• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
próchnica zębów

Próchnica zębów – jak powstaje i jak ją leczyć?

57% trzylatków. 80% pięciolatków. 90% siedmiolatków. 98% dorosłych Polaków. Są to zawrotne dane statyczne. W idealnym świecie, dotyczyłyby one osób które mają za sobą swoją pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym. Niestety, o ideały trudno – dane te przedstawiają procentową ilość osób dotkniętych najbardziej popularną chorobą jamy ustnej, czyli próchnicą.

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica to wieloprzyczynowa, przewlekła, infekcyjna i transmisyjna chorobą zębów. Jest ona efektem zaburzenia równowagi w procesach demineralizacji i remineralizacji, zachodzących w obrębie twardych tkanek zęba. Dotyczy zarówno uzębienia mlecznego, jak też stałego. Próchnica zaburza nie tylko homeostazę jamy ustnej, ale wpływa na cały organizm – temat ten został obszernie opisany w artykule znajdującym się pod poniższym linkiem: Prawidłowa higiena jamy ustnej i jej wpływ na zdrowie.

Przyczyny i objawy próchnicy

Próchnica jest chorobą wieloczynnikową, na którą składają się 3 podstawowe elementy:

  • obecność bakterii próchnicotwórczych,
  • obecność dostarczanych z pożywieniem cukrów,
  • czas.

Najbardziej istotną rolę w jej progresji odgrywa rodzaj spożywanego przez nas pokarmu oraz codzienna higiena jamy ustnej.

Nadmierna podaż cukru jest bez wątpienia jednym z największych winowajców choroby próchnicowej. Dostarczane z napojami i produktami spożywczymi cukry, szczególnie proste, w środowisku jamy ustnej ulegają bardzo szybkiej transformacji w kwasy. Te natomiast odpowiadają za demineralizację szkliwa i zębiny, a w efekcie rozwój choroby próchnicowej. Bardzo ważne jest to, aby zwracać uwagę na to co jemy : skład produktów, ilość i jakość zawartych w nich cukrów, a także na formę w jakiej je spożywamy. Warto unikać produktów słodkich, lepkich, papkowatych. Jeśli jesteśmy miłośnikami słodyczy, dużo lepszą opcją będzie jednorazowe spożycie większej ilości, niż regularne podjadanie – jednorazowe spożycie większej ilości cukru powoduje znacznie mniej negatywne skutki niż regularne spożywanie mniejszych ilości.

Kolejnym sprzymierzeńcem próchnicy jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Nawyk codziennego szczotkowania zębów powinien być rutyną u każdego z nas – niestety, tak nie jest. Wiele osób zaniedbuje swoją jamę ustną, zapomina o codziennym myciu, nie stosuje płynów do płukania jamy ustnej, a tym bardziej nici dentystycznych. Brak codziennej eliminacji płytki prowadzi do jej nagromadzenia. Z racji tego, że jest ona siedliskiem bakterii, mogą one swobodnie się mnożyć, co prowadzi do bardzo szybkiej demineralizacji szkliwa oraz zębiny. Dlatego właśnie bardzo ważne jest to, aby nigdy nie zapominać o codziennej higienie jamy ustnej. Indywidualna mobilizacja w tym temacie pozwoli nam ograniczyć ryzyko progresji próchnicy! Przyniesie to nie tylko korzyść dla naszych zębów, ale też dla naszego portfela – profilaktyka z pewnością wiąże się z mniejszymi kosztami niż leczenie.

W przyczynach próchnicy warto wspomnieć także o czynniku genetycznym. Badania naukowe wskazują, że mutacje w obrębie niektórych genów mogą powodować obniżenie jakości szkliwa i zwiększać jego podatność na rozwój próchnicy.

Sprawdź: Rodzaje próchnicy i charakterystyczne objawy

Skoro wiadomo już, co przyczynia się do próchnicy zębów, warto odpowiedzieć sobie, jak choroba objawia się w jamie ustnej!

Początkowe stadium próchnicy może wizualnie przypominać białą plamę. Oczywiście, nie jest to regułą – czasami takie przebarwienie może być związane z zupełnie innymi zaburzeniami twardych tkanek zęba. W przypadku zębów bocznych, naszą uwagę powinny zwrócić charakterystyczne, ciemne obszary w obrębie bruzd na żującej powierzchni zębów. Część z nich może wynikać z czystej fizjologii, i wcale nie musi być powodem do zmartwień, jednak są wśród nich i takie, których obecność jest manifestacją rozwijającej się wewnątrz zęba demineralizacji.

Do pozostałych, najbardziej typowych objawów próchnicy, należą:

Jak leczyć próchnicę?

Leczenie próchnicy wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzięki niej możliwe jest określenie stopnia zaawansowania choroby oraz jej rozległości. Leczenie polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek przy użyciu specjalnie przystosowanych do tego narzędzi. Powstały po tym ubytek zostaje szczelnie wypełniony przy pomocy materiałów kompozytowych lub glassjonomerowych.

W przypadku bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego, który swoim zasięgiem objął już miazgę zęba, konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego. Bakterie penetrują wówczas do najgłębiej położonych tkanek, powodując jednocześnie stan zapalny miazgi lub jej martwicę. Leczenie kanałowe pozwala na doszczętne usunięcie zainfekowanych tkanek. Dzięki niemu mamy szansę cieszyć się naszym zębem jeszcze przez wiele lat.

Przeczytaj: Jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku?

Zdarzają się przypadki, gdzie rozległość procesu próchnicowego jest na tyle duża, że zęba nie da się uratować – niezbędne wówczas jest jego usunięcie. To zdecydowanie najczarniejszy scenariusz, który w dobie obecnej medycyny zdarza się bardzo rzadko. Obecna stomatologia dysponuje wieloma narzędziami, które dają szansę na wyleczenie nawet najcięższych przypadków. Przykładem na to są prace naszych specjalistów, którzy byli w stanie już nie jeden ząb wyciągnąć z największych opresji! Zapraszamy do umawiania wizyt w Esti-Dent!

Leczenie próchnicy Wrocław – oferta gabinetu Esti-Dent

W Esti-Dent we Wrocławiu oferujemy kompleksowe i nowoczesne leczenie próchnicy, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Nasz doświadczony zespół stomatologów zapewnia najwyższy standard opieki, wykorzystując najnowsze technologie i materiały.

Nasza oferta obejmuje:

  1. Diagnostyka
    • Wstępne badanie i zdjęcia RTG – ocena stanu zębów i wykrycie próchnicy na wczesnym etapie.
  2. Usuwanie próchnicy
    • Precyzyjne usuwanie zainfekowanej tkanki za pomocą nowoczesnych narzędzi, zapewniające minimalne uszkodzenia zdrowych tkanek.
  3. Wypełnienia
    • Stosowanie wysokiej jakości materiałów kompozytowych do wypełnień, które są trwałe i estetyczne, idealnie dopasowane do naturalnego koloru zębów.
  4. Fluoryzacja
    • Zastosowanie preparatów fluorkowych w celu wzmocnienia szkliwa zębów i zapobiegania dalszej próchnicy.

Dlaczego warto wybrać Esti-Dent?

  • Doświadczenie i profesjonalizm – nasz zespół składa się z wykwalifikowanych stomatologów z wieloletnim doświadczeniem.
  • Nowoczesne technologie – korzystamy z najnowszych technologii i metod leczenia, aby zapewnić skuteczność i komfort pacjentom.
  • Indywidualne podejście – każdy pacjent jest dla nas wyjątkowy, dlatego dostosowujemy leczenie do jego indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty leczenia próchnicy. Twoje zdrowie jamy ustnej jest dla nas priorytetem!

Zadzwoń już dziś! 501 466 399
Zarezerwuj online: Znany Lekarz

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu