• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą, jak rozróżnić plamki i wyleczyć szkliwo?

Przebarwienia na zębach to nie tylko problem estetyczny. Niejednokrotnie ich pojawienie wiąże się z rozwojem chorób, takich jak próchnica i wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Na co zwracać uwagę i kiedy należy udać się do dentysty?

Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Problem przebarwień dotyczy niemal każdego, chociaż w zależności od osoby może on prezentować się bardzo odmiennie. Zażółcenia, brązowe lub czarne kropki, białawe plamy. Każda z tych zmian ma inne podłoże, co bezpośrednio determinuje zarówno profilaktykę, jak i leczenie. Bezpośrednią przyczyną powstawania przebarwień jest jednak przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz styl życia, między innymi dieta uboga w witaminy i minerały czy korzystanie z używek, szczególnie palenie tytoniu. W dłuższym okresie czasu prowadzą one do gromadzenia się na zębach osadu, który słabiej lub silniej wiąże się ze szkliwem, zmieniając jego kolor. Co więcej, w płytce nazębnej mogą rozwijać się bakterie, powodujące rozwój próchnicy, często przybierającej postać brązowo-czarnych plamek na zębach.

Rodzaje przebarwień

Podstawowy podział przebarwień wyróżnia:

  • przebarwienia zewnętrzne – wywołane powstawaniem osadu nazębnego,
  • przebarwienia wewnętrzne – spowodowane zmianą koloru głębszych tkanek zęba.

Najczęstsze przyczyny przebarwień zębów

Dieta

Wiele popularnych produktów spożywczych może powodować powstawanie osadu nazębnego, a także erozję szkliwa, którego ścieńczenie (czyli zmniejszenie grubości) uwidacznia barwę leżącej pod nim zębiny, naturalnie odbiegającą od bieli znanej z reklam pasty do zębów. W diecie dla zdrowych zębów należy ograniczyć przede wszystkim kawę, czerwone wino, napoje gazowane, a także pewne owoce, np. grejpfruty, zawierające kwasy mogące uszkadzać powierzchnię zęba.

Tytoń

Palenie papierosów, a także mniej rozpowszechnione w Polsce rzucie tytoniu, znacząco przyczynia się do żółknięcia szkliwa i powstawania plam na zębach.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Regularne szczotkowanie, ale również używanie płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, pozwala pozbyć się płytki nazębnej.

Starzenie się

Wraz z wiekiem postępuje ciemnienie zębiny. Jednocześnie dochodzi do ścierania się szkliwa, co w konsekwencji może prowadzić do zmiany odcienia zębów na ciemniejszy.

Leki

Niektóre leki mogą powodować trwałe przebarwienia zębów. Do grupy tej należą między innymi antybiotyki: tetracyklina i doksycyklina, których nie powinno się stosować u kobiet w ciąży i dzieci do 8. roku życia, ponieważ w tym wieku zęby wciąż się rozwijają. Innym czynnikiem odpowiedzialnym za przebarwienia mogą być płyny do płukania jamy ustnej z dodatkiem chlorheksydyny. Na zęby silnie oddziałuje również chemioterapia nowotworów, a także radioterapia, jeśli obejmuje obszar głowy i szyi.

Choroby

Choroby metaboliczne, schorzenia wątroby, zaburzenia odżywiania czy celiakia, mogą powodować zmianę barwy zębów. Zdarza się również, że niektóre infekcje dotykające kobiet ciężarnych, mogą wpływać negatywnie na rozwój szkliwa ich dzieci.

Czynniki genetyczne

Dotyczą one zarówno grubości szkliwa, jak i jego naturalnej barwy.

Nadmierna podaż fluoru

Duża ekspozycja na związki fluoru, pochodzące ze środowiska lub produktów do higieny zębów, zwłaszcza na etapie rozwoju szkliwa, czyli u małych dzieci oraz kobiet w ciąży, może prowadzić do tzw. fluorozy. Jest to zaburzenie, które zależnie od stopnia zaawansowania objawia się obecnością białych, matowych plamek na zębach, a w skrajnych wypadkach nawet uszkodzeniem szkliwa i brązowymi przebarwieniami.

Jak rozróżnić przebarwienia na zębach?

Krytyczne przeanalizowanie naszych nawyków żywieniowych oraz stosowania używek może dostarczyć wskazówek na temat źródła przebarwień. Jednakże, nie należy ich w żadnym wypadku lekceważyć i każdą wątpliwość skonsultować podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Doświadczony dentysta wyjaśni, z jakiego rodzaju zmianami mamy do czynienia oraz zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Metody leczenia

Możliwości leczenia przebarwień zębów różnią się w zależności od przyczyny powstawania zmian i mogą obejmować:

  • stosowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, a więc regularnego szczotkowania i nitkowania zębów, oraz używania płynu do płukania. Uwaga! Nie zaleca się stosowania past wybielających, zawierających w składzie węgiel aktywowany, ponieważ mogą one prowadzić do nadmiernego ścierania szkliwa. Bezpieczniejsze rozwiązanie stanowią pasty enzymatyczne – więcej na ten temat dowiesz się z wpisu na temat domowego wybielania zębów;
  • unikanie pokarmów i napojów powodujących przebarwienia i erozję szkliwa;
  • zabiegi higienizacji w gabinecie dentystycznym, obejmujące skaling, piaskowanie i polerowanie szkliwa – pozwalają one na pozbycie się nagromadzonej płytki nazębnej oraz utrudniają powstawanie nowych osadów;

Profesjonalna higienizacja zębów wykonana w gabinecie stomatologicznym Esti-Dent we Wrocławiu:

Więcej metamorfoz zębów.

Wszystkie powyższe zabiegi wykonujemy w gabinecie stomatologicznym Esti-Dent we Wrocławiu. Zapraszamy do umawiania wizyt: https://www.znanylekarz.pl/placowki/esti-dent-stomatologia.

Post comment

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu

szkolenie dla higienistek