Leczenie ortodontyczne - dlaczego warto?
Korzyści płynące z leczenia ortodontycznego są często znacznie większe niż lepszy zgryz i prostsze zęby. Niewątpliwym plusem jest także poprawa ogólnego wizerunku osoby, co dodaje pewności siebie i sprawia, że czujemy się lepiej i bardziej atrakcyjnie. Chociaż posiadanie pięknych prostych zębów jest ważne, to jednak ważniejsza jest potrzeba złagodzenia wszelkich potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z zębami lub szczęką. Krzywe zęby lub problemy ze szczęką mogą przyczyniać się do niewłaściwego czyszczenia zębów, co prowadzi do próchnicy i ewentualnie chorób dziąseł lub całkowitej utraty zębów. Nieleczone problemy ortodontyczne mogą prowadzić do trudności w żuciu i trawieniu, zaburzeń mowy i nieprawidłowego zużycia powierzchni zębów. Z biegiem czasu nadmierne obciążenie tkanki dziąseł i kości podtrzymującej zęby może wpływać na stawy żuchwy, prowadząc do problemów, takich jak bóle głowy lub ból twarzy i szyi.

Kiedy należy zgłosić się do ortodonty?
Najlepiej zrobić to w przypadku:
- szpar między zębami lub stłoczonych zębów,
- wady wymowy,
- oddychania ustami,
- zgryzu krzyżowego,
- brakujących lub dodatkowych zębów,
- wystających górnych zębów,
- wysunięciem żuchwy,
- asymetrii twarzy,
- zgrzytania zębami,
- ścierania się zębów,
- odsłaniania szyjek zębów,
- planowania leczenia protetycznego.
W jakim wieku najlepiej zgłosić się do ortodonty?
Wczesne diagnozowanie i leczenie problemów ortodontycznych daje wiele korzyści i może w przyszłości zaoszczędzić nam czasu, pieniędzy i stresu. Dlatego zaleca się, aby zaplanować pierwsze badanie ortodontyczne dzieciom, które skończyły 7 lat. Jest to dobry moment, aby ocenić potencjalne problemy i zaplanować leczenie ortodontyczne w przyszłości. Wielu specjalistów uważa, że najlepiej zakładać aparaty ortodontyczne w wieku od 10 do 14 lat, kiedy dzieci na ogół mają już wszystkie zęby stałe i już są na tyle duże, aby dbać o higienę
Aparaty ortodontyczne stają się także coraz bardziej powszechne w przypadku dorosłych pacjentów. Mając na względzie estetykę i zdrowie jamy ustnej coraz więcej osób w dojrzałym wieku decyduje się na korektę wad zgryzu.
