Bóle głowy od zębów – co jest ich przyczyną?
Każdy z nas chociaż raz zmagał się z bólem głowy. To dość powszechny problem, który dotyka wielu osób – niezależnie od wieku czy płci. W momencie jego wystąpienia większość z nas sięga po tabletki przeciwbólowe, nie skupiając się na znalezieniu przyczyny problemu. Niewielka grupa osób decyduje się na wizytę w gabinecie lekarskim, w celu znalezienia przyczyny problemu. Mało kto wie, że bóle głowy od zębów to całkiem możliwy scenariusz – źródło tego uporczywego bólu może znajdować się w jamie ustnej.
Bóle głowy od zębów – czy to możliwe?
Bez wątpienia, ból głowy może być spowodowany nieprawidłowościami w obrębie zębów. Próchnica, stany zapalne miazgi i tkanek okołowierzchołkowych, nieprawidłowości związane z kształtem i ustawieniem zębów w łuku, choroby stawu skroniowo-żuchwowego – wszystkie te schorzenia mogą wpływać na pojawienie się dolegliwości w obrębie głowy. Profesjonalne badanie przeprowadzone przez lekarza dentystę, może ułatwić znalezienie przyczyny tej dolegliwości. Wdrożenie odpowiedniego leczenia poprawi nie tylko stan uzębienia, ale pozwoli też uporać się z natarczywymi bólami, które często utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Stan zapalny zęba a ból głowy
Stany zapalne zębów bardzo często powodują dolegliwości w postaci bólów głowy. W zależności od stopnia ich zaawansowania, a także lokalizacji zębów, bóle mogą się od siebie różnić. Każdy stan zapalny powoduje dolegliwości w postaci osłabienia, apatyczności czy złego samopoczucia. Organizm skupia się na zwalczeniu toczącej się infekcji. Jama ustna znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie okolicy głowy. Stąd też ból, toczący się w obrębie chorych zębów może z łatwością promieniować do okolicznych tkanek, efektem czego mogą być właśnie bóle głowy. Dla zębów szczęki charakterystyczne jest promieniowanie bólu do okolicy skroniowej. Bóle, spowodowane stanami zapalnymi w obrębie zębów żuchwy, promieniują z kolei w okolicę potylicy. Wystąpienie promieniowania bólu wiąże się zwykle z nieodwracalnym stanem zapalnym, dlatego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dentysty.
Ropień zęba a pulsujący i silny ból głowy
Ropień zęba jest potocznym określeniem, dotyczącym stanu zapalnego toczącego się w obrębie tkanek okołowierzchołkowych, czyli tych otaczających wierzchołek korzenia zęba. W wyniku infekcji bakteryjnej dochodzi do ich destrukcji. Wokół korzenia zęba zaczyna tworzyć się otoczona torebką przestrzeń, której wnętrze wypełnia ropa. Dla tego typu zapalenia charakterystyczne jest występowanie pulsujących i silnych bólów głowy. Są one spowodowane zwykle promieniowaniem bólu.
Bruksizm a ból głowy
Bruksizm jest dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego, obawiającą się nadmiernym zaciskaniem i zgrzytaniem zębów podczas snu. Jednym z jego najczęstszych objawów są uporczywe bóle głowy i szyi. Etiologia bruksizmu nie jest do końca poznana, przyjmuje się jednak, że bardzo ważną rolę odgrywa w niej stres.
Nadmierna czynność i napięcie mięśni powoduje nie tylko starcie zębów i ich nadwrażliwość, ale też bardzo silne bóle w obrębie twarzy i głowy. Dla wielu pacjentów wcale nie bóle zębów, ale właśnie bóle głowy, są jednym z pierwszych objawów skłaniających do wizyty w gabinecie stomatologicznym i przeprowadzenia diagnostyki w kierunku bruksizmu. Największe nasilenie bólu obserwuje się zwykle w godzinach porannych, tuż po przebudzeniu. Ból lokalizuje się zwykle w okolicy skronii, stawu skroniowo-żuchowego i twarzy. W większości mija on po przyjęciu leków przeciwbólowych, jednak warto skupić się na wyeliminowaniu problemu, a nie jedynie złagodzeniu jego objawów. Szyna relaksacyjna, iniekcje z toksyny botulinowej czy psychoterapia, to jedne z powszechnie stosowanych w leczeniu bruksizmu narzędzi. Są one w stanie poprawić komfort codziennego funkcjonowania pacjentów i zminimalizować ryzyko występowania codziennych bólów głowy.
Choroba okluzyjna a ból głowy
Choroba okluzyjna to nieprawidłowy kontakt zębów górnego i dolnego łuku, inaczej zwany zgryzem urazowym. Przyczynia się ona do nadmiernej, patologicznej utraty tkanek twardych zębów, a także przykrych dolegliwości, takich jak między innymi bóle głowy. Nieprawidłowe kontakty zębowe przyczyniają się do dezorganizacji działania stawu skroniowo-żuchwowego i stałego, nadmiernego naprężenia mięśni głowy i szyi. Stałe napięcie mięśni sprawia, że są one niedotlenione. Jak to wytłumaczyć? Można by powiedzieć, że mięśnie są „w ciągłej pracy”, a jej motorem napędowym jest tlen. Układ krwionośny nie jest w stanie zapewnić tak dużej podaży tlenu, w efekcie czego mięśnie są niedotlenione. Dodatkowo ich ciągłe pobudzenie sprzyja nadmiernemu odkładaniu się w nich produktów przemiany materii, które są odpowiedzialne za wywoływanie napięciowych bólów głowy. Lokalizują się one zwykle w okolicy skronii, podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianego już bruksizmu. Bóle spowodowane chorobą okluzyjną są bardzo częstymi powodami wizyt w gabinecie stomatologicznym. Badanie przeprowadzone przez lekarza dentystę pozwoli określić ich przyczynę i dostosować odpowiednie leczenie, które z pewnością przyniesie upragnioną ulgę, a także poprawi komfort codziennego funkcjonowania!
Krzywe zęby a ból głowy
Krzywe zęby są nie tylko defektem estetycznym, ale też powodem wielu dolegliwości w obrębie głowy i szyi. Jednymi z nich są bóle głowy. Nieprawidłowe kontakty zębów górnych i dolnych sprzyjają powstawaniu zaburzeń w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego i układu mięśniowego. Mięśnie mogą wykazywać wzmożone napięcie, które z kolei wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Bóle lokalizują się często w okolicy skronii, ale też potylicy czy szyi. W tym przypadku wyeliminowanie ich wiąże się z koniecznością przeprowadzenia leczenia ortodontycznego, którego celem jest wyrównanie stosunków zwarciowych.
Zęby a ból głowy – co można z tym zrobić?
Najlepszym sposobem, na pozbycie się uporczywego bólu głowy, jest odnalezienie jego przyczyny. Gdy wiemy już, że za nasze dolegliwości odpowiadają zęby, warto zadbać o wyeliminowanie problemu. Niezbędna do tego jest wizyta w gabinecie stomatologicznym i rozmowa z naszym lekarzem dentystą. Skrupulatny wywiad lekarski i dokładne badanie pozwoli na dokładne zlokalizowanie problemu i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
W przypadku, gdy za bóle odpowiedzialne są ostre stany zapalne, wystarczające jest zwykle leczenie endodontyczne. Wraz z przemijaniem zapalenia, przeminą także bóle głowy.
W przypadku bruksizmu, niezbędne jest bardziej holistyczne spojrzenie. Niekiedy wystarczające jest zastosowanie szyny relaksacyjnej czy toksyny botulinowej. Zdarzają się jednak przypadki, gdy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty (dotyczy to głównie bruksizmu spowodowanego nerwicą lub nadmierną podażą na czynniki stresogenne).
Zgryz urazowy wymaga zwykle usunięcia przyczyny, jaką mogą być nieprawidłowo wykonane wypełnienia, prace protetyczne, lub źle dopasowane protezy.
Krzywy zgryz wymaga wizyty w gabinecie ortodontycznym i przeprowadzenia kompleksowego leczenia. Poprawa warunków zwarciowych, czyli ustawienie zębów górnych i dolnych w odpowiednich stosunkach, pozwoli na wyeliminowanie natarczywych bólów głowy.
Pamiętajmy, że sięgnięcie po tabletki przeciwbólowe przyniesie ukojenie… jednak wyłącznie na chwilę. Dbajmy o nasze zdrowie w taki sposób, abyśmy mogli cieszyć się nim przez kolejne lata!