Czym się zajmuje chirurg stomatologii i kiedy się do niego udać?
Chirurgia stomatologiczna jest specjalizacją, którą lekarz dentysta może wybrać po ukończeniu stażu podyplomowego. Jest ona jedną z najbardziej wymagających dyscyplin – niezbędna jest w niej ogromna wiedza, doświadczenie zabiegowe, ale też „chirurgiczne wyczucie”, które w wielu przypadkach znacznie ułatwia wykonywanie szeregu skomplikowanych procedur.
Kiedy najczęściej odwiedzamy lekarzy tej specjalności? Zwykle wówczas, gdy naszego zęba nie da uratować się leczeniem zachowawczym, a jedyną alternatywą pozostaje ekstrakcja. Zabiegi te są jednak tylko częścią pracy chirurgia stomatologicznego – w rzeczywistości wykonuje on też mnóstwo innych zabiegów, często nie mających żadnego związku z usuwaniem zębów!
Czym się zajmuje chirurg stomatologii?
Przeważnie chirurg stomatolog kojarzy się głównie z wyrywaniem ósemek lub pozostałych zębów. Nic bardziej mylnego. Lekarze tej specjalności, poza ekstrakcjami, wykonują zabiegi takie jak :
- wszczepianie implantów,
- podcinanie wędzidełka,
- resekcje wierzchołków zębów,
- hemisekcje,
- zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej,
- chirurgią odtwórczą tkanek miękkich,
- zabiegami augumentacyjnymi,
- zabiegami rekonstrukcyjnymi,
- zabiegami z zakresu mikrochirurgii,
- ekstrakcjami zębów mlecznych,
- ekstrakcjami zębów zatrzymanych,
- usuwaniem i leczeniem stanów zapalnych ropnych,
- usuwaniem i leczeniem torbieli.
Zabiegi te stanowią tylko część procedur, które wykonywane są przez lekarzy dentystów o specjalności chirurgicznej. Jak widać, znacznie odbiegają one od podstawowych umiejętności posługiwania się kleszczami dentystycznymi!
Ekstrakcja zęba stałego lub mlecznego
Ekstrakcja zębów stałych lub mlecznych to podstawowy zabieg wchodzący w zakres kompetencji chirurga stomatologa.
Wskazaniem do ekstrakcji zębów mlecznych jest zwykle bardzo rozległa próchnica (tkanki zęba są zniszczone tak bardzo, że nie ma możliwości ich odbudowy), zęby mleczne hamujące proces erupcji zębów stałych oraz stany ropne.
Ekstrakcja zębów stałych, podobnie jak ich mlecznych poprzedników, najczęściej powoduje rozległy proces próchnicowy. Do innych wskazań do tego zabiegu należą :
- ropne zapalenia miazgi,
- martwica i zgorzel,
- choroby przyzębia,
- nawracające ropnie,
- wady rozwojowe,
- zęby mądrości z utrudnionym wyrzynaniem.
Podstawą podczas zabiegów ekstrakcji zębów jest przeprowadzenie ich w jak najbardziej komfortowych dla Pacjenta warunkach. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu znieczulenia oraz premedykacji.
Chirurgiczne usuwanie ósemek
Zabieg usuwania zębów mądrości jest zabiegiem chirurgicznym, który musi zostać wykonany przez lekarza dentystę, posiadającego odpowiednie ku temu uprawnienia. Zwykle wskazaniem do jego przeprowadzenia jest niepoprawne ustawienie zęba w łuku lub występowanie stanów zapalnych. Zabieg poprzedzany jest diagnostyką radiologiczną – wykonuje się zwykle przeglądowe zdjęcia pantomograficzne lub zdjęcia CBCT. Pacjent poddawany jest miejscowemu znieczuleniu, dzięki czemu sama procedura jest zupełnie bezbolesna. Trwa ona zwykle 20-45 minut. Po zabiegu należy przestrzegać podstawowych zaleceń, takich jak unikanie palenia wyrobów tytoniowych, unikanie spożywania gorących posiłków czy oszczędny tryb życia.
Usuwanie zębów zatrzymanych
Zęby zatrzymane cechują się tym, że mimo pełnego wykształcenia, są one zatopione w obrębie kości. W zależności od tego, w jakim stopniu otacza je tkanka kostna, możemy wyróżnić zęby zatrzymane częściowo lub całkowicie. Zęby takie wymagają znacznie większej precyzji podczas zabiegu ich usunięcia, a sama procedura jest bardziej skomplikowana. Podobnie jak przy chirurgicznym usuwaniu zębów, musi być ona poprzedzona wykonaniem zdjęcia radiologicznego. Jak w każdym przypadku, prowadzi się go w znieczuleniu miejscowym. Zabieg wymaga nacięcia dziąsła oraz zniesienia części tkanki kostnej – ma to celu ułatwienia dostępu do zęba. Następnie ząb usuwany jest przy pomocy specjalnych dźwigni. Zdarza się, że kształt lub lokalizacja uniemożliwiają usunięcie takiego zęba w całości. Należy wówczas rozdzielić go na mniejsze fragmenty i usuwać częściami. W takiej sytuacji lekarz może zalecić wykonanie zdjęcia radiologicznego, w celu zweryfikowania, czy wszystkie fragmenty zęba zostały usunięte. Rana poekstrakcyjna jest szczelnie zszywana, a zalecenia pozabiegowe nie odbiegają od tych, dotyczących ekstrakcji chirurgicznych.
Wszczepianie implantów
Zabieg wszczepienia implantów ma obecnie szereg zastosowań. Stosuje się go w przypadku pojedynczych, częściowych lub całkowitych braków zębowych. Polega on an umieszczeniu w kości implantu.
Implant jest metalową śrubą, która po umieszczeniu w tkance kostnej spełnia funkcję korzenia zęba. Jest on filarem, na którym następnie umieszczana jest odbudowa protetyczna, czyli ząb widziany przez nas w jamie ustnej.
Sama procedura wszczepienia implantu trwa ok. 1-2 godzin, jednak pacjent musi być do niej odpowiednio przygotowany, a także poinformowany o długości leczenia jakie go czeka po zabiegu.
Na samym początku pacjent odbywa wizyty konsultacyjne, podczas których lekarz przedstawia mu możliwe alternatywy dotyczące systemów implantacyjnych. Jest to też czas, podczas którego może on zadać lekarzowi dentyście wszelkie nurtujące pytania. Poruszana jest kwestia oczekiwań pacjenta i możliwości lekarza. Pacjentowi przedstawiane są wówczas kwestie finansowe związane z leczeniem.
Kolejna wizyta to zwykle procedura wszczepienia implantu. Rozpoczyna się ona iniekcją środka znieczulającego – zabieg jest zupełnie bezbolesny. Następnie wykonywane jest nacięcie dziąsła, w celu uzyskania dostępny do tkanki kostnej. Przy użyciu specjalnych narzędzi maszynowych lekarz nawierca otwór, w który następnie wprowadzany jest implant.
Leczenie implantologiczne może być jedno- lub dwufazowe. W przypadku leczenia jednofazowego, już podczas zabiegu osadzania implantu wprowadzana jest także wcześniej przygotowana koronę protetyczną. Przy leczeniu dwufazowym, na osadzony implant korona protetyczna wprowadzana jest na kolejnej wizycie.
Usunięcie korzenia zęba
Usuwanie korzenia zęba jest procedurą wykonywaną przez ogólnego lekarza dentystę lub chirurgia stomatologa – w zależności od poziomu skomplikowania zabiegu. Pacjentom zabiegi te kojarzą się bardzo negatywnie, szczególnie w przypadkach korzeni zarośniętych przez tkanki miękkie. Jednak z lekarskiego punktu widzenia są to jedne z prostszych oraz najszybszych procedur. Panująca na ich temat opinia jest znacząco przerysowana – medycyna jest obecnie na tyle rozwinięta, że nie ma się czego obawiać.
Zabieg rozpoczyna się zwykle wykonaniem zdjęcia radiologicznego w celu zlokalizowania korzenia. Następnie przechodzi się do procedury usunięcia. Jest ona prowadzona w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnych przykrych doznań. Korzenie usuwane są zazwyczaj przy pomocy specjalnych dźwigni (dłutowanie). Ma to na celu oddzielenie go od tkanki kostnej. Te z nich, które wykazują ruchomość, mogą zostać usunięte przy pomocy kleszczy korzeniowych.
Warto zaznaczyć, że wszystkie korzenie resztkowe powinny być jak najszybciej usunięte. Są one uznawane za ogniska zakażenia, które mogą spowodować patologiczną migrację bakterii w obręb całego organizmu.
Kiedy udać się do chirurga stomatologa?
Jeśli cokolwiek budzi nasz niepokój, powinniśmy udać się na konsultację do chirurga stomatologicznego. Nie ma znaczenia, czy chodzi o zatrzymany ząb mądrości, pozostawiony korzeń czy też ząb mleczny, który nie chce wypaść. Chirurg stomatolog będzie w stanie udzielić nam profesjonalnej porady, na podstawie której będziemy mogli podjąć decyzję o ewentualności dalszego leczenia.
Chirurg stomatolog Wrocław – oferta gabinetu stomatologicznego Esti-Dent
Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej nie są prowadzone w każdym gabinecie. Procedury te mogą być wykonywane przez specjalnie przeszkolonych lekarzy dentystów. W naszym gabinecie zabiegi chirurgiczne i implantologiczne wykonują doświadczeni w tym zakresie stomatolodzy, dzięki czemu zabiegi prowadzone są na jak najwyższym poziomie i według najlepszych standardów!
Wszystkie osoby, zainteresowane zabiegami z zakresu chirurgii, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Oferta naszego gabinetu obejmuje zabiegi ekstrakcji zębów stałych, mlecznych, korzeni resztkowych oraz zębów mądrości. Wykonujemy także procedury wszczepienia implantów.
Wszystkich zainteresowanych pacjentów zapraszamy do kontaktu.