Rodzaje protez zębowych – którą najlepiej wybrać?
Braki zębowe to powszechny problemem, który stanowi jeden z głównych powodów wizyty w gabinecie stomatologicznym. Statystyki wskazują, że przeciętny Polak nie ma co najmniej dwóch zębów! Aby zachować estetykę uśmiechu, większość osób decyduje się na wykonanie protezy zębowej.
Czym są protezy zębowe?
Protezy zębowe mają na celu uzupełnienie częściowych lub całkowitych braków zębowych w jamie ustnej. Współczesne protezy wykonywane są z wysoką starannością i estetyką, dzięki czemu doskonale odwzorowują naturalny wygląd zębów.
Rodzaje protez zębowych
Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje protez zębowych – ruchome i stałe.
Protezy ruchome
Uzupełnienia ruchome – jak sama nazwa wskazuje – można swobodnie wyjmować z jamy ustnej. Najpopularniejsze z nich to klasyczne protezy akrylowe częściowe lub całkowite. Składają się z płyty protezy, sztucznych zębów oraz ewentualnych elementów dodatkowych, takich jak metalowe klamry. Niestety, ich użytkowanie wiąże się z wieloma wadami – protezy te często są niestabilne, przez co utrudniają swobodne wykonywanie podstawowych czynności jak żucie czy mowa.
Coraz większą popularność zdobywają protezy szkieletowe. Podobnie jak akrylowe, należą do uzupełnień ruchomych. Uzupełnienia szkieletowe wykonywane są na podbudowie metalowej, która zapewnia optymalne utrzymanie higieny oraz czystości. Ich utrzymanie jest możliwe dzięki obecności specjalnych klamer. Gwarantują one stabilność użytkowania oraz dobre przyleganie do podłoża jamy ustnej.
Protezy stałe
Wśród protez stałych wyróżnia się:
- licówki,
- korony,
- mosty,
- protezy na implantach.
Licówki to cienkie nakładki, na stałe mocowane na przedsionkowej powierzchni zęba. Zazwyczaj wykorzystywane są do zwiększenia estetyki zębów w odcinku przednim – mogą poprawić kolor, kształt oraz maskować niewielkie defekty struktury. Charakteryzuje je wysoka estetyka i szczegółowe odwzorowanie detali anatomicznych.
Korony to trwałe uzupełnienia, znacznie grubsze od licówek. Stosowane są do pokrycia i wzmocnienia zębów osłabionych, których większość tkanek twardych uległa zniszczeniu. Korony dbają o zachowanie naturalnego wyglądu oraz funkcjonalności leczonych zębów.
Mosty to konstrukcje wykonywane w przypadku pojedynczych lub mnogich braków zębowych. Składają się z filarów i przęseł. Filary to naturalne zęby pacjenta, których powierzchnia pokryta jest koronami zębowymi. Przęsło to uzupełnienie mocowane między filarami. Wszystkie elementy konstrukcji są trwale złączone ze sobą.
Protezy wykonywane na implantach to rozwiązanie dedykowane osobom zmagającym się z bezzębiem całkowitym. Uzupełnienia, imitujące wygląd naturalnego łuku zębowego, mocuje się do umieszczonych w kości implantów. Wykorzystuje się do tego specjalne połączenia, gwarantujące stabilność i komfort użytkowania.
Jaka proteza jest najlepsza?
Bez wątpienia, wybór uzupełnienia stałego jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Poza estetyką gwarantuje ono znacznie większy komfort użytkowania. Brak ruchomości oraz trwałe połączenie z podłożem ułatwia swobodne wykonywanie podstawowych czynności, takich jak mowa czy żucie.
Przeczytaj: Jak radzić sobie z problemem luźnej protezy zębowej?
Najwięcej zalet dostrzega się w uzupełnieniach mocowanych na implantach. Poza wymienionymi wyżej plusami, gwarantują także zachowanie podłoża kostnego, uznawanego obecnie za najważniejszą strukturę jamy ustnej.
Kiedy należy wykonać protezę?
Protezę należy wykonać jak najszybciej od momentu utraty zęba. Brak wdrożenia leczenia może skutkować zanikiem podłoża kostnego lub zmianami położenia sąsiednich zębów. Efektem tego są poważne zmiany w układzie stomatognatycznym, a także możliwość pojawienia się trudności w wykonaniu satysfakcjonującej odbudowy protetycznej.
Ile kosztuje proteza zębowa?
Ceny protez zębowych są bardzo zróżnicowane. Zależą od rodzaju uzupełnienia, a także doświadczenia lekarza prowadzącego leczenie.
Najbardziej atrakcyjne cenowo są klasyczne protezy akrylowe. Z większym nakładem finansowym wiąże się wykonanie protez szkieletowych. Należy jednak pamiętać, że są one bardziej funkcjonalnym oraz bezpieczniejszym rozwiązaniem, w porównaniu z klasyczną protezą.
Ceny uzupełnień stałych zależą od rozległości braków zębowych. Za wielopunktowy most będziemy musieli zapłacić co najmniej kilka tysięcy.
Najdroższym uzupełnieniem są korony lub protezy mocowane na implantach. Bez wątpienia taka forma leczenia jest najlepszym rozwiązaniem, które zapewnia dbałość nie tylko o estetykę uśmiechu i komfort użytkowania, ale przede wszystkim zachowanie kości. Sprawdź cennik.
Protezy zębowe Wrocław
W Esti-Dent dbudowa uzębienia poprzedzona jest odbyciem wyczerpujących rozmów oraz konsultacji. Dopiero wtedy stomatolog protetyk zleca odtworzenie brakujących zębów poprzez: koronę, most albo protezę. Ich dobór uzależniony jest m.in. od rodzaju uzupełnienia, które może pełnić rolę stałą, ruchomą lub mieszaną (łączącą dwie poprzednie).
Niezależnie od skomplikowanego przypadku, nasz gabinet może wykonać wszystkie zabiegi protetyczne, od implantów po protezy, zapewniając najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Zadbaj o piękny uśmiech w naszym profesjonalnym gabinecie stomatologicznym i odzyskaj pewność siebie dzięki doskonałej protetyce! Skontaktuj się z nami już dziś, a nasz zespół chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania i umówi Cię na konsultację: tel. 501 466 399.