• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem jest profesjonalnym zabiegiem wymagającym wykorzystania najnowszych technologii stomatologicznych. Pozwala na przeprowadzenie zabiegu na najwyższym poziomie i uzyskanie najwyższej precyzji. Czym jest i kiedy należy zainteresować się leczeniem z użyciem mikroskopu?

Czym jest leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba jest zabiegiem przeprowadzanym, kiedy to proces próchnicowy jest na tyle rozległy, że infekcja bakteryjna obejmuje nie tylko tkanki twarde zęba, ale też miazgę koronową i korzeniową. Tak rozległe zakażenie tkanek wiąże się zwykle z dużym dyskomfortem dla pacjenta – towarzyszą mu dolegliwości bólowe, które są często trudne do zlokalizowania. Ból zęba może nasilać się w nocy czy podczas spożywania pokarmów. Często utrudnione jest codzienne funkcjonowanie, a doraźne środki przeciwbólowe mogą okazać się zawodne.

Taki obraz rzeczy skłania pacjentów do wizyty w gabinecie, gdzie lekarz dentysta może ocenić czy objawy wskazują na konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego. Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi komorowej i kanałowej (poprzedzone jest to zwykle usunięciem próchnicowo zmienionych tkanek twardych zęba). Następnie kanały korzeniowe zostają bardzo dokładnie oczyszczone, przy pomocy preparatów wykazujących działanie przeciwbakteryjne (chemiczne opracowanie) oraz przy pomocy narzędzi usuwających chorobowo zmienione tkanki twarde (mechaniczne opracowanie). Zastosowanie obu tych składowych jest niezwykle istotne – współdziałanie opracowania chemicznego i mechanicznego daje możliwość całkowitej eliminacji bakterii, nawet z najmniejszych zachyłków kanałów korzeniowych.

W momencie gdy kanały są już dokładnie oczyszczone i opracowane, zostają szczelnie wypełnione przy użyciu specjalnej pasty oraz ćwieków gutaperkowych (plastycznego materiału pochodzenia roślinnego, który swoim kształtem przypomina malutki ćwiek).

Endodoncja mikroskopowa – nowoczesne metody leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie różni się zasadniczo od klasycznego podejścia do opracowywania kanałów korzeniowych. Wszystkie schematy pozostają te same, a podstawowa zmiana dotyczy sposobu pracy lekarza. Dlaczego?

Lekarz dentysta zajmujący się naszym zębem nie korzysta z konwencjonalnego lusterka stomatologicznego i własnego narządu wzroku, ale posługuje się profesjonalnymi lupami mikroskopu. W zależności od zdolności sprzętu, lekarz może uzyskać nawet 25-krotne powiększenie danego obrazu. Ma to niezwykle istotne znaczenie w endodoncji, ponieważ praca ta opiera się na spoglądaniu w obręb struktur, mierzących niekiedy dziesiąte części milimetra!

Brak odpowiedniego powiększenia zmniejsza szansę na przeprowadzenie zabiegu w dokładny sposób i praktycznie wyklucza szansę na to by dostrzec te najmniejsze nieprawidłowości, które w przypadku kanałów korzeniowych odgrywają niezwykle istotną rolę.  Dodatkowo praca pod mikroskopem pozwala na ewentualne zauważenie zmian takich jak mikropęknięcia czy obecność dodatkowych, wcześniej niezauważonych kanałów korzeniowych. To także wpływa na wzrost jakości zabiegu i zapobieganie ewentualnym jego powikłaniom.

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – kiedy jest konieczne

Leczenie kanałowe pod mikroskopem konieczne jest wtedy, gdy konwencjonalne metody nie mogą być zastosowane lub zastosowanie ich może okazać się niewystarczające dla osiągnięcia sukcesu zabiegu. Przykładem takiej sytuacji jest skomplikowana budowa anatomiczna zęba. Wąskie i kręte kanały korzeniowe, niemożność stworzenia odpowiedniego dostępy komorowego, czy problem w odnalezieniu ujścia jednego z kanałów to jedne z częstszych przesłanek do leczenia przy użyciu mikroskopu. Anatomia zębów jest na tyle skomplikowana, a struktury tak małe, że zdolności optyczne ludzkiego oka w wielu przypadkach są niewystarczające. Innym wskazaniem do zastosowania leczenia z udziałem mikroskopu jest tzw. zabieg reendo – czyli powtórne leczenie kanałowego zęba. Wymagane jest ono, gdy w kanale doszło do ponownej infekcji bakteryjnej. Mikroskop z powodzeniem używany jest także do usuwania złamanych narzędzi kanałowych, które użyte były do mechanicznego opracowania. Jest to powikłanie, które zdarza się zwykle podczas pracy w kanałach szczególnie wąskich lub zakrzywionych. Dodatkowo coraz częściej mikroskop cieszy się powodzeniem w diagnostyce mikropęknięć tkanek twardych zęba, odbudowach kompozytowych czy też opracowywaniu zębów pod odbudowy protetyczne. Zapewnia on doskonałe pole widzenia, dzięki czemu lekarz może dostrzec najmniejsze nieprawidłowości. Pozwala to na uzyskanie perfekcyjnego efektu pracy z dobrymi, długofalowymi rokowaniami.

Jak wygląda leczenie zęba kanałowo pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie różni się w znaczny sposób od konwencjonalnego leczenia w gabinecie stomatologicznym. Jak już wspomnieliśmy, największa różnica dotyczy jakości pracy lekarza. Dla pacjenta nie zmienia się zbyt wiele. Zasadnicza różnica dotyczy konieczności leżenia na wznak podczas zabiegu. Lekarz natomiast pracuje za głową pacjenta, w pozycji siedzącej.  Jest to niezbędne do uzyskania odpowiedniego pola widzenia w mikroskopie. Dla części pacjentów jest to pewna nowość. Warto jednak zaznaczyć, że coraz więcej lekarzy decyduje się na stałe przyjmowanie pacjentów w takiej pozycji. Zapewnia to pacjentowi lepszy komfort, a lekarzowi lepszą ergonomię pracy. Mikroskop z kolei zlokalizowany jest nad głową pacjenta. Takie ustawienie zapewnia najlepszą  jakość i efektywność pracy.

Cała procedura prowadzona jest zwykle w znieczuleniu stomatologicznym, dzięki czemu jest zupełnie bezbolesna dla pacjenta. W przypadku znacznych lęków, związanych z leczeniem pod mikroskopem, należy poinformować o tym swojego lekarza oraz skorzystać z premedykacji.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Wrocław

Nasz gabinet stomatologiczny specjalizuje się także w leczeniu pod mikroskopem. Kadra lekarzy od lat poszerza swoje kwalifikacje w zakresie leczenia kanałów korzeniowych, dzięki licznym kursom oraz konferencjom naukowym. Dodatkowo Esti-Dent wyposażony jest w najwyższej jakości sprzęt, jakim jest mikroskop stomatologiczny. Urządzenie to posiada oświetlenie LED oraz obiektyw, który umożliwia uzyskanie powiększenia w zakresie od 3,6x do 23,3x! Pozwala to uzyskać doskonałe pole widzenia, dające gwarancje przeprowadzenia zabiegu na najwyższym poziomie.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem cena

Cena leczenia kanałowego pod mikroskopem znacznie różni się od konwencjonalnego leczenia. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z faktu, że zabieg ten wymaga nie tylko zastosowania profesjonalnego sprzętu, ale też ogromnej wiedzy oraz szczególnych zdolności lekarza przeprowadzającego zabieg. Ceny ustala się indywidualnie po konsultacji z lekarzem specjalistą leczenia kanałowego pod mikroskopem. Od czego zależy cena i dlaczego przedział jest szeroki?

  • Doświadczenie lekarza – praktycy, którzy poszerzają swoją wiedzę poprzez udział w licznych kursach, konferencjach, czy badaniach naukowych mogą mieć wyższe stawki za przeprowadzony zabieg.
  • Specyfika zabiegu – leczenie kanałowe pod mikroskopem może być prowadzone jako pierwszorazowe, ale może być też także powtórnym leczeniem, związanym z nową infekcją w obrębie kanałów lub mieć na celu eliminację złamanego narzędzia.
  • Anatomia zęba – w przypadku zębów z prostą anatomią, przeprowadzenie zabiegu jest znacznie prostsze, szybsze i mniej czasochłonne. W przypadku bardziej skomplikowanej budowy – zębów wielokanałowych, wąskich i krętych kanałów korzeniowych, licznych odgałęzień, czy niemożności odnalezienia jednego z kanałów cena może wzrosnąć. Wiąże się z to z zupełnie inną specyfiką zabiegu oraz znacznie większą czasochłonnością.

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu