• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
odrzucenie implantu zęba

Odrzucenie implantu zęba – objawy, przyczyny

Implanty stomatologiczne są doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów zmagających się z brakami zębowymi. Dla większości stanowią one szansę na odzyskanie kompletnego uśmiechu oraz pełnej funkcjonalności narządu żucia. Niestety, w przypadku niektórych pacjentów implant zostaje odrzucony przez organizm. Kto jest narażony na odrzucenie implantu zęba? Jakie objawy wskazują na niepowodzenie zabiegu?

Odrzucenie implantu zęba – przyczyny 

Odrzucenie implantu zębowego jest wyjątkowo rzadką sytuacją, która dotyczy zaledwie 2-5% decydujących się na zabieg pacjentów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i materiałów, implanty doskonale integrują się z ludzką kością. Obecne dane wskazują, że 5 letni wskaźnik przeżycia implantu zębowego wynosi aż 96,8%. 

W większości przypadków odrzucenie implantu wynika wyłącznie z indywidualnych cech ludzkiego organizmu. Wszczepiona metalowa śruba może zostać uznana za zagrożenie, prowadząc jednocześnie do rozpoczęcia kaskady procesów zaburzających proces gojenia i osteointegracji (integracji z tkanką kostną). 

Do innych czynników zwiększających ryzyko odrzucenia implantu należą:

  • choroby metaboliczne: cukrzyca, otyłość, nadciśnienie; 
  • choroby autoimmunologiczne; 
  • aktualna terapia bisfosfonianami;
  • alergia na metal wchodzący w skład implantu;
  • nadmierne obciążenia implantu zębowego;
  • brak odpowiedniej higieny zębów i jamy ustnej. 

Co ciekawe – organizm nie zawsze odrzuca wszystkie wszczepione implanty. Istnieje wiele przypadków, w których z kilku wszczepów organizm odrzucił wyłącznie jeden!

Odrzucenie implantu zęba – objawy 

Do najczęstszych objawów wskazujących na odrzucenie implantu zębowego należą:

  • wydłużony proces gojenia i rekonwalescencji;
  • dolegliwości bólowe w okolicy implantu;
  • zwiększenie ruchomości śruby implantu; 
  • stany zapalne zębów sąsiadujących z implantem; 
  • zaczerwienienie i zwiększona tkliwość błony śluzowej; 
  • dolegliwości bólowe i stany zapalne gardła;
  • powiększone węzły chłonne;
  • objawy ogólne towarzyszące zapaleniu: gorączka, apatia, utrata apetytu. 

Czy zawsze należy usunąć odrzucony implant?

Nie – zabieg usunięcia implantu, określany jako eksplantacja, należy do ostateczności. 

Jeśli tylko zauważymy u siebie którykolwiek z objawów, wskazujących na możliwość niepoprawnej integracji implantu z tkanką kostną, należy niezwłocznie udać się do lekarza stomatologa. W zależności od tego jaka jest przyczyna odrzucenia wszczepu, lekarz podejmuje odpowiednie kroki. 

W wielu przypadkach leczenie ogranicza się do antybiotykoterapii oraz zastosowania środków o działaniu antybakteryjnym. 

W sytuacji znacznej utraty otaczającej implant tkanki kostnej, konieczny może być przeszczep kości. Przed jego wykonaniem należy wykonać badanie CBCT, na podstawie którego możliwa jest dokładna ocena ilości utraconych struktur. 

Ostatecznym leczeniem odrzucenia implantu jest eksplantacja. Zabieg jest odwrotnością implantacji – polega na usunięciu wcześniej wszczepionej śruby. W wielu przypadkach jest połączony z jednoczasowym przeszczepem kości lub z wszczepieniem nowego implantu. 

Odrzucenie implantu – jak zapobiegać?

Aby zapobiegać odrzuceniu implantu należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń pozabiegowych. 

Przez kilka pierwszych godzin po zabiegu warto unikać spożywania ciepłych potraw i napojów. Zaleca się wprowadzenie miękkiej diety, składającej się z delikatnych potraw. 

W trakcie 7-14 dni należy ograniczyć aktywność fizyczną. Odpoczynek oraz spokojny styl życia pozytywnie wpływają na okres rekonwalescencji, a tym samym wspomagają procesy gojenia. Obligatoryjnie zakazuje się użytkowania wyrobów tytoniowych i alkoholu. 

W odrzuceniu implantu bardzo dużą rolę pełni przestrzeganie optymalnych zasad higieny oraz odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie. 

Szczotkowanie zębów powinno wykonywać się co najmniej dwa razy dziennie. Konieczne jest stosowanie dodatkowych środków higienicznychnici dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych oraz irygatora. Pozwalają one skutecznie eliminować płytkę bakteryjną, osadzającą się w trudno dostępnych miejscach. 

Wizyty kontrolne należy odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Dają one szansę na skuteczną kontrolę gojenia oraz zachodzącego procesu osteointegracji. 

Pełna opieka po zabiegu i gwarancja satysfakcji z implantów – Esti-Dent Wrocław

W Esti-Dent – wrocławskim gabinecie stomatologicznym, rozumiemy, że decyzja o wszczepieniu implantu zębowego to ważny krok w dbaniu o zdrowie i estetykę uśmiechu. Dlatego po każdym zabiegu wszczepienia implantu zapewniamy kompleksową opiekę pooperacyjną, aby zagwarantować optymalne gojenie i komfort naszych pacjentów. 

W przypadku rzadkich sytuacji odrzucenia implantu przez organizm, nasz zespół specjalistów jest gotowy do natychmiastowej interwencji, oferując odpowiednie leczenie i wsparcie. Pacjenci mogą liczyć na indywidualne konsultacje oraz plan dalszego postępowania dostosowany do ich unikalnych potrzeb. W Esti-Dent stawiamy na bezpieczeństwo, dlatego dajemy naszym pacjentom pewność, że ich uśmiech jest w dobrych rękach.

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu