• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
ból zęba

Ból zęba – przyczyny i leczenie

Ból zęba – chyba każda osoba chociaż raz doświadczyła tego nieprzyjemnego doznania. Brak swobody podczas jedzenia i picia, wzmożona wrażliwość na zimne, ciepłe, słodkie oraz kwaśne bodźce, osłabienie, apatia, zwiększona tkliwość. Wszystkie te dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie i skłaniają do jak najszybszej wizyty w gabinecie oraz eliminacji problemu. Jakie są przyczyny bólu zęba i jak go leczyć?

Ból zęba- najczęstsze przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu zębów jest nieleczony proces próchnicowy. Zęby, w których rozwija się próchnica, mogą pozostawać bezbolesne przez wiele lat. Niestety, w najmniej oczekiwanych momentach potrafią o sobie przypomnieć- często w postaci bólu o bardzo wysokim nasileniu.

Za dolegliwości zębów może także odpowiadać zgorzel. Powstaje ona w sytuacjach, kiedy nieleczony proces próchnicowy jest na tyle zaawansowany, że infekcja bakteryjna dotyka najgłębiej położonych tkanek zęba – w tym także miazgi. Atak drobnoustrojów może prowadzić do jej zapalenia, a następnie martwiczego rozpadu. Zdarza się, że proces ten przez pewien czas pozostaje nieuchwytny. W momencie jego nasilenia, dolegliwości bólowe są zwykle na tyle intensywne, że chory natychmiast stawia się w gabinecie stomatologicznym w poszukiwaniu pomocy. Charakterystyczny dla zgorzeli miazgi ból nocny sprawia, że odpoczynek i sen są praktycznie niemożliwe. Utrudnione jest także przyjmowanie pokarmów- nagryzanie powoduje wzmożoną odpowiedź .

Za dolegliwości bólowe zębów może odpowiadać ropień okołowierzchołkowy. Stan ten spowodowany jest rozprzestrzenieniem się stanu zapalnego na okołowierzchołkowe tkanki zęba. Ból spowodowany obecnością ropnia jest bardzo charakterystyczny- określa się go jako „bolesne wysadzanie zęba z zębodołu”

Ból zęba może być spowodowany nadwrażliwością szkliwa i zębiny. Pojawia się ona w momencie odsłonięcia zakończeń włókien nerwowych, które narażone są na nadmierne oddziaływanie bodźców ze środowiska jamy ustnej. Taki typ dolegliwości jest często obserwowany u osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania, refluksem żołądkowo-przełykowym, a także u ciężarnych kobiet.

Za uporczywe dolegliwości może także odpowiadać przebyty uraz zęba. Złamana korona, wybity ząb czy mało widoczne pęknięcie – w każdym z tych przypadków doskwierający ból jest zwykle na tyle intensywny, że wizyta w gabinecie stomatologicznym jest po prostu niezbędna.

Ból zęba z powodu próchnicy

Ból zęba spowodowany rozwojem procesu próchnicowego może mieć bardzo różnorodny obraz, zależny od zaawansowania procesu próchnicowego. W przypadku początkowej fazy próchnicy, ból ma sprowokowany charakter. Występuje w efekcie działania konkretnego bodźca i ustaje po jego zaprzestaniu. Zazwyczaj odczuwany jest jako tkliwość podczas spożywania słodkich lub zimnych pokarmów. Bardziej zaawansowany proces próchnicowy charakteryzuje się nasilającymi, ciągłymi dolegliwościami bólowymi zęba. W najbardziej zaawansowanych przypadkach ból może pojawiać się nawet w nocy, a także promieniować do sąsiednich okolic.

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Ból zęba po leczeniu kanałowym to dość powszechne zjawisko. Trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni. Może być spowodowany podrażnieniem tkanek zęba podczas procesu oczyszczania kanałów i komory, podrażnieniem powstałym na skutek stosowania środków chemicznych czy zwiększonej tkliwości powstałej w wyniku odpowiedzi na zastosowany do wypełnienia kanałów środek. W sytuacji, gdy dolegliwości bólowe utrzymują się przez okres około miesiąca lub nasilają się podczas nagryzania, należy zgłosić się do lekarza dentysty.

Czy zdrowy ząb może boleć?

Zdarza się, że odczuwamy ból zęba, który podczas badania stomatologicznego okazuje się zupełnie zdrowy. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku promieniowania bólu. Zmiany zapalne w obrębie zatok szczękowych mogą powodować uczucie bólu w obrębie w zębów szczęki. Zapalenie ucha z kolei może powodować dyskomfort w obrębie zębów żuchwy.

Co na ból zęba? Leki i domowe metody

Podstawową leczenia bólu zęba jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Jak radzić sobie w sytuacjach, kiedy najbliższy wolny termin jest dopiero za kilka dni?

W przypadku bólu zęba największą sławą cieszy się stosowanie podstawowych preparatów przeciwbólowych.

Najczęściej wybierane są preparaty, zawierające w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen. Paracetamol to czynna substancja, o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ibuprofen poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym wykazuje także charakter przeciwzapalny.

Z domowych środków przeciwbólowych największym uznaniem cieszą się ziołowe płukanki, zimne okłady oraz olejek goździkowy.

Najczęściej stosuje się płukanki na bazie szałwii u rumianku. Rośliny te posiadają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Zimne okłady powodują zwężanie się światła naczyń krwionośnych oraz redukcję ryzyka ucisku zakończeń nerwowych. Świetnie sprawdzają się nie tylko w uśmierzaniu bólu, ale też niwelowaniu obrzęku.

Olejek goździkowy posiada w swoim składzie jeden z najstarszych środków przeciwbólowych, eugenol. Nasączenie wacika kilkoma kroplami olejku oraz staranne przetarcie obolałej okolicy, przyniesie chociaż na moment upragnioną ulgę.

Ból zęba- gdzie się udać?

W nagłych sytuacjach bólowych można się umawiać na wizytę do stomatologa w naszym gabinecie. Nasi specjaliści od lat pomagają pacjentom z Wrocławia i najbliższych okolic w najbardziej kryzysowych sytuacjach. Dla pacjentów, którzy zmagają się ze szczególnie uciążliwym bólem, posiadamy pulę dodatkowych terminów, co daje szansę jak najszybszej wizyty w gabinecie. Wszelkich informacji udzielamy telefonicznie.

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu