• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt i śr 09.00-19.00czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
re-endo

Re-endo – kiedy należy wykonać powtórne leczenie kanałowe? 

Leczenie kanałowe to jeden z częściej przeprowadzanych zabiegów w stomatologii. Niestety, w niektórych sytuacjach nie kończy się  on sukcesem – złamane narzędzia, niedopełnione lub pominięte kanały korzeniowe to sytuacje, które mogą wymagać ponownego przeprowadzenia leczenia, czyli wykonania zabiegu re-endo. Czym jest re-endo i kiedy należy je przeprowadzić?

Czym jest zabieg re-endo?

Zabieg re-endo to powtórne przeprowadzenie leczenia kanałowego zęba. Wykonuje się je wówczas, kiedy leczony endodontycznie ząb wykazuje ponowne cechy stanu zapalnego. Mogą być one spowodowane niepoprawnie przeprowadzoną procedurą leczniczą, niedopełnieniem kanału korzeniowego lub obecnością kanałów dodatkowych

Kiedy  należy wykonać re-endo?

Zabieg reendo wskazany jest do wykonania w następujących sytuacjach:

  • zmiany w okolicy tkanek okołowierzchołkowych zęba,
  • obecność stanu zapalnego,
  • obecność wysięku zapalnego, 
  • nawracające dolegliwości bólowe leczonego zęba,
  • obecność złamanego narzędzia kanałowego,
  • niepoprawne wypełnienie kanałów korzeniowych podczas poprzedniego leczenia,
  • niepoprawne odnalezienie kanałów korzeniowych (pominięcie jednego lub więcej) podczas poprzedniego leczenia.

Re-endo – jak przebiega zabieg?

Zabieg re-endo przypomina klasyczne leczenie kanałowe. Przeprowadzane się je w znieczuleniu miejscowym, dzięki któremu jest w pełni komfortowe dla pacjenta. 

Przeczytaj: Jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku?

Lekarz dentysta usuwa wypełnienie z zęba oraz z kanałów korzeniowych, po czym przechodzi do ich ponownego oczyszczenia. Kanały korzeniowe oczyszczane są w sposób chemo-mechaniczny – przy użyciu zarówno narzędzi mechanicznych (ręcznych lub maszynowych), jak także środków chemicznych. Do przygotowanych w taki sposób kanałów aplikuje się materiał wypełniający, który ma na celu ich szczelne zabezpieczenie. 

Obecnie coraz więcej gabinetów stomatologicznych (Esti-Dent również) przeprowadza zabiegi endodontyczne w powiększeniu mikroskopu. Zapewnia on znacznie lepszą dokładność oraz pozwala na pracę w zębach z najbardziej wymagającą anatomią.

Warto pamiętać, że podczas zabiegów z zakresu pierwotnego leczenia endodontycznego, jak także leczenia re-endo, konieczne jest wykonanie zdjęć RTG. Pozwalają one na określenie poprawności przeprowadzonej procedury oraz stanowią jej zdjęcia kontrolne, które mogą służyć w przyszłości, np. do oceny gojenia zmian w okolicy tkanek okołowierzchołkowych. 

Re-endo – co dalej?

Po przeprowadzonym zabiegu re-endo niezbędne jest odtworzenie korony zęba. W zależności od stopnia destrukcji tkanek, wykonuje się je metodami z zakresu leczenia zachowawczego lub protetycznego

W przypadku zębów z zachowaną optymalną ilością tkanek twardych, ubytek zęba wypełnia się klasycznym materiałem kompozytowym.

W przypadku zębów z rozległymi zniszczeniami, zaleca się wykonanie uzupełnienia protetycznego. Doskonale sprawdzają się do tego odbudowy typu onlay, overlay lub korony protetyczne. 

Jakie są koszty zabiegu re-endo?

Koszty wykonania re-endo zaczynają się od 800 złotych (1 kanał). Cena zależy przede wszystkim od anatomii zęba, który wymaga ponownego leczenia – w przypadku zębów przednich mamy do czynienia ze znacznie mniej wymagającą anatomią kanałów korzeniowych, niż np. w zębach trzonowych. 

Koszt zabiegu zależy także od kompetencji lekarza. Współczesna endodoncja wymaga ciągłego poszerzenia wiedzy na kursach oraz szkoleniach, w których nasi lekarze stale biorą udział. Zapewnia to prowadzenie zabiegów zgodnie z najbardziej aktualnymi zaleceniami. 

Re-endo – zalecenia po zabiegu

Przez pierwszą dobę po przeprowadzonym zabiegu re-endo zalecane jest unikanie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Nie należy także nadmiernie się schylać oraz dźwigać ciężkich przedmiotów. Powinno się unikać także ogrzewania najbliższej okolicy leczonego zęba. 

Niektórzy chorzy wskazują na wystąpienie po zabiegu dolegliwości bólowych. Mogą być one związane z utrzymującym się wcześniej stanem zapalnym tkanek okołowierzchołkowych lub zwiększoną tkliwością leczonej okolicy. Zwykle mijają one samoistnie po 3-7 dniach. Do ich zniesienia doskonale sprawdzają się leki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. 

Jeśli ból zęba utrzymuje się powyżej tygodnia lub towarzyszy mu znaczny obrzęk okolicznych tkanek, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dentysty. 

Re-endo Wrocław – oferta Esti-Dent

Esti-Dent specjalizuje się w zabiegach endodoncji we Wrocławiu. Dzięki zespołowi doświadczonych specjalistów oraz nowoczesnym technologiom gwarantujemy naszym pacjentom wysokiej jakości usługi z zakresu leczenia kanałowego. Dysponujemy zaawansowanymi narzędziami diagnostycznymi, takimi jak mikroskop endodontyczny i cyfrowy rentgen, które umożliwiają precyzyjne diagnozowanie i skuteczne leczenie.

Leczenie endodontyczne, czyli popularnie nazywane leczenie kanałowe, jest niezwykle istotnym aspektem stomatologii, gdyż pozwala na ocalenie zębów, które wcześniej uważane były za utracone. Nasz zespół specjalistów endodoncji doskonale zdaje sobie sprawę z wagi tego procesu i oferuje kompleksową opiekę, zapewniając pacjentom zdrowe i piękne uśmiechy.

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu