• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
zęby palacza

Zęby palacza – jak palenie wpływa na nasze zęby?

Palenie tytoniu jest jednym z bardziej rozpowszechnionych nałogów na świecie. Obecnie tytoń pali ponad miliard osób. Zamiłowanie do tych wyrobów stanowi bez wątpienia jeden z większych globalnych problemów – szczególnie w państwach takich, jak Polska, gdzie rak płuca stanowi numer 1 wśród zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi. Nałóg ten może powodować ogromne problemy zdrowotne : przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego, zatorowości płucnej, zakrzepicy żył głębokich, rozwoju kancerogenezy, a dodatkowo niesie ze sobą cały szereg szkód w obrębie jamy ustnej.

  • Dym tytoniowy powoduje, że zęby stają się żółte, a w niektórych miejscach nawet brązowe.
  • Wpływ na kolor zębów mają nie tylko tradycyjne papierosy, ale również elektroniczne i podgrzewacze tytoniu.
  • Substancje smoliste zawarte w papierosach powodują zmniejszenie wydzielania śliny, a co za tym idzie suchość w jamie ustnej i ryzyko próchnicy. Skutkiem palenia jest również nieprzyjemny zapach z ust.
  • Palenie wpływa na rozwój nowotworów w jamie ustnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na owrzodzenia, nadżerki i wykwity, które nie goją się przez 14 dni mimo wprowadzonego leczenia. Nikotyna wywiera także destrukcyjne działanie na aparat zawieszeniowy zęba, prowadząc do chorób przyzębia.
  • Implantacja, u osób zmagających się z problemem nikotynowym, nie jest możliwa. Ponadto z powodu zmniejszonego ukrwienia tkanek spowodowanego paleniem, osoby uzależnione od nikotyny są aż pięciokrotnie bardziej narażone na wystąpienie komplikacji po zabiegach chirurgicznych.
  • Mimo stosowania najlepszych na rynku akcesoriów do higieny jamy ustnej, w znacznej większości przypadków ciężko jest o pozbyć się pozostającego po papierosach nalotu. Największy efekt przyniesie zwiększenie dbałości o higienę jamy ustnej.
  • Podstawą profilaktyki domowej, która ma pomóc w usunięciu przebarwień spowodowanych paleniem, jest stosowanie pasty o zwiększonym współczynniku ścieralności. Wybielanie nie jest wskazane – nie przyniesie efektów, jeśli nie rzucimy palenia.
  • Więcej o chorobach jamy ustnej.

Skutki palenia tytoniu – wpływ na zęby

Głównym problemem (z medycznego punktu widzenia – najmniej znaczącym) związanym z paleniem papierosów jest pojawianie się przebarwień na zębach. Dym tytoniowy powoduje, że lśniące i białe korony zębów zaczynają być coraz bardziej żółte, a w niektórych miejscach osiągają nawet brązowy koloryt! Jest to ogromny defekt estetyczny, który przeszkadza szczególnie paniom.

Substancje smoliste wpływają także na zmniejszenie wydzielania śliny – to z kolei powoduje nieprzyjemne uczucie suchości w jamie ustnej oraz zwiększa ryzyko próchnicy zębów.

Innym problemem jest halitosis – czyli nieprzyjemny zapach z ust. Jest on spowodowany osadzaniem się resztek dymu tytoniowego na koronach zębów – niemożność szczotkowania zębów po każdym wypalanym papierosie powoduje, że substancje w nim zawarte ulegają dalszym przemianom już w jamie ustnej, generując przy tym przykry zapach. Często sam palący nie czuje go i nie zdaje sobie sprawy z tego, jak nieprzyjemny dla reszty otoczenia jest jego oddech.

Warto zaznaczyć, że skutki te nie są skorelowane wyłącznie z klasycznymi wyrobami tytoniowymi, ale też z wszelkimi ich zamiennikami, takimi jak papierosy elektroniczne czy podgrzewacze tytoniu.

Kancerogeneza i rak jamy ustnej

Czy palenie wpływa na rozwój nowotworów w obrębie jamy ustnej? Tak. Bez wątpienia tak.

90% zmian rozwijających się w jamie ustnej stanowią raki płaskonabłonkowe, tzn. zmiany o charakterze złośliwym. Ich rozwój poprzedzają stany prodromalne, takie jak leukoplakia, erytoplakia, erytroleukoplakia, a nawet owrzodzenia, których gojenie się jest problematyczne i długotrwałe. We wszystkich tych stanach czynnik palenia tytoniu jest składową, która przyczynia się do ich powstawania!

Dlatego tak ważna jest profilaktyka – zgłaszajmy się do lekarza z każdą zmianą, która nas niepokoi. Szczególną uwagę należy zwrócić na owrzodzenia, nadżerki i wykwity, które nie goją się przez 14 dni mimo wprowadzonego leczenia.

Leukoplakia i keratozy

Zaburzenia, takie jak leukoplakie i keratozy, tworzą się w procesie zaburzonego rogowacenia błony śluzowej. Podstawowe objawy w jamie ustnej :

  • biały nalot, pojawiający się zwykle na błonie śluzowej policzków lub w okolicy kąta ust,
  • zmiany o wyglądzie zsiadłego mleka,
  • brak bolesności zmian,
  • zmiany nie dające się usunąć.

W przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojącą nas zmianę, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty, w celu jej dalszej diagnostyki.

Choroba przyzębia

Choroby przyzębia to jedne z podstawowych chorób, z jakimi zmagają się osoby uzależnione od nikotyny. Wywiera ona destrukcyjne działanie na aparat zawieszeniowy zęba. Podstawowe objawy w jamie ustnej :

  • obrzęknięte, obolałe i rozpulchnione dziąsła – co ciekawe, u osób palących stanom tym zwykle nie towarzyszy objaw krwawienia dziąseł,
  • nadwrażliwość dziąseł na zmiany temperatury (ciepłe zimne pokarmy),
  • wydłużenie się koron zębów,
  • obniżenie przyczepu nabłonkowego,
  • rozchwianie i przemieszczenia zębów,
  • zanik kości wyrostka zębodołowego.

Jak dbać o zęby palacza

Dbanie o uzębienie nastręcza wielu problemów osobom palącym. Mimo stosowania najlepszych na rynku akcesoriów do higieny jamy ustnej, w znacznej większości przypadków ciężko jest o pozbyć się pozostającego po papierosach nalotu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby bez wątpienia rzucenie nałogu. Ale jak się ratować, jeśli taka alternatywa nie wchodzi w grę?

Największy efekt przyniesie zwiększenie dbałości o higienę jamy ustnej :

  • Należy zaopatrzyć się w pastę do zębów o większym współczynniku ścieralności. Z pewnością lepiej poradzi sobie ona z usunięciem pozostałych po dymie tytoniowym przebarwień.
  • Zwiększenie częstości szczotkowania zębów – należy zwrócić uwagę, by zęby było dokładnie umyte 3 razy dziennie.
  • Płukanie jamy ustnej preparatami zapobiegającymi odkładaniu się płytki nazębnej – najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie takiego zachowania po każdym wypalanym papierosie.
  • Regularne stosowanie szczoteczek międzyzębowych i nitkowanie zębów, w celu zapobiegania odkładaniu się płytki nazębnej na powierzchniach stycznych.
  • Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu profesjonalnego oczyszczania zębów oraz kontroli zdrowia jamy ustnej.

Implantacja u palacza

Implantacja, u osób zmagających się z problemem nikotynowym, nie jest możliwa. Tytoń powoduje upośledzenie krążenia, co prowadzi do zmniejszenie ukrwienia tkanki kostnej. W efekcie tego, u osób uzależnionych od papierosów, ryzyko odrzucenia implantu jest czterokrotnie wyższe, niż u osób wolnych od nałogu. Zaleca się rozstanie z nałogiem na okres co najmniej 3 miesięcy przed planowaną implantacją.

Procesy gojenia – wyrwanie zęba a palenie

Procesy gojenia u osób palących są upośledzone. Dotyczy to zarówno gojenia tkanek miękkich, takich jak dziąsła, jak też procesów gojenia kości. Jak już wcześniej wspomniano – zawarta w papierosach nikotyna znacząco zmniejsza ukrwienie tkanek, upośledzając przy tym ich funkcje, również te reparacyjne. Dodatkowo utrudnia to tworzenie się nowych struktur, co prowadzi co spowolnionego procesu gojenia. Sytuacja ta jest szczególnie problematyczna przy wykonywaniu procedur chirurgicznych. Niektóre dane podają, że osoby uzależnione od nikotyny są aż pięciokrotnie bardziej narażone na wystąpienie komplikacji po zabiegach chirurgicznych.

Jak usunąć przebarwienia?

Podstawą profilaktyki domowej, która ma pomóc w usunięciu przebarwień, jest stosowanie pasty o zwiększonym współczynniku ścieralności. Działania takie, jak zwiększenie używanej do szczotkowania siły, nie przyniosą niestety żadnych efektów. W znacznej większości przypadków pigment zlokalizowany jest już na tyle głęboko, że niezbędne jest profesjonalne oczyszczanie. Poleca się wówczas usuniecie złogów kamienia nazębnego oraz osadu nazębnego. Wykonywane jest to podczas procedury skalingu i piaskowania zębów.

Wszystkie te zabiegi te można wykonać w naszym gabinecie. Profesjonalny zespół specjalistów dobierze najlepszy sposób na to, abyśmy ponownie mogli się cieszyć białym, lśniącym uśmiechem.

Zęby palacza a wybielanie

Jeśli chodzi o profesjonalne wybielanie – mamy złą wiadomość dla wszystkich osób zmagających się z nałogiem. Nie jest ono zalecane. Nawet jeśli zabieg wybielania byłby w stanie przynieść jakikolwiek rezultat i poprawić koloryt naszych zębów, to jego trwałość będzie już pozostawiać wiele do życzenia. Efekt wybielania nie ma szansy na długotrwałe utrzymanie się, jeśli nie zerwiemy z nałogiem.

Reasumując – rzucenie palenia wychodzi tylko na dobre. Niewątpliwie, jest to jedna z trudniejszych decyzji dla osób zmagających się z nałogiem. Warto jednak zwrócić się o pomoc, szukać dla siebie alternatyw lub po prostu zdać się na własną wolę.

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu

szkolenie dla higienistek