• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
nalot na języku

Nalot na języku- rodzaje, przyczyny i leczenie

Język jest podstawowym narządem jamy ustnej, którego obecność umożliwia przyjmowanie i rozdrabnianie pokarmu, odczuwanie walorów smakowych potraw, a przede wszystkim daje możliwość komunikacji. Nalot na języku to przykra dolegliwość, która budzi nie tylko dyskomfort, ale też niepokój. Jakie są rodzaje nalotów? Co może je spowodować?

O czym świadczy nalot na języku? Jakie są przyczyny nalotu na języku?

Bardzo często podłożem pojawienia się nalotu na języku jest niepoprawna higiena jamy ustnej. Brak regularnego szczotkowania zębów, płukania jamy ustnej oraz usuwania osadu z grzbietowej powierzchni języka przyczynia się do rozwoju infekcji bakteryjnych. Namnażanie się bakterii na powierzchni języka objawia się między innym nieestetycznym nalotem oraz przykrym oddechem.

Nalot na języku może być także alarmem świadczącym o odwodnieniu organizmu. Odwodnienie może towarzyszyć infekcjom bakteryjnym i wirusowym, w szczególności tym którym towarzyszy biegunka lub wymioty.

Naloty na języku wywołane są także chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak:

  • niedokrwistość,
  • cukrzyca,
  • niedobory witamin z grupy B,
  • kiła,
  • zakażenie wirusem HIV/choroba AIDS.

Wspomniane jednostki chorobowe mogą przyczyniać się do osłabienia odporności organizmu chorego. Sytuacja taka zwiększa ryzyko nadkażenia jamy ustnej oraz języka zakażeniami bakteryjnymi. Ich obraz, manifestujący się w jamie ustnej, bardzo często przyjmuje postać przykrego nalotu na języku.

Pojawienie się nieestetycznych zmian na języku bywa także wywołane przyjmowanymi lekami. Antybiotyki, leczenie preparatami steroidowymi, leki immunosupresyjne czy chemioterapia – wszystkie te środki mogą przyczynić się do powstania nadżerek grzybiczych, które w jamie ustnej manifestują się jako mleczny nalot na grzbietowej powierzchni języka.

Jakie są rodzaje nalotów na języku?

W większości przypadków naloty na języku rozróżnia się na podstawie przyczyny ich pojawienia się w jamie ustnej.

Dla większości pacjentów najprostsze jednak okazuje się rozróżnianie ich na podstawie charakterystycznych barw, którymi manifestują się na powierzchni języka.

Przyjęto, że dany kolor może wskazywać na patologię chorobową. Niestety, jak od każdej zasady – pojawiają się pewne odstępstwa. Nie jest jednoznaczne, że dany kolor zawsze wskazuje na jedną, konkretną jednostkę chorobową. Dlatego też w każdym przypadku należy przeprowadzić diagnostykę lekarską.

Biały nalot na języku

W większości przypadków obecność białego nalotu wskazuje na niedostateczną higienę lub odwodnienie organizmu. Białe zmiany, o charakterystycznym kożuchowatym wyglądzie, mogą być przykładem nadżerek grzybiczych. Pojawiają się one zwykle u pacjentów po przebytej antybiotykoterapii lub chorych podczas leczenia chemioterapeutykami, preparatami immunosupresyjnymi lub steroidowymi.

Żółty nalot na języku

Obecność żółtego nalotu na języku obserwowana jest u nałogowych palaczy wyrobów tytoniowych oraz u osób zmagających się z refluksem żołądkowo przełykowym lub bulimią.

W przypadku palaczy powstanie nalotu wynika z osadzania się na powierzchni języka szkodliwych związków zawartych w dymie tytoniowym.

U osób zmagających się z refluksem czy bulimią obecność nalotu podyktowana jest ciągłym zwracaniem treści pokarmowej. Podrażnia ona całe środowisko jamy ustnej, w tym także język. Przyczynia się to do powstania na jego powierzchni przykrego, żółtawego nalotu.

Brązowy nalot na języku

Brązowy nalot na języku występuje u osób spożywających duże ilości kawy i herbaty. Barwniki zawarte w tych napojach mają tendencję do osadzania się na powierzchni grzbietowej języka. Brak jej regularnej higieny może przyczynić się do wytworzenia nieestetycznego brązowego nalotu. Brązowy nalot może występować także przy zaawansowanych stadiach grzybicy. Obserwuje się go także u chorych zmagających się z kwasicą organizmu.

Nalot na języku – jak leczyć?

Niestety, nie ma jednego lekarstwa, które mogłoby skutecznie wyleczyć nalot na języku. Podstawę stanowi znalezienie przyczyny jego pojawienia się. W przypadku, gdy jest to niewłaściwa higiena, jej znaczna poprawa oraz uzbrojenie się w cierpliwość powinny przynieść wystarczające rezultaty. W sytuacjach, gdy nalot wywołany jest grzybicą języka lub jamy ustnej, wprowadza się specjalne preparaty lecznicze. Podobnie jest w sytuacji nalotów spowodowanych chorobami ogólnoustrojowymi – w tym przypadku także wyłącznie leczenie celowane jest w stanie przynieść poprawę w jamie ustnej. W razie niepokojących objawów na języku warto skonsultować to z lekarzem dentystą lub higienistką stomatologiczną. Konsultacje można umawiać pod numerem telefonu 501 466 399 lub online (Znany Lekarz).

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu

szkolenie dla higienistek