Skaner wewnątrzustny – co to jest i do czego służy?
Skaner wewnątrzustny jest urządzeniem, które od pewnego czasu cieszy się niezwykłą sławą w stomatologii. Można pokusić się o stwierdzenie, że rozpoczęło ono nową erę cyfryzacji, szczególnie w zakresie specjalności jaką jest protetyka. Takowy sprzęt jest również elementem wyposażenia naszego gabinetu, w związku z czym zarówno komfort pobierania wycisków, jak i ich precyzja jest na wysokim poziomie.
Czym jest skaner wewnątrzustny?
Skaner wewnątrzustny jest urządzeniem, które pozwala na uzyskanie odzwierciedlania jamy ustnej w formie wirtualnej. W ciągu kilkudziesięciu sekund lekarz może na ekranie komputera zobaczyć kompletny skan jamy ustnej pacjenta. Dokładne działanie urządzenia opiera się na wykonywaniu tysięcy drobnych ujęć które następnie składają się na kompletny, precyzyjny obraz. Urządzenia te cechują się wyjątkową czułością – są w stanie wychwycić nawet 3-4 miliony punktów dla każdego łuku zębowego.
Dlaczego jest to aż tak istotne?
Im bardziej precyzyjny obraz zostanie uzyskany, tym bardziej precyzyjne będzie wykonanie pracy ze strony lekarza dentysty lub technika dentystycznego. Dzięki temu, że urządzenie jest w stanie wychwycić najdrobniejsze detale anatomiczne, wszelkie planowane prace, szczególnie te protetyczne, będą cechować się niezwykłym dopasowaniem do indywidualnych warunków jamy ustnej pacjentów.
Urządzenie samo w sobie może poniekąd przypominać uchwyt szczoteczki elektrycznej. Jest bardzo smukłe i lekkie, dzięki czemu sam proces pobierania wycisku jest komfortowy dla pacjenta. W porównaniu z konwencjonalnymi wyciskami, wycisk pobrany za pomocą skanera jest przede wszystkim szybszy, ale też mniej traumatyczny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pacjentów zmagających się z odruchem wymiotnym – pobieranie wycisku z zastosowaniem łyżki i masy bywa dla nich przykrym doświadczeniem, a w niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe.
Jakie prace można wykonać za pomocą skanera wewnątrzustnego?
Skaner wewnątrzustny pozwala na wykonanie szeregu prac z dziedzin takich jak protetyka, chirurgia czy ortodoncja.
Protetycy oraz technicy dentystyczni już od wielu lat w pełni wykorzystują możliwości, jakie daje im stosowanie skanera wewnątrzustnego. Przy jego udziale mogą wykonać wszystkie prace takie jak:
- inlay,
- onlay,
- licówki,
- mosty,
- korony,
- protezy zębowe,
- łączniki indywidualne.
Dodatkowo obraz uzyskany z urządzenia ułatwia komunikację na płaszczyźnie lekarz-pacjent. Znacznie łatwiej wytłumaczyć pacjentowi planowane prace, na podstawie widocznego dla niego na ekranie komputera obrazu własnej jamy ustnej. Szereg programów komputerowych daje też możliwość wizualizacji planowanej pracy na podstawie wycisku, dzięki czemu pacjent będzie mógł na ekranie zobaczyć to, co niedługo będzie mu towarzyszyć jako piękny, nowy uśmiech!
W przypadku chirurgii skaner wykorzystywany jest przede wszystkim w połączeniu z trójwymiarowym obrazem kości, uzyskanym dzięki tomografii stożkowej CBCT. Połączenie to daje lekarzowi pełen obraz anatomicznych warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Jest to niezwykle pomocne w przypadku planowania leczenia implantologicznego, które z roku na rok jest coraz częściej wykonywanym zabiegiem.
Skaner swoje miejsce znalazł także w przypadku ortodoncji. Lekarze tej specjalności wykorzystują go głównie do analizy uzębienia oraz planowania procedur leczenia wady zgryzu. Podobnie jak w przypadku protetyki, jego zastosowanie pozwala uniknąć stosowania u pacjenta klasycznych wycisków. Pacjentami ortodontycznymi są w znacznej większości dzieci, tak więc zapewnienie im jak najwyższego komfortu podczas procedur leczniczych jest jednym z bardziej istotnych aspektów pracy lekarza.
Skaner wewnątrzustny – jakie są korzyści z jego stosowania
Jak już wspomnieliśmy – podstawową korzyścią ze stosowania skanera wewnątrzustnego jest zwiększenie komfortu pacjenta. Pobieranie konwencjonalnych wycisków wiąże się z koniecznością dopasowania łyżki wyciskowej, zastosowaniem masy, odpowiednim ustawieniu głowy pacjenta na fotelu stomatologicznym, precyzji ze strony lekarza. Aby wycisk był optymalny, niezbędne jest osiągnięcie wszystkich tych składowych, co jest nie lada wyzwaniem. Dla pacjenta umieszczenie w jamie ustnej łyżki pokrytej masą wyciskową wiążę się z dość dużym dyskomfortem. Jest to szczególnie trudne u osób zmagających się z odruchem wymiotnym lub mających problemy z utrzymaniem nosowego toru oddychania. W momencie gdy otrzymany wycisk nie odzwierciedli warunków anatomicznych na tyle, na ile jest to wymagane, wycisk należy powtórzyć. Musi być on wykonany jak najbardziej precyzyjnie, ponieważ to od niego zależy dalsze dopasowanie prac – szczególnie tych protetycznych – do indywidualnych warunków pacjenta panujących w jamie ustnej.
Zastosowanie skanera pozwala tego wszystkiego uniknąć.
Jego niewielkie rozmiary gwarantują pacjentowi pełny komfort podczas procedury.
Tempo pracy jest na tyle wysokie, że w ciągu minuty obraz jest dostępny na ekranie komputera, a pacjent może odetchnąć z ulgą, że już po wszystkim.
Ponadto precyzja urządzenia jest niezależna od umiejętności lekarza, jak miało to miejsce w przypadku wycisków konwencjonalnych. Jego czułość daje nam pełną gwarancję tego, że obraz jamy ustnej odzwierciedli nawet te najmniejsze detale. Stanowi to na swój sposób formę „protetycznego zabezpieczenia”, które pozwala na uniknięcie błędów na każdym kolejnym etapie pracy.
Posiadanie skanu jamy ustnej w formie cyfrowej daje też szansę na wykonanie konsultacji z innym lekarzem, praktycznie natychmiast. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w wielu przypadkach znacznie przyspiesza to procedury lecznicze.
Zupełnie inną korzyścią, związaną ze stosowaniem skanera jest…ochrona środowiska! Dzięki temu, że obraz uzyskiwany i przechowywany jest w formie elektronicznej, zmniejsza się ilość wykorzystywanych silikonów do pobrania wycisków czy gipsów do odlania modeli.
Bez wątpienia skaner wewnątrzustny jest przełomem, który ułatwił pracę lekarzom dentystom, ale przede wszystkim dał Pacjentom szansę na poznanie nowej, zupełnie komfortowej formuły pobierania wycisków zębowych!