• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
kamień nazębny

Kamień nazębny

Kamień nazębny z pewnością nie jest estetycznym dodatkiem do naszego uśmiechu. Pojawia się stopniowo, przybiera postać żółtych lub brązowych przebarwień i dotyczy każdego z nas, bez względu na płeć czy wiek. Dodatkowo ciężko się go pozbyć w warunkach domowych. Kamień nazębny przysparza również wielu problemów natury higienicznej. Dlatego najlepszym wyjściem jest jego usunięcie. W jaki sposób można się pozbyć kamienia nazębnego? Odpowiadamy.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to nagromadzona płytka nazębna, która nie usunięta z powierzchni zębów, ulega z czasem mineralizacji. Kamień odkłada się na zewnętrznej powierzchni zębów, osadza się za i między zębami, może także zalegać poniżej linii dziąseł. Ponieważ jest porowaty, jedzenie i picie zabarwiają go na żółto i brązowo, tworząc nieestetyczny nalot. Składa się z:

  • substancji zawartych w ślinie,
  • bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii,
  • złuszczonych komórek nabłonka,
  • związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.

Proces powstawania kamienia nazębnego zachodzi, kiedy resztki pokarmowe wymieszane ze śliną nie są od razu usuwane z powierzchni zębów. Pozostawione przez długi czas wapnieją i twardnieją, przez co są bardzo trudne do usunięcia. Odpowiedzialne za tę sytuację są bakterie bytujące w naszej jamie ustnej. Czekają one na resztki jedzenia, które odkładają się na zębach po każdym posiłku, i przystępują do działania – zaczynają się rozmnażać, czego skutkiem jest właśnie kamień nazębny.

Kamień nazębny i jego prekursor, płytka nazębna, mogą siać spustoszenie w zdrowiu zębów:

Jak zapobiegać osadzaniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego? 

Dbanie o zdrowie jamy ustnej i zapobieganie gromadzeniu się płytki nazębnej na zębach to najlepszy sposób na zapobieganie powstawania kamienia nazębnego. Aby powstrzymać powstawanie kamienia nazębnego, należy myć zęby i używać płynu do płukania ust co najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej w tym celu używać pasty z fluorem, zapobiegającej tworzeniu się szkodliwej płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego, na przykład dostępną w naszym gabinecie pastę Elgydium Anti-Plaque. Ważne też, aby regularnie umawiać się na kontrolę jamy ustnej i profesjonalną higienizację

Najważniejsze kroki, które zmniejszą ryzyko osadzania płytki nazębnej i kamienia nazębnego: 

  1. wizyty kontrolne u dentysty co 6 miesięcy – dorośli, którzy regularnie odwiedzają swojego dentystę, są mniej narażeni na choroby zębów związane z płytką nazębną,
  2. dobór odpowiedniej pasty z fluorem zapobiegającej osadzaniu się płytki nazębnej, takiej jak Elgydium An ti-Plaque,
  3. używanie nici dentystycznej codziennie w celu usunięcia resztek jedzenia i płytki nazębnej między zębami,
  4. używanie płynu do płukania ust, aby zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej na zębach.
  5. mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty,
  6. używanie elektrycznej szczoteczki do zębów i regularna wymiana końcówki, najlepiej co trzy miesiące lub gdy tylko włosie będzie wyglądać na zużyte,
  7. unikanie palenia, co zmniejsza ryzyko wzrostu płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Jak usunąć kamień nazębny z zębów?

Podczas gdy płytkę nazębną można usunąć przez dokładne szczotkowanie i nitkowanie w domu (pomocne są specjalne końcówki do szczoteczek elektrycznych), kamień nazębny może usunąć tylko profesjonalista w gabinecie dentystycznym. W Esti-Dent nasza wykwalifikowana higienistka za pomocą nowoczesnego urządzenia usuwa kamień nazębny powyżej i poniżej linii dziąseł, piaskuje, aby usunąć osady oraz przebarwienia, i wygładza powierzchnię zęba, co pomaga zapobiec przywieraniu płytki nazębnej i tworzeniu się kamienia nazębnego w przyszłości. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu zabieg higienizacji jest teraz bezbolesny nawet dla pacjentów z odsłoniętymi szyjkami i paradontozą. Zabieg higienizacji należy wykonać około raz na pół roku.

Usuwanie płytki nazębnej

Istnieją dwie główne metody usuwania płytki nazębnej z zębów: usuwanie płytki nazębnej za pomocą mechanicznego ruchu szczotkowania i nitkowania dentystycznego oraz wystawianie płytki nazębnej na działanie składników antybakteryjnych, które zabijają ją i zapobiegają jej ponownemu odrastaniu. Jeśli szukasz zarówno kompleksowej rutyny, jak i metod domowych, zapoznaj się z poniższymi krokami. 

  • Myj zęby jeszcze lepiej:  elektryczna szczoteczka do zębów  to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się płytki nazębnej. Pamiętaj, aby szczotkować zęby przez co najmniej 2 minuty, dwa razy dziennie, każdego dnia. Pamiętaj, aby co 3 miesiące wymieniać główkę szczoteczki elektrycznej.
  • Nie pomijaj nici dentystycznej: jedzenie pozostaje między zębami i jeśli nie używasz nici dentystycznej codziennie, mogą rozwinąć się bakterie i płytka nazębna. Samo szczotkowanie nie jest w stanie dotrzeć do każdego miejsca w jamie ustnej, więc naucz  się prawidłowo nitkować. 
  • Używaj pasty do zębów zapobiegającej osadzaniu się płytki nazębnej. 
  • Używaj płynu do płukania ust, który pomaga zwalczać płytkę nazębną. Pomaga zabijać bakterie i zapobiega odrastaniu płytki nazębnej.

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu

szkolenie dla higienistek