Rodzaje aparatów ortodontycznych – który wybrać?
Od wielu lat aparat ortodontyczny jest nie tylko narzędziem, stosowanym podczas leczenia wad zgryzu, ale też modną ozdobą, która towarzyszy naszemu uśmiechowi. Niejedna nastolatka marzy o tym, żeby jej uśmiech ozdobiony był kolorowymi gumkami, przeplatającymi się między metalowymi zamkami. Mało kto wie, że najbardziej popularny aparat ligaturowy, jest tylko jedną z wielu alternatyw, stosowanych podczas drogi do idealnie prostego uśmiechu.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
W ortodoncji wyróżniamy dwie podstawowe grupy aparatów ortodontycznych: stałe i ruchome. Stałe aparaty – jak sama nazwa wskazuje – są przymocowane do zębów. Aparaty ruchome mogą być samodzielnie wyjmowane przez pacjenta.
Aparat ortodontyczny ruchomy
Ruchome aparaty są najczęściej stosowane w przypadku dzieci. Ich zastosowanie daje ten komfort, że w każdej chwili można wyciągnąć je z buzi, np. podczas posiłku. Ta potencjalna zaleta, w wielu przypadkach okazuje się ogromną wadą – działanie aparatów ruchomych w dużej mierze uwarunkowane jest samodyscypliną pacjenta. Osiągnięcie optymalnych efektów leczenia wymaga noszenia aparatu przez określoną ilość godzin w ciągu doby. Pacjenci, którzy nad wyraz często zdejmują aparat, ryzykują przedłużeniem leczenia lub brakiem możliwości osiągnięcia oczekiwanych wyników.
Wśród aparatów ruchomych wyróżniamy 3 podstawowe grupy:
- bierne,
- mechaniczne czynne,
- mechaniczne czynnościowe.
Aparaty bierne wykorzystywane są u najmłodszych pacjentów. Do zmiany pozycji zębów wykorzystują one wyłącznie naturalne siły żucia. Do najpopularniejszych aparatów biernych należy przedsionkowa płytka Hotza, płytka Schönherra oraz równia pochyła.
Aparaty mechaniczne czynne charakteryzują się wywieraniem na układ kostny siły, która przenoszona jest przez elementy takie jak łuki, gumy oraz sprężyny. Posiada charakterystyczną budowę, której głównymi elementami są akrylowa płyta oraz doginane z metalowego drutu elementy indywidualne, dopasowane odrębnie dla każdego pacjenta. W akrylowej płycie aparatu znajduje się charakterystyczna śruba, której obecność niezbędna jest do generowania mechanicznej siły aparatu. Przykładem jest płytka Schwarza.
Aparaty mechaniczne czynnościowe posiadają zdolność wykorzystania zarówno sił generowanych przez układ mięśniowy i kostny pacjenta, jak też sił mechanicznych. Aparaty te posiadają charakterystyczny wygląd, przez co nazywane są często aparatami blokowymi. Stosowane są w leczeniu dotylnych wad zgryzu.
Aparat ortodontyczny stały
Stały aparat ortodontyczny jest najpopularniejszym i najbardziej klasycznym narzędziem stosowanym w leczeniu wad zgryzu. Zbudowany jest z pierścieni, zamków, drutu oraz ligatur.
Pierścienie stanowią podstawę konstrukcji aparatu. Umieszczane są zwykle na pierwszych zębach trzonowych. Do pozostałych zębów przy pomocy specjalnego kleju przykleja się zamki. Posiadają one specjalne wypustki, do których mocuje się ligatury, potocznie zwane gumkami. Ligatury, dzięki swojej bogatej gamie kolorystycznej, uznawane są za szczególnie atrakcyjny element aparatu, szczególnie dla dzieci i nastolatków. Ostatnim, kluczowym elementem w korygowaniu wad zgryzu, jest drut ortodontyczny. Mocowany jest on do zamków, a jego stabilne utrzymanie możliwe jest dzięki obecności wcześniej wspomnianych ligatur. Drut wywiera na zęby siłę, która odpowiada za ich przesuwanie i ustawianie w poprawnej pozycji.
Współczesna stomatologia dysponuje także alternatywami dla starszych pacjentów, ceniących sobie naturalny uśmiech nawet podczas leczenia ortodontycznego. Aparaty z zamkami ceramicznymi zapewniają mniejszą widoczność. Podobnie jest w przypadku aparatów z zamkami kryształowymi, które w niektórych konstrukcjach potrafią być zupełnie niewidoczne.
Jaki aparat ortodontyczny wybrać?
Wybór aparatu powinien być starannie skonsultowany z ortodontą. Zależy on przede wszystkim od wady, ale coraz częściej także od oczekiwań pacjenta, szczególnie tych dotyczących estetyki. Warto pamiętać, że leczenie większości wad zgryzu możliwe jest wyłącznie przy zastosowaniu aparatu stałego. Powodzenie leczenia aparatami ruchomymi widoczne jest w przypadku najmłodszych pacjentów.
Może Cię zainteresuje: Wady zgryzu – rodzaje, przyczyny i leczenie
Aparat ortodontyczny Wrocław
Nasz gabinet od lat specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym. Nasi specjaliści posiadają bogate doświadczenie w leczeniu najbardziej wymagających wad zgryzu. Dysponujemy aparatami stałymi z zamkami klasycznymi oraz estetycznymi. Dodatkowo wykonujemy zabiegi z zakresu zakotwiczania mikroimplantów czy ekstruzji zębów.
Wszystkie osoby zainteresowane leczeniem ortodontycznym zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem!