• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
jak nitkować zęby

Jak nitkować zęby – zalecenia i instruktaż krok po kroku

Jak nitkować zęby prawidłowo i skutecznie – to pytanie pojawia się często wśród pacjentów naszego gabinetu. Nitkowanie jest jedną z trzech podstawowych, obok szczotkowania zębów i stosowania płynów do płukania, form dbania o higienę jamy ustnej. Nic dziwnego, że pojawia się wiele pytań, co do prawidłowego stosowania i technik czyszczenia zębów za pomocą nici dentystycznych. Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Skrót informacji

  • Szczoteczka do zębów nie poradzi sobie z usunięciem resztek jedzenia spomiędzy zębów, dlatego w codziennej higienie jamy ustnej należy używać nici dentystycznych, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł.
  • Nitkować zęby należy przynajmniej raz dziennie, najlepiej przed szczotkowaniem. Najlepsza pora to wieczór – zapobiega to pozostawianiu resztek jedzenia między zębami przez noc.
  • Dzieci powinny rozpocząć nitkowanie jak tylko pojawią się dwa przylegające do siebie zęby. Najpierw przy pomocy rodziców, a około 10 roku życia mogą robić to samodzielnie.
  • Nitkowanie zębów należy przeprowadzać we właściwy sposób, aby nie uszkodzić zębów i dziąseł. Poniżej znajduje się dokładny przewodnik.
  • Nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym to konieczność. Usuwanie resztek jedzenia odkładających się na zębach i elementach aparatu zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy, nieświeżego oddechu i odbarwień na zębach.

Zobacz: Końcówki Oral B – którą wybrać?

Dlaczego warto nitkować zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów, ale także ich oczyszczanie. Sama szczoteczka do zębów nie poradzi sobie z usunięciem bakterii, płytki nazębnej i resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Pomocnym narzędziem w tym zakresie jest właśnie nić dentystyczna. Dzięki jej stosowaniu zmniejsza się prawdopodobieństwo próchnicy i chorób dziąseł. Nić dentystyczna nie sprosta jednak usuwaniu kamienia nazębnego, dlatego oprócz regularnego szczotkowania i nitkowania, należy regularnie – co najmniej dwa razy w roku – przeprowadzać profesjonalną higienizację zębów.

Kiedy nitkować zęby – przed czy po myciu zębów?

Kiedy nitkować zęby, aby nić dentystyczna spełniła swoje zadanie? Najlepiej przed myciem zębów. Dlaczego?

Nić dentystyczna pomaga podnieść i uwolnić jedzenie spomiędzy zębów i usunąć płytkę nazębną, która także się tam osadza. Szczoteczka natomiast w kolejnym etapie usuwa te cząsteczki z ust. Dlatego ważne, żeby najpierw nitkować zęby, a potem je szczotkować.

Jak często i o jakiej porze nitkować zęby?

Zalecamy nitkowanie zębów przynajmniej raz dziennie. Choć niektórzy mogą preferować poranne godziny, najlepiej nitkować zęby przed snem – dzięki temu unikniemy pozostawiania resztek jedzenia, które utknęły między zębami, przez całą noc, co może prowadzić do uszkodzenia zębów. Dzieje się tak, ponieważ produkcja śliny zmniejsza się podczas snu, co oznacza, że zęby nie są właściwie chronione. 

Nitkowanie zębów u dzieci

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych powinno wejść w nawyk już od dziecka, jak tylko pojawią się zęby, które ciasno do siebie przylegają. Oznacza to, że młodsze dzieci powinny używać nici dentystycznej przy pomocy rodziców, a starsze, mniej więcej w wieku 10-11 lat, powinny zacząć używać nici dentystycznej samodzielnie. W tym wieku dzieci mają już wystarczającą sprawność manualną, żeby nitkować zęby bez pomocy rodziców.

Jak używać nici dentystycznych?

Nie wystarczy po prostu nitkować zęby, ważne, aby robić to prawidłowo. Niewłaściwe użycie nici może potencjalnie uszkodzić zęby i dziąsła. Czyszczenie między zębami nie powinno być bolesne, ale także zbyt delikatne. Przy za mocnym czyszczeniu możliwe jest uszkodzenie tkanki między zębami. Z kolei czyszcząc zbyt delikatnie można nie wyjąć jedzenia spomiędzy zębów. Oczywiście, na początku nitkowaniu towarzyszy pewien dyskomfort, ale szybko może ustąpić, jeśli codziennie będziemy powtarzać tę czynność. W przeciwnym wypadku należy skonsultować się ze stomatologiem.

Wiemy już, że nitkowanie zębów jest niezbędne w codziennej pielęgnacji zębów, jednak nie każdy wie, jak to zrobić. Poniżej przedstawiamy przewodnik jak krok po kroku czyścić zęby za pomocą nici dentystycznej:

  1. Oderwij około 45 cm nici i nawiń najlepiej na palec wskazujący lub środkowy u każdej ręki.
  2. Trzymaj nić dentystyczną mocno między kciukami i palcami wskazującymi, odmierz około 2,5 cm i napnij ją tak, żeby nie było luzu.
  3. Wykonując ruch wahadłowy, wprowadź nić dentystyczną między zęby. Nie wbijaj nici w dziąsła.
  4. Kiedy nitka dotrze do linii dziąseł, wygnij ją przy zębie w kształt litery C, aż poczujesz opór.
  5. Trzymaj nić dentystyczną przy zębie. Delikatnie zeskrob bok zęba z resztek jedzenia i osadów, przesuwając nitkę od dziąsła w dół. Powtórz po drugiej stronie szczeliny, wzdłuż boku przylegającego zęba. Dokładnie nitkuj każdy ząb czystą częścią nici dentystycznej. Przechodząc od jednego zęba do drugiego, rozwijaj świeżą część nici z palca jednej ręki, jednocześnie nawijając zużytą nić na palec drugiej ręki. Pomóż sobie kciukiem. Nie zapomnij o tylnej części każdego zęba.
  6. Podczas nitkowania staraj się oczyścić wszystkie zęby. Zacznij od górnej szczęki i przesuwaj się od lewej do prawej aż do końca, następnie oczyść dolną szczękę, ponownie zaczynając od lewej do prawej. W ten sposób jest mniej prawdopodobne, że ominiesz jakiś ząb.
  7. Gdy skończysz, wyrzuć nić dentystyczną. Zużyty kawałek nici jest bezużyteczny i jest pokryty bakteriami, które przy ponownym użyciu nici moglibyśmy wprowadzić do jamy ustnej.

Nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym

Czyszczenie i nitkowanie zębów podczas noszenia aparatów ortodontycznych jest niezwykle ważne w całym procesie leczenia. Pożywienie i płytka nazębna osadzają się nie tylko na zębach, ale także na poszczególnych elementach aparatu ortodontycznego, stając się idealną pożywką dla bakterii. Pominięcie tego ważnego kroku może prowadzić do nieświeżego oddechu, próchnicy zębów, chorób dziąseł i przebarwień zębów. 

Aby właściwie oczyścić zęby i aparat z pozostałości jedzenia, warto skorzystać ze specjalnych nici przeznaczonych do aparatów ortodontycznych, które mają specjalną konstrukcję ułatwiającą higienę. Są one wyposażone w plastikową przewleczkę, która ułatwia przełożenie nici przez aparat, a pozostała, gąbczasta część doskonale usuwa płytkę nazębną i pozostałości pożywienia dzięki temu, że dostosowuje się do wielkości oczyszczanej przestrzeni. Ostatnia część – zwykła nić – usuwa płytkę nazębną spod linii dziąseł.

Zobacz: Aparat ortodontyczny – higiena jamy ustnej

Co daje nitkowanie zębów?

W dbaniu o zdrowe zęby ważna jest profilaktyka. Zatem codzienna higiena jamy ustnej składająca się ze szczotkowania, nitkowania i płukania zębów odpowiednim płynem to niezbędne czynności w zapobieganiu próchnicy i chorób dziąseł.

Czyszcząc przestrzenie międzyzębowe usuwamy lepki film, czyli płytkę nazębną. Zawiera ona bakterie, które żywią się resztkami jedzenia lub cukrem obecnym w jamie ustnej. Kiedy tak się dzieje, uwalnia się kwas, który może niszczyć zewnętrzną powłokę zębów i powodować ubytki.

Płytka nazębna, która nie jest usuwana przez szczotkowanie i czyszczenie przestrzeni między zębami, w kolejnym etapie twardnieje, tworząc kamień nazębny. Ma on postać szorstkiego osadu, który gromadzi się wzdłuż linii dziąseł. Nie tylko chłonie barwniki, tworząc brzydki, żółtobrązowy złóg, ale też może prowadzić do chorób dziąseł. Kiedy kamień utworzy się na zębach, jego usunięcie możliwe jest tylko w gabinecie dentystycznym.

Nitkowanie zębów – instruktaż

Jeśli masz problem z prawidłową higieną jamy ustnej, w tym z nitkowaniem zębów, nasza higienistka stomatologiczna może wykonać instruktaż szczotkowania i nitkowania zębów. Wystarczy umówić się na wizytę w naszym gabinecie. Zapraszamy!

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu

szkolenie dla higienistek