• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
ból zęba po leczeniu kanałowym

Ból zęba po leczeniu kanałowym – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim poradzić?

Leczenie kanałowe zęba to procedura, którą wykonuje się w przypadku nieodwracalnych procesów zapalnych miazgi lub jej martwicy. Obie te przypadłości wiążą się z przykrymi dolegliwościami bólowymi, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wdrożone leczenie powinno przynieść upragnioną ulgę, a ból zęba po leczeniu kanałowym minąć na zawsze. Niestety, nie zawsze uzyskuje się taki scenariusz – zdarza się, że mimo przeprowadzonego leczenia, ból zęba nie ustaje.

Ból zęba po leczeniu kanałowym- najczęstsze przyczyny

Najczęstszą przyczyną bólu zęba po leczeniu kanałowym jest rozwinięty stan zapalny nie tylko miazgi zęba, ale też okolicznych tkanek. Pełen komfort i uczucie ulgi powraca zwykle wtedy, gdy dojdzie do pełnej regeneracji tkanek. Proces ten jest długotrwały, trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni.

Innym powodem pozabiegowego bólu zęba może być podrażnienie tkanek spowodowane chemo-mechanicznym opracowaniem kanałów korzeniowych lub reakcją alergiczną na użyty do ich wypełnienia materiał. Przykry dyskomfort może być konsekwencją dużego ciśnienia, stosowanego podczas wtłaczania materiału wypełniającego.

Do częstych powikłań, powodujących ból pozabiegowy należy też nieprawidłowe oczyszczenie lub wypełnienie kanałów korzeniowych. Może do niego dojść na skutek nieprawidłowego dokonania pomiaru długości roboczej kanału lub błędu statystycznego. Podczas opracowywania kanałów ze zbyt dużą siłą, użyte narzędzie może ulec złamaniu. Pozostawienie go w obrębie kanału może dawać natychmiastowe dolegliwości lub pozostać bezobjawowe przez wiele lat.

Ból występujący podczas nacisku lub nagryzania może świadczyć o nieprawidłowości w dopasowaniu wypełnienia, zastępującego utracone tkanki korony zęba. Zbyt wysoka odbudowa kompozytowa przeciąża zęby, które podczas żucia pokarmów, zagryzania, a często nawet zwykłej mowy, reagują pulsującym bólem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dolegliwości występujące po leczeniu kanałowym zębów trzonowych. Posiadają one bardzo rozbudowaną sieć kanałów korzeniowych, która zwiększa ryzyko pominięcia któregoś z kanałów podczas leczenia. W diagnostyce tego kłopotu bardzo pomocna jest tomografia wolumetryczna, czyli CBCT. Pozwala ona na dokładne zlokalizowanie i opracowanie nawet najmniej zauważalnych kanałów korzeniowych, co gwarantuje sukces i powodzenie leczenia.

Jak długo po leczeniu kanałowym ząb może boleć?

Bolesność zęba po leczeniu endodontycznym trwa zwykle kilka dni, w rzadkich przypadkach może utrzymywać się do dwóch tygodni. Zjawisko to nie powinno być powodem do niepokoju. Jest ono zwykle spowodowane odbywającymi się w okolicznych tkankach procesami regeneracyjnymi lub podrażnieniem okołozębowych tkanek, powstałym na skute przeprowadzonej procedury.

Kiedy z bólem zęba zgłosić się do lekarza?

Utrzymujący się ponad 10-14 dni ból zęba, jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jeśli cierpicie z powodu bólu zęba po leczeniu kanałowym, zgłoście się do nas na wizytę kontrolną. Podczas wizyty nasz lekarz dentysta będzie w stanie ocenić, co jest przyczyną przykrych dolegliwości oraz ewentualnie wdrożyć odpowiednią kontynuację procesu leczniczego.

Kontakt z lekarzem należy nawiązać także w przypadku pojawienia się w leczonej okolicy wszelkich zmian śluzówki, takich jak pęcherzyki czy afty. Szczególną czujność należy także zachować przy wystąpieniu typowych dla stanu zapalnego objawów ogólnych, takich jak wysoka gorączka, apatia, brak apetytu oraz ogólne rozbicie. Mogą one świadczyć o kontynuacji rozwoju infekcji bakteryjnej i konieczności wdrożenia antybiotykoterapii.

Domowe sposoby na ból zęba po leczeniu kanałowym

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów uporania się z bólem zęba, jest zastosowanie klasycznych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mają one na celu złagodzenie toczącego się w obrębie tkanek okołowierzchołkowych stanu zapalnego i towarzyszących mu przy tym dolegliwości.

W łagodzeniu dyskomfortu świetnie sprawdzą się także zimne okłady. Przyłożenie do obolałej okolicy schłodzonych kompresów jest najprostszą drogą do przyniesienia upragnionej ulgi.

Powrót do zdrowia przyspiesza także stosowanie ziołowych płukanek na bazie szałwii i rumianku. Rośliny te od lat słyną ze swoich łagodzących właściwości, dzięki którym na stałe zagościły w pozabiegowej profilaktyce stomatologicznej.

W razie braku poprawy polecamy kontakt telefoniczny: 501 466 399.

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu