• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę

Endodoncja Wrocław - leczenie kanałowe pod mikroskopem

endodoncja wrocław

Czym jest endodoncja?

Termin „endodoncja” pochodzi od dwóch greckich słów – „endo” oznaczającego wnętrze i „odons” oznaczającego ząb. Razem te słowa oznaczają badanie wewnętrznej części zęba lub miazgi zębowej.

Miazga zębowa jest najbardziej wewnętrzną częścią zęba. Miazgę chroni zewnętrzna część zęba, czyli szkliwo, a także zębina znajdująca się pod szkliwem. Ta twarda osłonka miazgi chroni ją przed zakażeniem drobnoustrojami obecnymi w jamie ustnej. W przypadku próchnicy zewnętrzna powłoka ulega erozji, tworząc dziury lub ubytki, które narażają miazgę zębową na działanie tych drobnoustrojów, a także wysokich i niskich temperatur. Ponieważ miazga jest mocno unerwiona i są w niej naczynia krwionośne, zakażenie miazgi może prowadzić do nadwrażliwości i bólu zębów.

Przyczyny leczenia endodontycznego

Większość zabiegów endodontycznych jest konieczna z powodu infekcji miazgi lub kanału korzeniowego bakteriami normalnie obecnymi w jamie ustnej. Istnieją także inne częste przyczyny skutkujące koniecznością leczenia endodontycznego:

  • próchnica zębów, która odsłoniła miazgę,
  • uderzenie w ząb lub uraz, który odsłonił miazgę,
  • wielokrotne zabiegi stomatologiczne na zębie, które powodują obumieranie miazgi,
  • jako pomoc w założeniu korony na mocno złamany ząb,
  • tam, gdzie względy medyczne uniemożliwiają usunięcie zęba,
  • duża wrażliwość na gorące i zimne składniki jedzenia.
endodoncja wrocław
leczenie kanałowe wrocław

Rodzaje zabiegów endodontycznych

Leczenie kanałowe
Jest to forma leczenia, która wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym w celu usunięcia uszkodzonego nerwu i ewentualnie zainfekowanej miazgi, aby ratować chory ząb. Ekspert używa różnych narzędzi, żeby usunąć stan zapalny lub zainfekowaną miazgę, a następnie czyści i dezynfekuje ząb, aby zapobiec infekcji. Po dezynfekcji zęba endodonta używa gumopodobnego materiału zwanego gutaperką do wypełnienia i uszczelnienia ubytku. Po wykonaniu tej czynności ząb jest zwykle odbudowywany za pomocą korony lub wypełnienia w celu zapewnienia długotrwałej ochrony. Możliwości leczenia zębów zakażonych, ale nie nadających się do endodoncji, są ograniczone i wówczas jedynym wyjściem jest ekstrakcja zęba.

Ponowne leczenie endodontyczne (re-endo)
Jest to forma leczenia wykonywana u osób, które przeszły już leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe może stać się przyczyną bólu nawet po latach od wykonania pierwszego leczenia. Te przyczyny niepowodzenia leczenia nie są dobrze poznane, ale mogą być spowodowane złym leczeniem początkowym lub złożonym systemem kanałów. Ponowne leczenie jest złożone i nie zawsze możliwe – zwłaszcza jeśli w zębie znajduje się duży wkład.

Chirurgia endodontyczna
Jest to zabieg, który pomaga zlokalizować małe złamania lub ukryte kanały, które nie zostały wykryte na zdjęciu rentgenowskim lub wcześniejszym niechirurgicznym leczeniu kanałowym. Zabieg pomaga usunąć wszelkie złogi wapnia, leczyć uszkodzone powierzchnie korzeni lub otaczającą kość. Powszechnym zabiegiem chirurgicznym, który jest podejmowany, jest resekcja wierzchołka korzenia lub końca korzenia. Usługi te są świadczone przez doświadczonych endodontów lub chirurgów stomatologicznych.

Czy leczeniem kanałowe boli?

Wiele osób boi się leczenia kanałowego, ponieważ słyszały, że zabieg jest bolesny. Nie ma powodu do niepokoju, ponieważ specjaliści w gabinecie stomatologicznym Esti-Dent są przeszkoleni w zakresie radzenia sobie z każdym bólem i dbają o to, aby zabieg był komfortowy dla Pacjentów. Po usunięciu nerwu z zęba zabiegi są na ogół bezbolesne.

Na czym polega leczenie kanałowe krok po kroku?

Leczenie kanałowe to ważny zabieg stomatologiczny, który ma na celu uratowanie zęba zagrożonego usunięciem. Proces ten, wykonany krok po kroku, pozwala na usunięcie zainfekowanej tkanki, oczyszczenie kanałów zębowych i wypełnienie ich specjalnym materiałem, aby przywrócić ząb do zdrowia i funkcjonalności.

rtg zęba wrocław

Krok 1 - zdjęcie RTG

Pierwszy krok w leczeniu kanałowym to wykonanie zdjęcia RTG, dzięki któremu można szczegółowo określić stan zęba. Endodonta na jego podstawie zdjęcia określa liczbę korzeni, ich przebieg oraz kształt

endodoncja wrocław

Krok 2 - znieczulenie

Wykonanie znieczulenia miejscowego za pomocą iniekcji. Może wiązać się z krótkotrwałym dyskomfortem, który jednak po kilku minutach mija i pojawia się charakterystyczne drętwienie w okolicy zęba. Ból przestaje być odczuwalny.

endodoncja wrocław

Krok 3 - założenie koferdamu

Koferdam to rodzaj ochronnej gumy, dzięki której zmieniony chorobowo ząb zostaje odizolowany od reszty jamy ustnej. Chroni także drogi oddechowe i układ pokarmowy Pacjenta i sprawia, że pole zabiegowe jest jałowe.

leczenie kanałowe wrocław

Krok 4 - pomiar długości kanału

Pomiar długości kanału odbywa się za pomocą endometru i umożliwia lekarzowi dobranie odpowiednich narzędzi i sposobu wykonania leczenia kanałowego w kolejnych etapach.

leczenie kanałowe wrocław

Krok 5 - usuwanie zakażonej miazgi i oczyszczanie kanałów

Usuwanie z kanału zębowego zakażonej miazgi, a następnie dokładne jego oczyszczanie i zdezynfekowanie środkami bakteriobójczymi. Jest to bardzo ważny etap w całym leczeniu kanałowym.

leczenie kanałowe wrocław

Krok 6 - osuszenie i wypełnienie kanałów

Puste kanały należy osuszyć i wypełnić. Służy do tego gutaperka – preparat pochodzenia roślinnego o właściwościach elastycznych. Materiał ten daje doskonałe efekty lecznicze zwłaszcza jeśli jest kondensowany termicznie.

rtg zęba wrocław

Krok 7 - ponowna kontrola radiologiczna

Ponowne wykonanie zdjęcia RTG ma na celu sprawdzenie, czy wszystkie kanały zostały szczelnie wypełnione. W przypadku źle wypełnionego kanału w przyszłości może pojawić się ból, a co za tym idzie konieczność przeprowadzenia ponownego leczenia endodontyznego (re-endo), zabiegu chirurgicznego usunięcia wierzchołka korzenia lub nawet ekstrakcji zęba.

leczenie kanałowe wrocław

Krok 8 - odbudowa zęba

Ząb po leczeniu kanałowym należy odbudować w obrębie jego korony. Niekiedy konieczna jest odbudowa protetyczna. Ponieważ ząb po leczeniu endodontycznym jest martwy, może ciemnieć i być bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Warto rozważyć więc wykonanie licówki lub korony porcelanowej. Zęby martwe można także wybielać.

Leczenie kanałowe Wrocław - ceny

Szukasz dostępnych opcji cenowych na leczenie kanałowe we Wrocławiu? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi konkurencyjnymi cenami. W Esti-Dent oferujemy wysokiej jakości leczenie kanałowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Sprawdź naszą ofertę i umów się na wizytę, aby zadbać o zdrowie swoich zębów w przystępnej cenie.

Zachęcamy do zapisów i do rezerwacji wizyt w naszym gabinecie!

Dlaczego my?
  • wykwalifikowany i doświadczony personel,
  • indywidualne podejście do pacjenta,
  • gabinet stomatologiczny Wrocław Krzyki, wyposażony w profesjonalny i nowoczesny sprzęt stomatologiczny,
  • możliwość rejestracji poprzez platformę znanylekarz.pl,
  • obsługa i konsultacje po angielsku, hiszpańsku i niemiecku,
  • szeroka oferta usług stomatologicznych.

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu