Aparat ortodontyczny – higiena jamy ustnej
Aparat ortodontyczny to często jedyna droga do pięknego uśmiechu. Nie da się jednak ukryć, że niejednokrotnie wiążą się z nim pewne niedogodności. Leczenie wad zgryzu to długoterminowy proces, podczas którego koniecznością jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Pozwala to uniknąć problemów stomatologicznych podczas i po zakończeniu leczenia. A po zdjęciu aparatu wynagrodzi wszystkie trudności świetnym rezultatem.
Wskazania do noszenia aparatu ortodontycznego
Zastosowanie aparatu ortodontycznego jest skuteczne nie tylko w celach estetycznych. Skorygowanie ewentualnych wad zgryzu korzystnie wpływa na kondycję zębów, eliminuje ścieranie się szkliwa, poprawia funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych.
Konsultację ortodontyczną i leczenie wady zgryzu warto rozważyć w przypadku:
- obecności szpar między zębami,
- stłoczenia zębów,
- nadmiernego ścierania się szkliwa,
- zgrzytania zębami,
- widocznej asymetrii twarzy,
- podczas planowania leczenia protetycznego,
- leczenia wad wymowy.
Rodzaje aparatów na zęby
Leczenie ortodontyczne można prowadzić za pomocą dwóch rodzajów aparatów: ruchomych i stałych. Nie jest możliwe określenie, która z metod jest lepsza – jej wybór wymaga uwzględnienia indywidualnych potrzeb pacjenta.
Aparaty ruchome mogą być samodzielnie wyjmowane przez pacjenta, co może zwiększać poczucie komfortu w określonych sytuacjach i być łatwiejsze do zaakceptowania, zwłaszcza dla najmłodszych. Przygotowanie aparatu ruchomego w pracowni jest też zazwyczaj szybsze, niż założenie aparatu stałego podczas wizyty. Trzeba jednak pamiętać, że aby osiągnąć założony rezultat, aparat powinien być noszony jak najczęściej. Dlatego konieczna jest systematyczność i determinacja pacjenta. Aparaty ruchome stosuje się również po zakończeniu leczenia aparatem stałym, aby utrzymać wypracowany efekt.
Aparaty stałe są złożone z trwale przymocowanych do zębów zamków i pierścieni, na których umocowany jest drut. Układ ten wywiera określoną siłę na zęby, co ma na celu zmianę ich ułożenia. Daje on dużo większe możliwości korekcji niż aparat ruchomy, dlatego w części przypadków będzie on znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem.
Instruktaż higieny dla pacjenta z aparatem stałym
Przede wszystkim należy rozpocząć od wyboru odpowiednich narzędzi: szczoteczka z miękkim włosiem lub szczoteczka dwupoziomowa (z krótszym włosiem na środku i dłuższym na brzegach) spełni swoje zadanie. Dobrze sprawdzi się również szczoteczka soniczna lub szczoteczka elektryczna z odpowiednio dobraną końcówką. Należy jednak zawsze pamiętać, aby była ona ustawiona na tryb delikatny lub o średniej mocy.
Do szczotkowania powinno się wykorzystywać pastę z fluorem, a sama czynność powinna trwać co najmniej dwie minuty. Pamiętaj, aby szczotkować wszystkie powierzchnie zębów: przód, tył, powierzchnie żujące zębów trzonowych i przedtrzonowych oraz brzegi siekaczy. Szczególną uwagę trzeba poświecić obszarom między drutami a zębami oraz między zamkami a dziąsłami — to właśnie tam cząsteczki jedzenia mogą się łatwo gromadzić. Zalecana technika szczotkowania to wykonywanie małych, okrężnych ruchów.
Dla zdrowia zębów i dziąseł ważne jest również codzienne nitkowanie. Łuk aparatu ortodontycznego może jednak sprawiać trudności w korzystaniu z nici dentystycznej. Warto zaopatrzyć się w tym celu w specjalne pętelki ortodontyczne, stworzone właśnie do tego zadania. Korzystanie z tego urządzenia przypomina trochę nawlekanie igły: jeden koniec nici dentystycznej przeciąga się przez pętelkę, którą następnie sztywnym końcem przekłada się przez przestrzeń międzyzębową.
Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?
Aparat ruchomy nosimy przez dużą część dnia oraz w nocy. Podobnie jak na zębach, gromadzą się na nim bakterie, kamień nazębny i płytka nazębna. Dlatego należy pamiętać o jego codziennym czyszczeniu. Najlepiej wykonywać je zaraz po wyjęciu aparatu z jamy ustnej, w innym wypadku może dojść do stwardnienia osadów, które zgromadziły się na nim w trakcie dnia. Aby utrzymać aparat ruchomy w czystości najlepiej wykorzystać wodę z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, np. szarego mydła. Nie zaleca się mycia aparatów pastą do zębów, ponieważ posiada ona substancje ścierające, które mogą uszkadzać akrylową płytkę. Zaleca się korzystanie z miękkiej szczoteczki do zębów lub specjalnej szczoteczki do czyszczenia protez.
Jak dbać o aparat ortodontyczny?
Jeśli masz problemy z czyszczeniem obszarów w pobliżu zamków i drutów, możesz wykorzystać w tym celu specjalne akcesoria.
Jednym z nich jest szczoteczka międzyzębowa (interdentalna). Ma ona umieszczone okrężnie kępki włosia, co znacznie ułatwia dostęp do trudno dostępnych miejsc. Z jej pomocą można delikatnie i ostrożnie czyścić małe przestrzenie pod drutami oraz wokół zamków i pierścieni.
Innym specjalnym narzędziem do czyszczenia jest irygator dentystyczny. To urządzenie za pomocą małego strumienia wody pod ciśnieniem wypłukuje resztki jedzenia i osady, które nagromadziły się w zakamarkach jamy ustnej. Chociaż jest wygodny i łatwy w użyciu, irygator nie zastąpi szczoteczki ani nici dentystycznej — może być jednak bardzo skuteczny w połączeniu z odpowiednimi technikami szczotkowania i nitkowania.
Jak często myć zęby z założonym aparatem ortodontycznym?
Osoby noszące stały aparat ortodontyczny powinny myć zęby co najmniej po każdym posiłku, tak aby zapobiec gromadzeniu się resztek jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych i w elementach aparatu. Koniecznie należy również pamiętać o myciu zębów przed snem – spędzenie kilku godzin z powstałymi w ciągu dnia osadami sprzyja rozwojowi bakterii, a te mogą powodować próchnicę czy zapalenie dziąseł.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas noszenia aparatu ortodontycznego skorzystać z usługi profesjonalnej higienizacji w gabinecie dentystycznym. Poniżej można porównać efekt przed i po higienizacji.
Odpowiednia higiena zębów to podstawa profilaktyki chorób zębów i dziąseł. Natomiast w celu korekcji wad zgryzu konieczna jest opieka doświadczonego ortodonty. Usługi te są dla Państwa dostępne w naszym gabinecie. Zapraszamy do umawiania się na konsultacje.