• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
profilaktyka zębów u dzieci

Profilaktyka zębów u dzieci – lakierowanie, lapisowanie i lakowanie zębów

W społeczeństwie przez lata panował złudny trend, mówiący o tym, że zębów mlecznych nie należy leczyć. Wiele osób z dystansem podchodziło do dbania o ich higienę, sugerując się tym, że „przecież i tak wypadną”. To bardzo mylne i niewłaściwe podejście! Obecna stomatologia już od lat alarmuje o to, aby przysłowiowe „mleczaki” były zadbane oraz leczone w taki sposób, który pozwoli im spełniać swoją funkcję do czasu fizjologicznej wymiany zębów.

Zęby mleczne – dlaczego warto zadbać o ich profilaktykę?

Zęby mleczne odgrywają ogromną rolę zarówno w rozwoju zębów stałych, jak też całej jamy ustnej. Ich choroby często wpływają bezpośrednio na rozwój zębów stałych, skutkując np. zębem Turnera lub niepoprawnym rozwojem tkanek. Odpowiednia profilaktyka oddziałuje także na czas, w jakim zęby pozostają w buzi maluchów. To z kolei jest bardzo istotne w kwestii poprawnego rozwoju warunków zgryzowych. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może skutkować kłopotami, takimi jak niepoprawny tor wyrzynania zębów stałych, przesunięcia zębów, a także niewłaściwy rozwój szczęki i żuchwy.

Rodzaje profilaktyki zębów u dzieci

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje profilaktyki, które z powodzeniem wdrażane są  w społeczeństwie już od najmłodszych lat :

  • profilaktyka indywidualna  –  opiera się na dbaniu o higienę i zdrowie zębów w warunkach domowych. Stosuje się przy niej podstawowe akcesoria, takie jak szczoteczki, nici dentystyczne, irygatory, pasty, płukanki itd. Do profilaktyki indywidualnej zalicza się także profesjonalne zabiegi higienizacyjne takie jak skaling czy piaskowanie.
  • profilaktyka grupowa   –  obejmuje ona prowadzenie działań zapobiegających rozwojowi chorób zębów w obrębie dużych grup, np. przedszkolnych. Obejmuje działania takie jak fluoryzacja, nadzorowanie odpowiedniego szczotkowania zębów, a także motywacja – szczególnie maluchów – do dbania o codzienną higienę jamy ustnej.
  • profilaktyka zbiorowa – termin ten obejmuje działania wpływające na stan zdrowia większej grupy ludności. Jest to dla przykładu fluorkowanie wody pitnej lub soli kuchennej.

Do 3 najbardziej popularnych działań profilaktycznych w obrębie zębów mlecznych należy lakierowanie, lapisowanie oraz lakowanie zębów.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów polega na nakładaniu na oczyszczone zęby specjalnych preparatów, zawierających w swoim składzie wysokie stężenia jonów fluoru. W efekcie dochodzi do wzmocnienia się tkanek twardych zębów oraz zmniejszenia ich podatności na procesy próchnicowe. Lakierowanie zębów należy wykonywać z częstotliwością od 2 razy do roku – w przypadku niskiego ryzyka rozwoju próchnicy, do 4 razy w przypadku ryzyka wysokiego.

Warto zaznaczyć, że lakierowanie można wykonywać także u dzieci z uzębieniem stałym, a nawet dorosłych! Szczególnie polecane jest ono dla osób, zmagających się ze znacznym rozwojem próchnicy, nadwrażliwością zębów oraz zespołem suchości jamy ustnej.

Lapisowanie zębów

Lapisowanie zebów to nic innego jak impregnowanie twardych tkanek specjalnymi preparatami. Najczęściej używa się w tym celu azotanu srebra lub chlorku cynku (preparaty te od nazwy zabiegu nazywa się często lapisami). Nasączone zęby mleczne przybierają charakterystyczne, czarne zabarwienie. Lapis posiada właściwości bakteriobójcze, regenerujące i wzmacniające, dzięki czemu poprawia stan objętych już procesem próchnicowym zębów mlecznych.

Pamiętaj! Lapisowanie to zabieg mający zastosowanie w przypadku zębów mlecznych już objętych próchnicą!  Stosuje się go w przypadku, kiedy proces próchnicowy jest już rozprzestrzeniony na wielu powierzchniach lub wielu zębach. Wykonanie go ma miejsce w sytuacjach, kiedy inne metody leczenia są niemożliwe do wykonania lub nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. 

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów polega na uzupełnieniu głębokich bruzd i zagłębień użyciu płynnego materiału kompozytowego. Zabieg ten najczęściej wykonuje się w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych, zdarza się też wykonanie go w obrębie górnych dwójek. Zęby te w momencie pojawienia się w jamie ustnej posiadają wyjątkowo bogatą anatomię bruzd i dołków. Miejsca te są często niedostępne dla szczoteczki do zębów, przez co znacznie utrudnione jest ich codzienne oczyszczanie. Są one doskonałą lokalizacją dla retencji resztek pokarmowych, płytki bakteryjnej, a co za tym idzie – rozwoju procesu próchnicowego.

Istotne jest to, aby procedura ta była wykonana w odpowiednim momencie – ząb musi być zupełnie wolny od procesu próchnicowego oraz procesów demineralizacyjnych. Oczywiście, jak w przypadku wszystkiego są od tego odstępstwa – np.zabieg poszerzonego lakowania, jednak w większości przypadków stosujemy powszechnie znaną regułę, tzn. lakujemy zęby zdrowe. Lakowanie przynosi bardzo dobre długofalowe rezultaty, a dodatkowo jest zupełnie bezbolesne. Dzięki temu od lat z powodzeniem wykonywane jest w gabinetach stomatologicznych!

Kiedy rozpocząć profilaktykę zębów mlecznych?

Profilaktyka zębów mlecznych powinna rozpocząć się już od narodzin. W początkowym etapie powinna obejmować ona zachowania, takie jak oczyszczanie wałów dziąsłowych malucha przy pomocy gazika, gazy i ciepłej, przegotowanej wody. Nawet tak banalne zachowania przyczyniają się do utrzymania zdrowia jamy ustnej. Wraz z pojawieniem się pierwszego zęba należy wprowadzić szczoteczkę do zębów oraz pastę z zawartością jonów fluoru. W celu zebrania informacji na temat dalszych działań profilaktycznych oraz kontroli stanu zębów naszych pociech niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Pamiętaj – pierwsza wizyta u lekarza dentysty powinna odbyć się w czasie między pojawieniem się w buzi pierwszego zęba, a skończeniem przez dziecka 1 roku życia! Zapraszamy na taką wizytę i kolejne do Esti-Dentu. Nasz gabinet oferuje pełen zakres opieki dentystycznej nad małymi dziećmi i młodzieżą, w tym również profilaktyki i higienizacji zębów. Jesteśmy przyjaźnie nastawieni i przygotowani do przyjęcia nawet najmłodszych pacjentów. Zapraszamy także na konsultacje i leczenie ortodontyczne dzieci pod kierunkiem naszego specjalisty.

W przypadku profilaktyki, warto wspomnieć także o tym, jak istotna jest regularna obserwacja buzi naszego malucha. Na co warto zwracać uwagę?

Na wędzidełko, czyli błonkę łączącą dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. W przypadku, gdy nasze dziecko posiada trudności w ruchach języka lub ma kłopoty z przyjmowaniem pokarmu, niezbędna jest wcześniejsza wizyta w gabinecie stomatologicznym – najczęściej spowodowane jest to właśnie skróconym wędzidełkiem! Nasz gabinet oferuje laserowe przycinanie wędzidełka.

Czy wiesz, że…
Profilaktyka zębów mlecznych rozpoczyna się już w okresie ciąży? Działania takie nazywają się profilaktyką pierwotnie pierwotną. Polegają na uświadamianiu przyszłej mamy o tym, jak istotne jest utrzymanie zdrowia zębów mlecznych. Odpowiedni przekaz informacji o tym, w jaki sposób dbać o jamę ustną malucha, jest uznawany za pierwszą drogę do sukcesu, jakim jest utrzymanie zdrowych zębów mlecznych do czasu ich naturalnej eksfoliacji!

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu