• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt 9.00-19.00, śr 9.00-18.00, czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży – wszystko, co warto wiedzieć

Wokół kobiet spodziewających się dziecka i ich zdrowia krąży wiele mitów, także tych dotyczących leczenia zębów w ciąży. Tymczasem przyszła mama ma istotny wpływ na rozwój swojego dziecka i powinna o siebie dbać. Nie tylko w kwestii diety, ruchu czy higieny, ale także swoich zębów.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Ciąża sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzania zabiegów stomatologicznych. Jednak ciężarna pacjentka jest pod specjalnym nadzorem i lekarz stomatolog podczas wizyty powinien zachować najwyższe standardy higieny. Ponadto nie wolno narażać pacjentki w ciąży na stres, który może negatywnie wpływać na rozwój płodu. Dlatego lekarz stomatolog weryfikuje najpierw, czy leczenie należy przeprowadzić od razu, czy można je przełożyć i zaplanować już po narodzinach maluszka.

Do gabinetu dentystycznego należy się zgłosić każdorazowo, gdy pojawią się problemy z zębami (zwłaszcza ból zęba), a także profilaktycznie, aby skontrolować stan jamy ustnej. W przypadku kobiet w ciąży zaleca się, aby takie wizyty odbyły się dwukrotnie, na początku i w połowie ciąży. Dzięki temu możliwe będzie wczesne wykrycie nieprawidłowości.

Warto zaznaczyć także, że preparaty używane do wypełnień podczas leczenia ubytków są całkowicie bezpieczne.

Ból zęba w ciąży – w którym trymestrze najlepiej leczyć zęby?

Leczenie stomatologiczne może być prowadzone w każdym trymestrze ciąży, jednak najlepszy jest II i III trymestr (między 13 a 21 tygodniem). Między 3. a 6. miesiącem ciąży zakończony jest już proces formowania się organów dziecka, pacjentka ma dobre samopoczucie, a wielkość płodu i macicy nie sprawiają dyskomfortu podczas leżenia w pozycji leżącej lub półleżącej. Mniejsze jest także ryzyko nacisku na duże naczynia krwionośne. Z kolei na samym początku ciąży występujące często mdłości, wymioty i zmęczenie, a także wysokie ryzyko poronienia, jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów dentystycznych. W tym czasie najlepiej spotkać się z dentystą w celu oceny stanu jamy ustnej oraz zaplanowania ewentualnego leczenia.

Warto jednak pamiętać, że każdy stan ostry wymaga natychmiastowej interwencji leczniczej bez względu na trymestr ciąży. Jest on nie tylko przyczyną bólu, ale przede wszystkim stwarza ryzyko szerzenia się infekcji i konieczności antybiotykoterapii.

Kluczową sprawą jest także likwidacja w czasie ciąży stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Zwłaszcza próchnica zębów u matki może skutkować wczesną kolonizacją bakteriami jamy ustnej dziecka i wystąpieniem próchnicy wczesnego dzieciństwa. Z kolei obecność zapaleń przyzębia zwiększa ryzyko powikłań, takich jak np. przedwczesny poród.

Może Cię również zainteresować:
Prawidłowa higiena jamy ustnej i jej wpływ na zdrowie
Rodzaje próchnicy i charakterystyczne objawy

Jakich zabiegów dentystycznych nie powinno się wykonywać w ciąży?

W ciąży zaleca się odroczenie leczenia:

  • protetycznego,
  • ortodontycznego,
  • planowych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej (zabiegi implantacyjne, dłutowanie zatrzymanych zębów).

Zapalenie dziąseł w ciąży

Zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży sprzyjają chorobom jamy ustnej. Organizm produkuje wówczas dużą ilość hormonów, które powodują rozpulchnienie dziąseł. Za taki stan odpowiedzialne są progesteron i estrogen, zmiany we florze bakteryjnej płytki nazębnej oraz zmiany w układzie odpornościowym. Może prowadzić to do zwiększonej wrażliwości i krwawienia dziąseł podczas szczotkowania, a nawet infekcji. Z powodu bolących dziąseł w ciąży kobiety często myją zęby delikatniej, co sprawia, że w przestrzeniach między zębami oraz na styku zęba z dziąsłem mogą pozostać resztki pokarmów, które są pożywką dla bakterii. A to wzmaga objawy zapalenia przyzębia. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u stomatologa w czasie ciąży.

Znieczulenie zęba w ciąży

Pacjentka może mieć wykonane znieczulenie dentystyczne w ciąży, jednak najlepiej, gdyby było ono przeprowadzone w II i III trymestrze. Na początku ciąży lepiej nie ryzykować możliwego szkodliwego wpływu preparatu na dynamicznie rozwijający się w tym czasie płód.

W przypadku ciężarnych stosuje się znieczulenie, które nie obkurcza naczyń krwionośnych, dzięki temu zmniejsza się ryzyko niedokrwienia mięśnia macicy.

Leczenie kanałowe w ciąży

Zabieg endodontyczny podczas ciąży jest dopuszczalny. Bakterie rozprzestrzeniające się z chorego zęba na cały organizm są bardziej niebezpieczne niż jego leczenie. Najlepiej leczenie kanałowe przeprowadzić w II trymestrze. Jeśli problem tego typu wystąpi w III trymestrze, a stan na to pozwala, na wizytę warto umówić się po porodzie. Z kolei nie zaleca się leczenia endodontycznego w przypadku kobiet będących w I trymestrze ciąży, chyba, że jest to wskazane.

RTG zęba w ciąży

Leczenie kanałowe często wiąże się z koniecznością wykonania prześwietlenia zęba. W ciąży jednak powinno się unikać promieniowania rentgenowskiego, bo szkodzi ono na płód, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. W przypadku promieniowania jonizującego wytwarzanego przez urządzenia do diagnostyki w gabinetach stomatologicznych, takich jak rentgen, oddziaływanie to jest nieduże, choć zdjęcie należy wykonać z zachowaniem maksymalnych środków ochrony dziecka przed promieniowaniem. Bezwzględne należy założyć ołowiany fartuch ochronny na brzuch oraz kołnierz ochronny na szyję pacjentki.

Usuwanie zęba w ciąży

Nie ma przeciwwskazań dotyczących ekstrakcji zęba podczas ciąży. Ząb usuwa się w znieczuleniu miejscowym w każdym trymestrze ciąży, choć najbezpieczniejszy jest II i III. Odroczenie zabiegu może bowiem skutkować zaostrzeniem stanu miejscowego i koniecznością podania antybiotyków.

Wybielanie zębów w ciąży

Wybielanie zębów to zabieg estetyczny i nie jest niezbędne przeprowadzanie go w czasie ciąży. Ponieważ nie wiadomo, jaki wpływ ma wybielanie na płód, lepiej zaczekać z tego typu działaniami aż do rozwiązania. Warto zwrócić uwagę, że odradza się nie tylko wybielanie gabinetowe, ale także te przeprowadzane na własną rękę w warunkach domowych. Zarówno paski, jak i żele rozjaśniające zęby mogą szkodzić dziecku i działać drażniąco na tkanki przyzębia, które są wyjątkowo wrażliwe w tym okresie.

Aparat ortodontyczny w ciąży

Jeśli pacjentka w ciąży nosi aparat ortodontyczny, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kontynuowała leczenie. Zęby w ciąży prostują się nawet szybciej i bardziej harmonijnie. Jednakże odradza się zakładanie aparatów ortodontycznych w czasie ciąży. Zęby są z powodu rozwijającego się płodu są mniej zmineralizowane, co sprzyja ich uszkodzeniom. Ponadto występujące na początku ciąży wymioty zawierają kwasy, które uszkadzają szkliwo. To powoduje, że wokół zamków aparatu na zębach mogą pojawiać się białe otoczki, które później trudno usunąć.

Usuwanie kamienia nazębnego w ciąży

Każda przyszła mama powinna szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Już na etapie starania się o dziecko powinno wykonać się zabieg higienizacji, czyli usuwania kamienia nazębnego. Potem te działania należy powtarzać w każdym trymestrze. Przyczyni się to do utrzymania zębów w dobrej kondycji i, co najważniejsze, zmniejszenia ryzyka chorób przyzębia również u potomstwa.

Zatrucie zęba w ciąży

Zatrucie zęba u przyszłej mamy jest całkowicie bezpieczne. Dzięki temu zabiegowi zmniejszy się ostry stan zapalny i możliwa będzie kontynuacja leczenia.

Leczenie zębów w czasie ciąży w gabinecie stomatologicznym Esti-Dent

Na temat wizyt w gabinecie stomatologicznym w czasie ciąży przekazuje się wiele nieprawdziwych informacji. Leczenie zębów w tym okresie jest nieszkodliwe, co więcej, nie wolno ignorować złego stanu jamy ustnej w ciąży, bo przekłada się on także na zdrowie dziecka.

W gabinecie stomatologicznym Esti-Dent każda kobieta w ciąży może czuć się bezpiecznie. Doświadczony personel zadba o szczególną opiekę nad przyszłą mamą i najwyższy poziom higieny. Zapraszamy do umawiania wizyt!

Post comment

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu