowego czy słonecznikowego do płukania zębów nosi nazwę oil pulling. Zabiegowi temu przypisuje się bardzo rozległe spektrum korzyści, począwszy od działania antybakteryjnego i zapobiegania próchnicy, po rozjaśnianie odcienia zębów. Doniesienia te nie mają jednak wiarygodnych, naukowych podstaw, a wszystkie informacje na temat skuteczności tej metody są wyłącznie anegdotyczne[3].

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym pozwala na uzyskanie najlepszego, długotrwałego efektu. Zabiegi wykonywane przez dentystę są bezpieczne dla zdrowia, nie należy ich jednak wykonywać w ciąży i podczas karmienia piersią, oraz u dzieci poniżej 16. roku życia. Wybielanie jest przeciwwskazane również przy dużej nadwrażliwości zębów oraz alergii na substancje utleniające. Przed przystąpieniem do właściwego rozjaśniania zęby muszą być całkowicie wyleczone, wypełnienia szczelne, a powierzchnia szkliwa dokładnie oczyszczona. Przez pierwsze 2 godziny po zabiegu należy pić wyłącznie wodę, a przez następne 48 godzin przestrzegać białej diety.

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Wybielanie nakładkowe uznaje się  za bardzo bezpieczną i trwałą metodę na uzyskanie odcienia zębów jaśniejszego nawet o kilka poziomów od wyjściowej barwy. Żel wybielający aplikuje się przy pomocy specjalnych nakładek, wykonanych przez technika na podstawie wycisku zębów. Dzięki temu są one precyzyjnie dopasowane i gwarantują dokładne wybielanie. Należy je nosić przez około dwa tygodnie, najlepiej przez całą noc. Efekt jest zależny od dyscypliny pacjenta i przestrzegania przez niego zaleceń stomatologa, zwykle widoczny jest już po kilku dniach.

Wybielanie zębów laserem

Wybielanie zębów laserem jest metodą bezpieczną i dającą spektakularne efekty już podczas jednej wizyty[4]. Sama procedura trwa około godziny, a rezultat jest widoczny natychmiast i utrzymuje się przez długi czas. Podczas laserowego wybielania zębów najpierw aplikuje się preparat wybielający o wysokim stężeniu substancji czynnych, a następnie przy wykorzystaniu dużej energii lasera diodowego zachodzi jego aktywacja. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest zminimalizowanie pozabiegowej nadwrażliwości zębów do minimum.

Wybielanie zębów przed i po

W gabinecie stomatologicznym Esti – Dent we Wrocławiu przeprowadzamy zabieg zarówno nakładkowego, jak i laserowego wybielania zębów. W tym drugim przypadku stosujemy najbezpieczniejsze i dające najlepsze efekty wybielanie laserem diodowym SmartM PRO Lasotronix. Efekt jest widoczny już po godzinie, wybielanie jest zabiegiem trwałym i eliminuje nadwrażliwość zębów. Poniżej przedstawiamy rezultat naszych prac:

Więcej zdjęć znajdziesz na stronie metamorfozy.

Wybielanie zębów cena

Koszt wybielania laserowego w gabinecie stomatologicznym Esti-Dent we Wrocławiu przedstawia się następująco:

  • Wybielanie zębów laserem –  1 000 PLN
  • Wybielanie zębów nakładkowe ‐ 800 PLN

Zapraszamy do umówienia się na konsultacje tel.

501 466 399
Zadzwoń!
Szybka 1C/B
50-421 Wrocław


[1] Franco MC, Uehara J, Meroni BM, Zuttion GS, Cenci MS. The Effect of a Charcoal-based Powder for Enamel Dental Bleaching. Oper Dent. 2020;45(6):618-623.

[2] Maran BM, Ziegelmann PK, Burey A, de Paris Matos T, Loguercio AD, Reis A. Different light-activation systems associated with dental bleaching: a systematic review and a network meta-analysis. Clin Oral Investig. 2019;23(4):1499-1512.

[3] Wheater M, Friedl Z. Effect of Oil Pulling on Tooth Whitening In Vitro. J. Adv. Oral Res. 2016;7(1):20-23.

[4] Fekrazad R, Alimazandarani S, Kalhori KA, Assadian H, Mirmohammadi SM. Comparison of laser and power bleaching techniques in tooth color change. J Clin Exp Dent. 2017;9(4):511-515.

Post comment

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu