• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt 9.00-19.00, śr 9.00-18.00, czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
augmentacja kości

Augmentacja kości – czym jest i jak się przygotować?

Piękny uśmiech stanowi indywidualną wizytówkę każdego z nas. W drodze do jego osiągnięcia część pacjentów decyduje się na leczenie implantologiczne. Niestety, w niektórych przypadkach musi być ono poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Jednym z zabiegów, wykonywanych przed zabiegiem wszczepienia implantu, jest augumentacja kości. 

Czym jest augmentacja kości?

Augumentacja określana jest także jako sterowana regeneracja kości (ang. Guided Bone Regeneration, GBR). Zabieg ma na celu zwiększenie objętości struktury kostnej w danym miejscu.  Dzięki niemu miejsca w których doszło do zaniku kości, mogą być wykorzystane między innymi do przeprowadzenia procedury implantacji

W przypadku augumentacji kości możemy zastosować trzy rodzaje przeszczepów. 

Pierwszy, określany także jako przeszczep autogenny, polega na wszczepieniu tkanki pobranej z własnego organizmu

W przypadku przeszczepu allogennego wykorzystuje się materiał pobrany od innej osoby

Przeszczep homogenny z kolei wykorzystuje syntetyczne odpowiedniki ludzkiej tkanki kostnej

Kiedy wykonuje się zabieg augmentacji kości?

Augmentacja kostna stosowana jest przede wszystkim w przypadku zaniku kości szczęk. Brak odpowiedniej ilości struktury kostnej w obrębie wyrostka zębodołowego szczęki lub części zębodołowej żuchwy, uniemożliwia przeprowadzenie procedury implantacji. 

Pacjenci zdecydowani na odbudowę implanto-protetyczną muszą początkowo przejść procedurę zwiększenia ilości struktury kostnej – stanowi ona jedyną drogę do skutecznego wszczepienia implantu zębowego. 

Zabieg augumentacji wykonywany jest także w przypadku problemów periodonotologicznych, takich jak głębokie kieszenie przyzębne czy paradontoza

Przeciwwskazania do zabiegu augmentacji 

Należy pamiętać, że u niektórych pacjentów skuteczne przeprowadzenie zwiększenia objętości kości nie jest możliwe. 

Jeśli możliwość wystąpienia powikłań przewyższa korzyści z przeprowadzanej procedury, odchodzi się od jej wykonania. 

Augumentacja jest także przeciwwskazana u osób zmagających się ze skrajnym zanikiem wyrostka zębodołowego. Taką sytuację kliniczną obserwuje się między innymi u pacjentów bezzębnych nie użytkujących uzupełnień protetycznych, a także przy przewlekłej, nieleczonej chorobie przyzębia

Definitywnym przeciwwskazaniem do wykonania augumentacji jest brak zachowania optymalnej higieny jamy ustnej. 

Jak przygotować się do zabiegu augmentacji?

Zabieg augumentacji nie wymaga specjalnej przygotowania. Wyjątek stanowią pacjenci, przyjmujący leki przeciwkrzepliwe – w ich przypadku, podczas trwania okresu okołozabiegowego,  konieczna może okazać się zmiana formy przyjmowanych leków.

W dniu zabiegu warto zadbać o odpowiedni posiłek – podczas zabiegu nie powinno odczuwać się uczucia głodu bądź nadmiernej sytości. Jeśli w okolicy jamy ustnej znajdują się metalowe elementy piercingu, niezbędne może być ich tymczasowe usunięcie. 

Jak wygląda zabieg augmentacji?

Przebieg zabiegu augumentacji zależy przede wszystkich od tego, jaki rodzaj procedury będzie wykonywany. Niezależnie od formy leczenia, jest ona prowadzona z zachowaniem pełnego komfortu pacjenta. Zawsze wykonuje się znieczulenie miejscowe, zapewniające zniesienie wszelkich doznań bólowych. 

Długość zabiegu trwa zwykle od 30 do 90 minut. W przypadku, gdy augumentacja połączona jest z ekstrakcją lub implantacją, moment wprowadzenia blaszek kostnych jest zupełnie niezauważalny dla pacjenta. 

U osób ze znaczną utratą struktury kostnej podczas zabiegu lekarz odsłania miejsce docelowe oraz poddaje je specjalistycznemu przygotowaniu. Następnie w odpowiedniej lokalizacji umieszcza preparat zastępczy, który zostaje zabezpieczony specjalistycznymi błonami. Całość jest dokładnie zaopatrzona, dzięki wykorzystaniu szwów. 

Czy augmentacja kości boli?

Nie. Zabieg augumentacji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu Pacjent nie odczuwa jakichkolwiek dolegliwości

Po ustaniu działania znieczulenia, pacjenci mogą odczuwać niewielki ból lub dyskomfort. W tej sytuacji pomocne jest zastosowanie podstawowych leków o działaniu przeciwbólowym lub przeciwzapalnym. 

W niektórych przypadkach, lekarze mogą zalecić przyjęcie antybiotyku. Mają one na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia rany oraz poprawę przebiegu procesu gojenia.

Esti-Dent we Wrocławiu (centrum) od lat specjalizuje się w zabiegach implantacji. Świetnie przeszkolony personel zaopiekuje się Państwem na najwyższym poziomie, a sam zabieg przeprowadzony będzie zgodnie z największymi standardami. 

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu