Objawy cukrzycy w jamie ustnej
Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób metabolicznych. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nią co 20 osoba! Podwyższony poziom cukru we krwi, charakterystyczny dla tej jednostki, spowodowany jest zaburzonym przebiegiem procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Związane z tym problemy i objawy mogą tyczyć się całego organizmu, w tym także układu stomatognatycznego. Objawy cukrzycy w jamie ustnej to szereg różnych zmian, których zakres wiąże się ze stopniem zaawansowania choroby.
Wpływ cukrzycy na zęby
Cukrzyca bardzo często daje swoje objawy właśnie w obrębie jamy ustnej. Często lekarz dentysta jest pierwszą osobą, która może dostrzec syptomy choroby cukrzycowej. Zmiany dotykać mogą dziąseł, przyzębia, a także zębów.
U diabetyków zauważa się szczególną podatność na rozwój choroby próchnicowej. Wynika to głównie ze zmniejszonej mineralizacji zęba, spowolnionej odbudowy szkliwa, a także mikroangiopatii, czyli przewlekłego stanu zapalnego małych naczyń otaczających ząb.
Dodatkowo chorzy zmagają się często z przewlekłym wysychaniem błon śluzowych oraz spadkiem ilości wydzielanej śliny. Zmniejszony przepływ płynów w jamie ustnej wzmaga z kolei zaleganie resztek pokarmowych, które są siedliskiem bakterii, inicjujących rozwój próchnicy zębów.
Dlatego też, w przypadku diabetyków, istotne jest zwrócenie uwagi na regularność wizyt w gabinecie stomatologicznym. Szybkie wdrożenie leczenia pozwoli zahamować dalszy rozwój procesu próchnicowego i uchronić tkanki zęba przed dalszą demineralizacją.
Wpływ cukrzycy na przyzębie
Od wielu lat cukrzyca traktowana jest jako bardzo istotny czynnik w przebiegu chorób przyzębia. Diabetycy wykazują zdecydowaną skłonność do częstszego występowania tej choroby. Są oni także narażeni na jej bardziej burzliwy przebieg. Choroba przyzębia charakteryzuje się przewlekłym procesem zapalnym dziąseł i tkanki kostnej, w której zakotwiczony jest ząb. Zaburzone procesy obronne i regeneracyjne, spowodowane zwiększonym poziomem cukru we krwi, jeszcze bardziej potęgują skutki wspomnianego już stanu zapalnego. Pacjenci zmagają się z obrzmieniem i krwawieniem dziąseł, tkliwością, nieprzyjemnym zapachem z ust, a w najbardziej zaawansowanych stadiach wzrostem ruchomości, przemieszczaniem się zębów, a także ich przedwczesną utratą.
Co ciekawe, zależność między cukrzycą a chorobami przyzębia działa też w drugą stronę – jak to rozumieć? Badania naukowe wykazują, że u osób cierpiących na zapalenie przyzębia ustabilizowanie cukrzycy jest znacznie trudniejsze, a rokowania przebiegu choroby o wiele gorsze. Dodatkowo u chorych tych zauważa się zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań choroby cukrzycowej.
Mimo tego, że na cukrzycę oraz zapalenie przyzębia nie ma lekarstwa, można zastosować szereg metod, aby zminimalizować ich skutki. Bez wątpienia, ustabilizowanie poziomu cukru we krwi wpłynie pozytywnie na stan zdrowia jamy ustnej. Codzienna higiena jamy ustnej, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz profesjonalna higienizacja są najlepszą drogą, do utrzymania zdrowej jamy ustnej.
Objawy cukrzycy w jamie ustnej
U osób zmagających się z cukrzycą, poza zwiększoną skłonnością do próchnicy i chorób przyzębia, obserwuje się szereg innych zmian. Ich występowanie związane jest zwykle ze stopniem zaawansowania choroby, a także ze stopniem jej kontroli (cukrzyca kontrolowana/niekontrolowana).
Do najczęściej spotykanych u diabetyków zmian należą:
- zmniejszony przepływ śliny,
- nadmierne wysychanie śluzówki jamy ustnej,
- przykry zapach z ust,
- skłonność do pojawiania się nadżerek,
- spowolniony przebieg procesów gojenia,
- skłonność do występowania zmian o charakterze grzybiczym (kandydoza jamy ustnej).
Cukrzyca a znieczulenie
Kontrolowana cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do wykonania znieczulenia stomatologicznego. Warto pamiętać, że w przypadku diabetyków wskazane jest przeprowadzenie procesów leczniczych w godzinach porannych, szczególnie tych z zakresu chirurgii stomatologicznej. Pacjenci często stresują się nadchodzącą u dentysty wizytą, co z kolei może powodować znaczne podwyższenie poziomu cukru we krwi.
Cukrzyca a implanty
Przez wiele lat uważano, że pogląd uznający cukrzycę jako przeciwwskazanie do zabiegu implantacji jest jak najbardziej prawidłowy. Wynikał on głównie z przekonania, że procesy regeneracyjne przebiegające u cukrzyków są znacznie spowolnione. Mogło to wpływać na opóźnienie lub zaburzenie procesu integracji implantu. Dodatkowo osoby zmagające się z tą chorobą posiadają zwiększoną skłonność do pojawiania się infekcji. Miejsca poddane zabiegom chirurgicznym wybitnie predysponują do pojawienia się tego typu zmian, co także budzi niechęć do prowadzenia tego typu procedur w danej grupie chorych.
Obecna medycyna posiada natomiast ogromną pulę narzędzi, dzięki którym osoby cierpiące na tą chorobę mogą poddać się implantacji, a jej przebieg przechodzi bez większych powikłań!
Ustabilizowanie poziomu hemoglobiny oraz zawartego we krwi cukru (cukrzyca kontrolowana) są szansą na to, że zabieg wszczepienia implantu oraz jego integracja zakończą się sukcesem. Należy przy tym pamiętać, że pacjent powinien być pod stałą kontrolą lekarza diabetologa.
Jak chorzy na cukrzycę powinni zadbać o zęby?
Podstawą w dbaniu o zdrowie jamy ustnej w przypadku diabetyków jest skrupulatność. Codzienne zabiegi higienizacyjne, takie jak dokładne szczotkowanie zębów, usuwanie płytki z przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nitki dentystycznej, stosowanie irygatora oraz oczyszczanie języka, powinny być traktowane jako codzienny obowiązek i wejść w ich rutynę dnia.
W przypadku osób zmagających się z problemami dotykającymi dziąsła i przyzębia, zalecane jest stosowanie specjalnych past do zębów. Zawierają one w swoim składzie substancje, które złagodzą tkliwość oraz wpłyną na zmniejszenie krwawienia.
Należy także zaznaczyć, że niezbędne są także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. W zależności od zapotrzebowania, profesjonalna higienizacja powinna być wykonywana co najmniej raz na 6 miesięcy.
Dzięki obecnej medycynie oraz stosowaniu się do wyżej wspomnianych zaleceń, diabetycy mają szansę cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat!