• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
krwawiące zęby

Krwawiące dziąsła – przyczyny i leczenie

Krwawiące dziąsła to kłopot, z którym każdy z nas co najmniej raz musiał się zmierzyć. Są bez wątpienia alarmem, sugerującym konieczność wizyty w gabinecie stomatologicznym. Mogą świadczyć o niewłaściwej higienie jamy ustnej lub być początkowym objawem chorób przyzębia czy zaburzeń ogólnoustrojowych.

Krwawiące dziąsła – przyczyny

Najczęstszą przyczyną krwawiących dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Pojedyncze incydenty mogą świadczyć o zbyt agresywnym szczotkowaniu zębów lub stosowaniu szczoteczki ze zbyt twardym włosiem. W takich sytuacjach zmiana techniki szczotkowania oraz wybór szczoteczki z miękkim włosiem mogą być wystarczające dla rozwiązania problemu. Krwawienie z dziąseł obserwowane jest także u osób, które nie wykazują regularności w dbaniu o higienę jamy ustnej. Zalegająca płytka czy kamień nazębny stanowią idealne siedliska bakterii. Te z kolei mogą indukować pojawienie się lokalnych objawów zapalenia dziąseł, które objawia się między innymi krwawieniem.

Powtarzająca się obecność krwi przy szczotkowaniu zębów, może wskazywać na rozwój paradontozy. Przewlekłe zapalenie przyzębia wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem dentystą oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Brak szybkiej interwencji, może doprowadzić do zwiększenia ruchomości zębów, a nawet ich utraty.

Krwawienie z dziąseł może sygnalizować też obecność choroby ogólnoustrojowej. Często stanowi on jeden z pierwszych objawów anemii, cukrzycy, a nawet chorób układu krzepnięcia. Podobna sytuacja dotyczy niedoborów witaminowych – krwawienie może sygnalizować deficyt witaminy C, D lub K.

Krwawiące dziąsła u dziecka

Krwawiące dziąsła u dziecka wskazują zwykle na niedobory witaminowe lub zapalenie dziąseł. Podobnie jak w przypadku dorosłych, deficyty dotyczą zwykle witamin C, D oraz K. Warto zwrócić także uwagę na ocenę wartości żelaza we krwi. Poprawa diety oraz odpowiednio dobrana suplementacja powinny w ciągu kilku tygodni usunąć problem krwawiących dziąseł.

W sytuacji, gdy genezą krwawienia jest toczący się w obrębie dziąseł stan zapalny, należy go przede wszystkim wyeliminować. Poprawa higieny jamy ustnej, stosowanie preparatów przeciwzapalnych, a czasami nawet antybiotyków, powinno przynieść szybką poprawę.

Krwawienie dziąseł w ciąży

Krwawienie dziąseł w trakcie ciąży spowodowane jest zwykle obecnością stanu zapalnego dziąseł, z którym według szacunków zmaga się co druga przyszła mama. Wywołany jest on zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Wraz ze wzrostem stężenia progesteronu, rośnie podatność dziąseł na działanie wytwarzanych przez obecne w płytce bakterie czynników prozapalnych. Dodatkowo w okresie oczekiwania na dziecko wzrasta ilość przepływającej do jamy ustnej krwi, co także powoduje wzrost wrażliwości dziąseł.

Może Cię zainteresuje: Leczenie zębów w ciąży.

Krwawiące dziąsła w nocy

Noc, a dokładniej czas naszego spoczynku, to momentem w którym krew spływa w kierunku twarzoczaszki. Osoby, u których w tym czasie występuje krwawienie dziąseł, dotknięte są zwykle zmniejszoną elastycznością i zwiększoną kruchością naczyń krwionośnych tego obszaru. Jej przyczyną może być obecność chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, skazy krwotoczne, nadciśnienie, czy anemia. W przypadku, gdy wykluczone zostały przyczyny stomatologiczne, niezbędna jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu kontynuacji diagnostyki.

Domowe sposoby na krwawiące dziąsła

Podstawą w domowym leczeniu krwawiących dziąseł jest poprawa higieny. Dobór odpowiedniej szczoteczki, techniki szczotkowania, a także elementów dodatkowych, takich jak nić dentystyczna, irygator, czy szczoteczki międzyzębowe, gwarantują zwiększenie efektywności usuwania płytki nazębnej, a co za tym idzie – zredukowanie ryzyka wystąpienia lokalnych objawów stanu zapalnego, spowodowanych obecnością bakterii.

W leczeniu krwawiących dziąseł świetnie sprawdzają się także ziołowe płukanki na bazie szałwii, rumianku czy tymianku. Wykazują one działanie ściągające i przeciwzapalne, co pozwala im szybko uporać się ze wszelkimi objawami lokalnego stanu zapalnego.

Dla osób ceniących farmaceutyki poleca się płukanki na bazie chlorheksydyny. Substancja ta wykazuje działanie nie tylko przeciwbakteryjne, ale też przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. W sytuacjach, kiedy krwawienie spowodowane jest infekcją drobnoustrojów, poprawa będzie widoczna już po kilku dniach od stosowania preparatu.

Jak leczyć krwawiące dziąsła

W przypadku przedłużającego się krwawienia z dziąseł, niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dentysta będzie w stanie wykonać diagnostykę, która pozwoli określić dokładną przyczynę przykrego problemu. W przypadku, kiedy przyczyną krwawienia są zaniedbania higieniczne, rozwiązaniem problemu może przynieść zabieg profesjonalnej higienizacji. Wykonanie zabiegu skalingu, lub w przypadku zapalenia przyzębia – kiretażu, pozwala na usunięcie zalegających złogów kamienia nazębnego oraz ziarniny zapalnej. Nasz gabinet od lat specjalizuje się w wykonywaniu tego typu zabiegów. Wieloletnie doświadczenie naszych lekarzy i higienistek gwarantuje wykonanie go z najwyższą starannością, która w przypadku schorzeń tkanek miękkich jest bardzo istotna.

Wszystkie osoby zmagające się z problemem krwawiących dziąseł zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem. Nasi specjaliści dołożą wszelkich starań, aby doprowadzić stan dziąseł do optymalnej kondycji!

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu