Hemisekcja – czym jest i kiedy należy ją wykonać?
W przeszłości jedyną szansą na leczenie chorych zębów była ich ekstrakcja. Współczesna stomatologia dysponuje możliwościami, dzięki którym ząb może jak najdłużej pozostać w jamie ustnej. Jedną z nich jest zabieg hemisekcji. Czym jest hemisekcja i kiedy należy ją wykonać?
Hemisekcja – na czym polega?
Hemisekcja to zabieg wykonywany w zębach wielokorzeniowych, najczęściej dolnych trzonowcach dwukorzeniowych.
Hemisekcja polega na usunięciu korzenia zęba, wraz z odpowiadającym mu fragmentem korony. Jej celem jest zachowanie części korzeni, które będą mogły stanowić podparcie dla przyszłej odbudowy protetycznej.
Kiedy należy wykonać zabieg hemisekcji?
Podstawowym wskazaniem do wykonania zabiegu hemisekcji jest rozległy proces próchnicowy, który swoim zasięgiem objął obszar furkacji (przestrzeń anatomiczna, zlokalizowana u podstawy rozwidlenia korzeni).
Zabieg hemisekcji wykonuje się także w przypadku:
- obecności zmian okołowierzchołkowych przy korzeniu, którego anatomia uniemożliwia poprawne przeprowadzenie leczenia endodontycznego;
- niepoprawnie przeprowadzonego leczenia endodontycznego (np. pozostawione w obrębie kanału korzeniowego narzędzie endodontyczne);
- zaniki kości z odsłonięciem części korzeniowej zęba;
- pionowe złamanie zęba lub korzenia;
- obecności pojedynczej kieszonki kostnej o znacznej głębokości.
Hemisekcja – przeciwwskazania
Niestety, zabieg hemisekcji nie może być przeprowadzony w przypadku każdego pacjenta. Do podstawowych przeciwwskazań należy:
- zapalenie przyzębia;
- znaczne rozchwianie zębów;
- brak możliwości odbudowy korony zęba;
- brak możliwości poprawnego przeprowadzenia leczenia endodontycznego, w przypadku pozostawionych korzeni zęba.
Hemisekcja – jak przebiega zabieg?
Przed wykonaniem zabiegu hemisekcji, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG zęba. Na jego podstawie ocenia się stan korzeni zębów oraz otaczającej je struktury kostnej.
Podczas hemisekcji stomatolog za pomocą specjalistycznych wierteł odcina zmieniony chorobowo fragment zęba, po czym usuwa go za pomocą dźwigni i kleszy. Dotyczy to zarówno fragmentu koronowego, jak też korzeniowego. Pozostawiona przestrzeń może wymagać dodatkowego zaopatrzenia, za pomocą szwów chirurgicznych.
Pozostawione w jamie ustnej pozostałe korzenie zęba wymagają przeprowadzenia leczenia endodontycznego. Po ok. 6-8 tygodniach od jego zakończenia podejmuje się dalsze zabiegi – odbudowę utraconej części koronowej. Wykonuje się ją najczęściej przy pomocy wkładów koronowo-korzeniowych, będących fundamentem dla przyszłego uzupełnienia protetycznego.
Hemisekcja – na co uważać po zabiegu?
Aby uniknąć powikłań po zabiegu hemisekcji, poleca się przestrzegać wszystkich przekazanych przez stomatologa zaleceń.
Przez pierwsze kilka godzin po leczeniu pacjentom poleca miękką dietę. Należy także unikać gorących napojów i pokarmów.
W przypadku występowania dolegliwości bólowych, poleca się stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Doskonałym rozwiązaniem są także zimne okłady, przykładane do powłok skórnych odpowiadającej okolicy zabiegowej.
Aby uniknąć dyskomfortu, przez pierwsze kilka godzin po leczeniu pacjenci powinni przestrzegać miękkiej diety. Należy także unikać gorących napojów i pokarmów.
Jeśli po zabiegu wystąpiły ogólne objawy zapalne, należy skontaktować się z lekarzem-dentystą.
Czy hemisekcja jest bolesna?
Nie. Hemisekcja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, znoszącym wszelkie doznania bólowe. Podstawą jest zachowanie pełnego komfortu pacjenta, podczas trwania zabiegu.
Hemisekcja – i co dalej?
Po przeprowadzonym zabiegu hemisekcji, niezbędna jest odpowiednia odbudowa korony pozostawionego zęba.
Zabieg hemisekcji wykonywany jest w przypadku bardzo zniszczonych zębów. Najczęściej odbudowa zachowawcza nie spełnia w ich przypadku należytej funkcji. Znacznie lepszą alternatywą jest leczenie protetyczne, z wykorzystaniem koron lub mostów porcelanowych.
Korony to pojedyncze, trwałe uzupełnienia protetyczne, które wyglądem i kształtem odzwierciedlają anatomiczny wygląd zęba. Odtwarzają nie tylko jego estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność.
Mosty są konstrukcjami, wykonywanymi w przypadku pojedynczych lub mnogich braków zębowych. Poddany zabiegowi hemisekcji ząb, może stanowić dla niego idealną podporę.
Ile kosztuje zabieg hemisekcji?
Cena zabiegu hemisekcji zależy głównie od gabinetu, w którym zdecydowaliśmy się na podjęcie leczenia. W przypadku naszego gabinetu więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 501 466 399. Do kwoty należy doliczyć także koszty leczenia zachowawczego lub protetycznego, związane z odbudową koronowej części zęba.
Hemisekcja Wrocław – oferta Esti-Dent
Zabieg hemisekcji, oferowany przez Esti-Dent we Wrocławiu, jest skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów z poważnymi problemami stomatologicznymi, takimi jak rozległe procesy próchnicowe czy pionowe złamania zębów. Przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, zapewnia komfort i minimalizuje ból. Po zabiegu, ważna jest odpowiednia higiena i odbudowa zęba, co często obejmuje wykorzystanie koron lub mostów porcelanowych. Esti-Dent zapewnia indywidualne podejście i profesjonalną opiekę, mając na uwadze optymalne efekty leczenia i zadowolenie pacjenta.