• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
laserowe podcinanie wędzidełka

Laserowe podcinanie wędzidełka – kiedy i po co zgłosić się na zabieg?

Pojawienie się nowego członka rodziny to bez wątpienia czas pełen emocji. Wiąże się on nie tylko z przyjemnościami wynikającymi z obecności małego człowieka, ale też z masą nowych obowiązków. Jednym z nich jest konieczność zadbania o zdrowie malucha oraz wykonanie niezbędnych badań lekarskich. Takim badaniem może być wizyta w gabinecie stomatologicznym. W jakim celu noworodek może wymagać diagnostyki ze strony lekarza dentysty? W znacznej większości przypadków konieczność ta wynika z obecności nieprawidłowości w obrębie wędzidełka naszej pociechy.

Co to jest wędzidełko?

Wędzidełko jest cienką, włóknistą błonką, która odpowiada za połączenie ze sobą dwóch elementów. W obrębie jamy ustnej wyróżniamy pięć wędzidełek: języka, wargi górnej, wargi dolnej oraz dwa wędzidełka policzka. W zależności od lokalizacji wędzidełko może pełnić różne funkcje.

Wędzidełko wargi górnej

Wędzidełko wargi górnej jest fałdem błony śluzowej o charakterystycznym trójkątnym kształcie. Biegnie od jej wewnętrznej powierzchni do miejsca zlokalizowanego na wyrostku zębodołowym szczęki, które w przypadku fizjologicznych warunków powinno być oddalone o około 4-6 mm od brodawki międzyzębowej. W przypadki wędzidełka wargi górnej wyróżniamy cztery podstawowe typy jego przyczepu: śluzówkowy, dziąsłowy, brodawkowy oraz penetrujący. Dwa pierwsze uznawane są za normę, natomiast przyczep brodawkowy oraz penetrujący wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Wędzidełko językowe

Wędzidełko języka to bardzo cienki fałd tkanki łącznej, który odpowiada za połączenie dolnej powierzchni języka z dnem jamy ustnej. W fizjologicznej sytuacji wędzidełko powinno być praktycznie niewidoczne. Nie powinno utrudniać poruszania językiem, czy obniżać jakość odruchu ssania. W niektórych przypadkach w obrębie wędzidełka języka dostrzega się nieprawidłowości, objawiające się zwykle jako skrócone wędzidełko. Ma ono charakterystyczny i wyraźny kształt. Jest znacznie grubsze niż normalnie. Zazwyczaj sięga ono od czubka języka do dziąsła dolnego. U malucha zazwyczaj zauważalne są duże problemy z przyjmowaniem pokarmu, co wynika z ograniczonych ruchów języka. Sytuacja taka wymaga pilnej diagnostyki lekarskiej oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Za krótkie wędzidełko – objawy

Podstawowym objawem zbyt krótkiego wędzidełka jest zaburzone przyjmowanie pokarmów. Maluchy już od samego początku mają problemy ze ssaniem piersi. Dzieci pory karmienia znoszą bardzo źle, są rozdrażnione i znacznie szybciej się męczą. Sytuacja taka zazwyczaj zmusza rodziców do szukania pomocy u odpowiednich specjalistów.

Kolejnym charakterystycznym dla zbyt krótkiego wędzidełka objawem jest nadmierne ślinienie się malucha. Wynika ono z ograniczonych możliwości ruchowych języka. Dziecko nie jest w stanie wykonywać optymalnych, fizjologicznych ruchów podczas aktu żucia, efektem czego jest pozostanie śliny w obrębie jamy ustnej. Jej nadmiar wydostaje się zwykle przez kąciki usta lub przez otwartą buzię malucha.

W przypadku starszych dzieci dużym problemem, wynikającym z nieprawidłowości w obrębie wędzidełka są zaburzenia mowy. Zaburzona ruchomość języka ma bezpośredni wpływ na zaburzenia mowy. Niemożność ustawienia języka w odpowiednich pozycjach uniemożliwia tworzenie przez dziecko konkretnych głosek, przez co jego mowa jest zaburzona. Dziecko zazwyczaj nie jest w stanie odpowiednio wymawiać głosek „d”, „t”, „dz”. Dodatkowo brzmienie wyrazów zawierających w sobie literę „r” jest znacząco zaburzone – dzieci często zastępują ją głoską „l”. Sytuacja taka kolokwialnie nazywana jest seplenieniem. Wymaga ona diagnostyki ze strony lekarza stomatologa, a także wdrożenia odpowiedniego leczenia u logopedy.

Innym problemem, który również dotyka starszych dzieci, są zaburzenia zgryzowe. Ograniczone ruchy języka uniemożliwiają prawidłowy rozwój układu stomatognatycznego. Ruchy języka są swojego rodzaju bodźcami, które pośrednio wpływają stymulująco na wzrost i rozwój. Innym kłopotem jest patologiczne układanie przez dziecko języka pomiędzy górnym a dolnym łukiem zębowym. Taka powtarzająca się sytuacja, prowadzi do rozwoju zaburzeń takich jak zgryzy otwarte lub krzyżowe.

Laserowe podcinanie wędzidełka

Laserowe podcinanie wędzidełka to nowa metoda, która wypiera konwencjonalne podcięcie przy użyciu nożyczek. Do przeprowadzenia tego zabiegu wykorzystuje się laser diodowy wykorzystujący trzy długości fali i różne moce światła. Ta innowacyjna metoda z powodzeniem stosowana jest u najbardziej wymagających pacjentów.

Gdzie podciąć wędzidełko we Wrocławiu?

Zabieg laserowego podcięcia wędzidełka mogą Państwo wykonać w gabinecie stomatologicznym Esti-Dent. Posiadamy najwyższej jakości sprzęt, dzięki któremu wykonanie zabiegu trwa zaledwie kilka minut. W odróżnieniu od klasycznej procedury, laserowe podcięcie jest bezbolesne, zupełnie bezkrwawe, a ponadto nie wymaga ono stosowania szwów. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego zabiegu, dzięki czemu prowadzony jest on w pełnym komforcie dla najbardziej wymagających pacjentów.

Podcięcie wędzidełka- jak wygląda?

Zabieg laserowego podcięcia wędzidełka wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pod wpływem działania promieniowania lasera, dochodzi do rozrywania się włókien tkanki łącznej, z której zbudowane jest wędzidełko. Zabiegowi towarzyszy specyficzny zapach. Podczas jego trwania wydzielają się charakterystyczne opary. Całość zabiegu trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga on specjalnego zaopatrzenia rany.

Czy podcinanie wędzidełka boli?

Nie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pozwala to na zachowanie pełnego komfortu pacjentów.

Co jeść po podcięciu wędzidełka?

Po zabiegu podcięcia wędzidełka należy unikać przyjmowania posiłków do czasu odzyskania czucia, po podanym znieczuleniu. Przez kolejne 3-5 dni należy wprowadzić lekką, miękką dietę. Warto unikać przyjmowania gorących oraz ostrych posiłków, które mogą okazać się drażniące dla świeżej rany. Warto zwrócić uwagę na to, aby przyjmować odpowiednią ilość płynów. Wskazane jest picie ok 2-2,5 litrów wody dziennie. Można ją spożywać od razu po wykonanej procedurze.

Jak długo goi się podcięte wędzidełko?

Gojenie się wędzidełka po zabiegu laserowego podcięcia przebiega bardzo szybko. Zazwyczaj już po 7 dniach pacjenci wracają do pełni sił i nie odczuwają jakiegokolwiek dyskomfortu.

Wszystkie osoby zainteresowane wykonaniem zabiegu podcięcia wędzidełka zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem!

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu