Leczenie wady zgryzu
Wady zgryzu są coraz powszechniejszym problemem. Na przestrzeni lat oczekiwania pacjentów uległy zmianie. Większość z nich poza zdrowymi zębami, chciałaby móc się pochwalić lśniącym, równym uśmiechem. Niestety, defekty takie jak tyłozgryzy, przodozgryzy, zgryzy otwarte lub głębokie stanowią dużą przeszkodę, by poczuć się pewnie i swobodnie podczas uśmiechu. Dlatego należy rozważyć leczenie wady zgryzu. Jest to proces długotrwały, który przebiega z pomocą dziedziny stomatologii – ortodoncji, ale przynosi oczekiwane efekty.
Kto leczy wady zgryzu?
Wady zgryzu powinny być leczone przez specjalistów z dziedziny ortodoncji. Osoba taka musi mieć ukończone studia na kierunku lekarsko-dentystycznym oraz odbyte szkolenie specjalizacyjne lub prywatne z zakresu nauk ortodontycznych.
Leczenie ortodontyczne planowane jest w bardzo dokładny i precyzyjny sposób. Poprzedzone jest ono wywiadem ogólnomedycznym oraz specjalistycznym, badaniem klinicznym oraz wykonaniem zdjęcia radiologicznego, zwykle pantomogramu oraz zdjęcia telebocznego szczęki. Na podstawie zdjęcia telebocznego lekarz wykonuje analizę cefalometryczną – jest to profesjonalne nazewnictwo określonych relacji w obrębie układu stomatognatycznego, które pozwala określić genezę widocznych nieprawidłowości.
Metody leczenia wad zgryzu
Leczenie wad zgryzu uzależnione jest od wielu składowych. Jedną z bardziej istotnych jest wiek pacjenta. W przypadku najmłodszych pacjentów lekarz posiada dużo więcej możliwości, a samo postępowanie jest często mniej radykalne. Tkanka kostna u młodocianych jest bardziej podatna na zmiany niż u osób dojrzałych. Dzięki temu leczenie przebiega często szybciej i sprawniej.
Podstawowe metody leczenia wad zgryzu:
- ćwiczenia mięśniowe,
- działania edukacyjne, czyli remodelowanie szkodliwych nawyków,
- szlifowanie zębów,
- ekstrakcje,
- leczenie ortognatyczne.
Ćwiczenia mięśniowe są działaniami stosowanymi w przypadku najmłodszych pacjentów. Mają one na celu przywrócenie prawidłowych relacji szczęki i żuchwy przy użyciu siły mięśni. Przykładem takiego działania jest ćwiczenie Rogersa, stosowane przy wadach dotylnych – dziecko stoi na baczność, odchyla do tyłu głowę i ręce, odwraca dłonie na zewnątrz i maksymalnie wysuwa do przodu żuchwę, po czym wraca do pozycji spoczynkowej.
Działania edukacyjne polegają na uświadomieniu dziecku szkodliwości nabytych przez niego nawyków. Dotyczą one zwykle niepoprawnego toru oddychania, czy tendencji do ssania palców lub trzymania w buzi obcych przedmiotów.
Szlifowanie zębów i ekstrakcje są zabiegami inwazyjnymi, których stosowanie jest ściśle określone dla wskazanych przypadków.
Leczenie ortognatyczne jest skomplikowaną procedurą, polegającą na zabiegu operacyjnym. Jest to interdyscyplinarna procedura, łącząca zabieg operacyjny z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, który poprzedza leczenie ortodontyczne. Ma ono na celu ustalenie odpowiednich kontaktów relacji szczęki i żuchwy, których osiągnięcie da następnie możliwość przeprowadzenia efektywnego leczenia ortodontycznego.
Leczenie przy zastosowaniu aparatów stałych i ruchomych
Ruchome aparaty cechują się tym, że mogą być one w każdej chwili wyjęte z jamy ustnej. Jednym z popularniejszych aparatów ruchomych jest płytka Schwarza. Jej głównym elementem jest akrylowa płyta oraz łuk wargowy. Stosowana jest ona zarówno przy zaburzeniach poprzecznych, takich jak zgryzy krzyżowe czy przewieszone, jak też przy zaburzeniach przednio-tylnych czyli przodo- i tyłozgryzach.
W przypadku pacjentów młodocianych i dorosłych w znacznej większości stosuje się aparaty stałe. Do ich głównych elementów należą druty, zamki oraz pierścienie. Współdziałanie tych składowych pozwala uzyskać rotacje zębów czy zmiany ich położenia. Dodatkowe elementy aparatów stałych pozwalają uzyskać bardziej zaawansowane efekty, takie jak poszerzenie lub zwężenie kości szczęk.
Obecnie coraz większą popularność zdobywają aparaty przezroczyste, czyli alignery. Są to bezbarwne nakładki, których siła nacisku pozwala na zmianę położenia zębów. Ilość etapów leczenia jest zależna od rodzaju i zaawansowania wady zębowej.
Dlaczego należy leczyć wady zgryzu?
Leczenie wad zgryzu powinno być obligatoryjne. Nieleczone nieprawidłowości niosą ze sobą szereg negatywnych skutków, zarówno w obrębie zębów, jak też całego układu stomatognatycznego. Wbrew pozorom, wady zgryzu nie powodują tylko nieestetycznego wyglądu uzębienia. Nieprawidłowości w ułożeniu zębów przyczyniają się do nadmiernego odkładania płytki nazębnej. Niepoprawne ułożenie zęba w łuku powoduje automatyczną niemożność uzyskania poprawnych kontaktów w obrębie punktów stycznych i kontaktów zwarciowych. Miejsca te są idealną retencją dla bytowania bakterii i resztek pokarmowych. Niemożność ich dokładnego usunięcia z kolei przyczynia się do rozwoju ubytków próchnicowych.
Wady zębów przyczyniają się także do szybszego oraz nadmiernego ścierania się tkanek twardych zębów. Nieprawidłowe kontakty ząb-ząb powodują często nadmierne ścieranie się szkliwa, co może objawiać się nadwrażliwością na ciepłe i zimne pokarmy oraz ogólnym dyskomfortem w obrębie jamy ustnej.
Często w przypadku wad zębowych obserwowana jest także skłonność do patologii w obrębie przyzębia. Nadmierne obciążenie tkanek powoduje wzmożone ryzyko wystąpienia chorób przyzębia: obnażenia szyjek czy rozchwiania zębów, szczególnie w przypadku dojrzałych pacjentów.
Innym elementem, na który oddziałują wady zębowe, są zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Nadmierne przeciążenia zwarciowe, niepoprawne kontakty zębów czy towarzyszące wadom dysfunkcje, oddziałują negatywnie na relacje w obrębie wymienionego stawu. Efektem tego mogą być:
- bóle obszaru skroniowo-żuchwowego,
- zwiększone ryzyko wystąpienia bruksizmu,
- patologie krążka stawowego,
- nieprawidłowości w podstawowych ruchach żuchwy.
Co ciekawe, wady zębowe mogą także powodować dolegliwości w postaci bólów mięśniowych. Dotykają one zwykle mięśni żwaczy, co jest określane przez pacjentów jako „ból twarzy” oraz mięśni skroniowych, co manifestuje się jako napięciowe bóle głowy.
Przebieg leczenia – oferta gabinetu Esti-Dent z Wrocławia
W naszym gabinecie znajdziecie Państwo szeroką ofertę z zakresu leczenia ortodontycznego. Nasz doświadczony specjalista z zakresu ortodoncji wykonuje leczenie oparte zarówno o aparaty ruchome, takie jak wspomniana już płytka Schwarza, jak też klasyczne aparaty stałe. Posiadamy najnowsze rozwiązania, które są w stanie zagwarantować zarówno estetykę podczas leczenia, jak też jak najszybsze osiągnięcie oczekiwanych efektów.
Nasi specjaliści od lat pogłębiają swoją wiedzą na licznych kursach i konferencjach naukowych, dzięki czemu przedstawione państwu plany leczenia oparte są o najnowszą wiedzę.
Osoby zainteresowane leczeniem ortodontycznym w gabinecie zapraszamy do kontaktu – nasz personel udzieli wszelkich informacji oraz postara się rozwiać najmniejsze wątpliwości!