• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie jamy ustnej

Oddychanie to podstawowa funkcja fizjologiczna ludzkiego organizmu, zapewniająca jego funkcjonowanie. W prawidłowych warunkach powinniśmy oddychać przede wszystkim przez nos. Niestety, dla wielu osób taki tor oddechu stanowi duży problem i oddychają oni głównie przez usta. Sytuacja ta jest bardzo niekorzystna dla funkcjonowania całego organizmu i wymaga pilnej interwencji w celu zmiany nawyku. Czym spowodowane jest oddychanie przez usta i jak można mu zapobiegać?

Dlaczego powinniśmy oddychać przez nos?

Oddychanie nosem jest niezwykle wartościową czynnością, która przynosi szereg pozytywnych rezultatów. 

Podstawowym argumentem przemawiającym za oddychaniem przez nos jest zmniejszenie ryzyka chorób układu oddechowego. Nos stanowi pierwszą linię obrony przed drobnoustrojami. Zapewnia nie tylko oczyszczanie wdychanego powietrza, ale też jego ogrzanie oraz nawilżenie. Zmniejsza to ryzyko wychłodzenia dróg oddechowych, a co za tym idzie – złapania infekcji. 

Taki tor oddychania wpływa także na wytrzymałość fizyczną. Osoby, które podczas wysiłku oddychają przez nos, wykazują o 60% mniejsze zmęczenie w porównaniu z grupą oddychająca przez usta. Wpływa to nie tylko na zwiększenie intensywności ćwiczeń, ale też możliwość ich dłuższego wykonywania!

Oddychanie przez usta – przyczyny

Wyróżnia się bardzo wiele przyczyn oddychania przez usta. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia oraz profesjonalnego badania diagnostycznego.

W dużej części przypadków ustny tor oddychania wywoływany jest przez zatkanie kanałów nosowych. Taka sytuacja dotyka nas podczas nieżytu nosa, czyli kataru. Towarzyszy on infekcjom lub sezonowym alergiom. W takich sytuacjach oddychanie przez usta nie stanowi problemu – mija samoistnie wraz z ustaniem infekcji lub zakończeniem okresu wzmożonego oddziaływania alergenów. 

Przyczyną oddychania przez usta jest także przerost migdałka gardłowego, zwanego także trzecim migdałem. Stanowi on naturalne skupisko tkanki chłonnej, stanowiącej obronę przeciw drobnoustrojami. W przypadku dzieci mających skłonność do infekcji, ulega on przerostowi, w wyniku czego utrudnia podstawowe czynności, takie jak np. swobodne oddychanie. 

Poza przerośniętym migdałem, na to jak oddychamy może także wpływać przerośnięty język. Sytuacja taka wymaga interwencji lekarskiej oraz terapii, której celem jest zniwelowanie utrwalonego latami nawyku. 

Z innych przyczyn ustnego toru oddychania wymienia się:

  • krzywą przegrodę nosową, 
  • zwężenie dróg oddechowych,
  • zaburzenia rozwojowe jamy ustnej, 
  • zbyt krótkie wędzidełko, 
  • nawykowe ssanie kciuka, 
  • nawykowe ssanie smoczka, 
  • astmę oskrzelową. 

Skutki oddychania przez usta

Oddychanie przez usta niesie ze sobą szereg niekorzystnych skutków. Dotyczą one zarówno najmłodszych, jak też dorosłych pacjentów. 

Najczęściej obserwuje się:

  • przewlekłe przesuszenie błony śluzowej jamy ustnej;
  • spadek ilości śliny
  • zwiększona skłonność do próchnicy oraz stanów zapalnych jamy ustnej;
  • zaburzenie równowagi mięśniowej w obrębie jamy ustnej (ryzyko rozwoju wad zgryzu);
  • wydłużenie czasu leczenia w przypadku pacjentów noszących aparaty ortodontyczne
  • niekorzystna zmiana rysów twarzy (skrócenie wargi górnej oraz opadanie wargi dolnej, cofnięcie żuchwy). 

Leczenie skutków oddychania przez usta – Wrocław

W zależności od tego, z jakimi skutkami oddychania przez usta mamy do czynienia, leczenie zawsze dobierane jest indywidualnie. W pierwszej kolejności warto zgłosić się na konsultację ze specjalistą – logopedą, laryngologiem bądź ortodontą, który wyznaczy dalszy etap leczenia.

W przypadku przewlekłego przesuszenia śluzówki oraz zmniejszenia ilości śliny, pomocne mogą okazać się preparaty ślinozastępcze. 

U osób z zaburzeniami w obrębie funkcjonowania mięśni, warto wprowadzić odpowiednią fizjoterapię. Regularne wykonywanie ćwiczeń oraz specjalistyczne masaże pozwolą na uzyskanie optymalnego napięcia i równowagi mięśniowej. 

U osób, u których w efekcie nawyku oddychania przez usta doszło do rozwoju wady zgryzu, niezbędne może okazać się leczenie ortodontyczne. Uzyskanie poprawnych warunków zwarciowych jest często obligatoryjnym elementem uzyskania prawidłowego toru oddechu. W naszych gabinecie na konsultację z ortodontą Krzysztofem Smogorzewskim – Majcherem można umówić się telefonicznie:
501 466 399.

Niezależnie od tego, z jakimi skutkami mamy styczność, niezbędna jest zmiana nawyku, czyli nauczenie się swobodnego oddychania przez nos. W tym celu warto wspomóc się wizytą w gabinecie lekarskim lub stomatologicznym, na podstawie której możliwa będzie dokładna ocena problemu. U niektórych osób pomocna jest także psychoterapia. Dzięki niej łatwiej poradzić sobie ze zmianą szkodliwego przyzwyczajenia. 

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu