Wstawianie implantu zęba – jak wygląda zabieg?
„Zabieg implantacji: jak on właściwie wygląda?” – to jedno z częściej zadawanych pytań w gabinecie stomatologicznym. Faktem jest, że większość Pacjentów chociaż raz zetknęła się z tą tematyką. Mimo to mało który wie, jak dokładnie wygląda procedura zabiegu. Ich wiedza w tym zakresie jest zwykle bardzo ogólna, a często pozyskiwane z nierzetelnych źródeł informacje są po prostu nieprawdziwe. Dlatego też, zaczynając rozważania o implantach, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami: jak wygląda implant? Jak przebiega zabieg? Czy implanty są na pewno bezpieczne?
- Implant składa się z 3 części: śruby, łącznika i korony protetycznej.
- Możemy wyróżnić 3 podstawowe etapy zabiegu dla implantów jednofazowych lub 4 dla dwufazowych: konsultacja, procedura wszczepienia implantu, okres rekonwalescencji pozabiegowej i leczenie protetyczne.
- Zabieg jest prowadzony w znieczuleniu stomatologicznym, które znosi uczucie bólu.
- Zwykle cała procedura zajmuje od 3 do 6 miesięcy, ale zdarza się, że czas ten może przedłużać się nawet do roku. Proces bezpośredniego wszczepienia implantu trwa zwykle od 30 do 60 minut.
- Aby zapobiec występowaniu miejscowych stanów zapalnych i wydłużeniu procesu gojenia, rutynowo stosuje się antybiotykoterapię pozabiegową. Lekarze sięgają zwykle po antybiotyki z grupy penicylin. W przypadku uczulenia na penicyliny wybierana jest zwykle linkozamidy.
- Implanty zębowe są bezpieczne, choć podobnie jak każdy zabieg chirurgiczny, zabieg wszczepiania implantów niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań.
- Odrzucenie implantu to jedne z częstszych powikłań pozabiegowych. Przyczyną mogą być alergie, odrzucenie przez organizm, występowanie niektórych chorób czy nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
Jak wygląda implant?
Implant najprościej można opisać jako metalową śrubę, która po wkręceniu w tkankę kostną spełnia funkcję korzenia zęba. Są różne rodzaje implantów. Ich kształt może mieć postać śrubki, cylindra lub spirali. Średnica implantu waha się zwykle między szerokością 2 a 6 mm.
Każdy implant składa się z trzech podstawowych części. Pierwsza część, tj. śruba implantu, jest elementem bezpośrednio wkręcanym do kości szczęki lub żuchwy. Jest to podstawowy filar implantu, na którym umieszczana jest reszta składowych. Druga część to tzw. łącznik – można go uznać za rusztowanie, na którym osadzana jest korona protetyczna, stanowiąca ostatnią składową.
Aby łatwiej przedstawić Pacjentowi budowę implantu, lekarze dentyści często posługują się porównaniem do zawieszonego na ścianie obrazu: implant jest odpowiednikiem kołka, który na samym początku wbijamy do ściany. Gdy otrzymamy już odpowiednie poszerzenie do jego wnętrza, wkręcamy łącznik, który można uznać za „gwóźdź, na którym wisieć ma obraz”. Obrazowi z kolei odpowiada odbudowa protetyczna, czyli element, który stanowi najważniejszą część dla Pacjenta, bo to właśnie on widoczny jest bezpośrednio w jamie ustnej i odpowiada za estetykę uśmiechu.
Jak wygląda przebieg zabiegu implantacji?
W zależności od tego, na jaki implant się zdecydowaliśmy, możemy wyróżnić 3 podstawowe etapy zabiegu dla implantów jednofazowych lub 4 dla dwufazowych.
Etap I : konsultacja
To pierwszy, a zarazem niezwykle istotny krok do przeprowadzenia procedury wszczepienia implantu zębowego. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz dentysta przeprowadzi szczegółowy wywiad, na podstawie którego będzie można ocenić, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Warto zaznaczyć, że podczas takiej rozmowy należy być szczerym wobec lekarza, szczególnie w odpowiedziach na pytania dotyczących nawyków higienicznych i nałogu tytoniowego. Te dwie składowe odgrywają ogromny wpływ na proces integracji i gojenia implantu, dlatego też nie można zatajać przed lekarzem jakichkolwiek informacji. Dodatkowo lekarz dentysta musi sprawdzić warunki kostne panujące w jamie ustnej, o ile nie zostało to już wykonane. Warto przypomnieć, że bez odpowiedniej ilości materiału kostnego w obrębie kości szczęk lub żuchwy, nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantu (wówczas można rozważyć zabieg augumentacji kości). Podczas takiej wizyty pacjent ma także możliwość uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące zabiegu, przygotowania do niego, okresu rekonwalescencji oraz przewidywanych kosztów.
Etap II : procedura wszczepienia implantu
Zabieg wszczepienia implantu rozpoczyna się od iniekcji środka znieczulającego, dzięki któremu zniesione zostają wszelkie doznania bólowe pacjenta. Następnie lekarz wykonuje nacięcie dziąsła, dzięki któremu uzyskuje dostęp do tkanki kostnej. Przy użyciu specjalnych narzędzi mechanicznych, wchodzących w skład systemu implantologicznego, lekarz dokonuje nawiercenia otworu, w który następnie wprowadzany jest implant i łącznik. Osadzanie implantu musi być prowadzone w niezwykle staranny sposób, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia kości.
W zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na implanty jedno- czy dwufazowe, etap ten może się przedłużać. W przypadku tych pierwszych, na tej samej wizycie zakładana jest wcześniej przygotowana już korona protetyczna lub most. Pacjent wychodzi z gabinetu z „nowym zębem” w jamie ustnej. W przypadku dwufazowych, osadzenie uzupełnienia protetycznego następuje po okresie gojenia, który wynosi zwykle kilka miesięcy(4 etap).
Etap III : okres rekonwalescencji pozabiegowej
Okres gojenia, po zabiegu implantacji, jest niezwykle istotny. Część lekarzy zdaje się na opinię, że powodzenie implantacji w 50% stanowi wzorowo przeprowadzony zabieg, drugie 50% natomiast przyznaje się przebiegającemu bez zarzutów procesowi gojenia.
Największe znaczenie mają pierwsze 2-3 tygodnie. Wtedy to dochodzi do najbardziej intensywnych procesów regeneracyjnych.
Należy przestrzegać wszystkich zaleceń przekazanych przez lekarza dentystę. Po 10-14 dniach zwykle wyznaczany jest termin wizyty kontrolnej, na której następuje usunięcie szwów. Kolejna wizyta przypada zwykle na 2-4 miesiące po zabiegu implantacji (zakłada się, że tyle zajmuje proces pełnego gojenia). Gdy lekarz uzna, że doszło do pełnej regeneracji tkanek, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest osadzenie na implancie uzupełnień protetycznych.
Etap IV : leczenie protetyczne
Kierując się zapotrzebowaniem, na implantach osadzone mogą być uzupełnienia stałe lub ruchome. Wszystko zależy od tego, jakie warunki panują w jamie ustnej pacjenta i jak rozległe są braki zębowe. W przypadku braków pojedynczych pacjenci decydują się zwykle na korony lub mosty (te drugie wymagają oszlifowania sąsiednich zębów). Braki mnogie wymagają zastosowania mostów lub protez. Przy brakach całkowitych Pacjenci decydują się zwykle na uzupełnienia w postaci protez całkowitych (ruchomych lub stałych). Czy oznacza to, przez czas leczenia pacjent chodzi z luką w uzębieniu? Oczywiście – nie. Zaopatrzeni są oni zazwyczaj w tymczasowe uzupełnienia protetyczne (z reguły ruchome), które w trakcie jego trwania mają na celu utrzymanie poprawnych warunków okluzyjnych, estetyki oraz komfortu pacjenta.
Sprawdź: Metamorfozy – uzupełnienie uzębienia za pomocą implantów
Czy wstawienie implantu boli?
Nie. Procedura wstawienia implantu przebiega zupełnie bezboleśnie. Zabieg jest prowadzony w znieczuleniu stomatologicznym, które znosi uczucie bólu. Oczywiście, pacjent może odczuwać dotyk, rozpieranie lub drgania, jednak wszelkie doznania bólowe nie mają prawa wystąpić. Dodatkowo w przypadku pacjentów, dla których zabieg wiąże się z dużym stresem, lekarz dentysta może rozważyć zastosowanie premedykacji. Ma ona na celu wyciszenie pacjenta i stworzenie jak najbardziej komfortowych dla niego warunków.
Ile trwa implantacja zęba?
Proces bezpośredniego wszczepienia implantu trwa zwykle od 30 do 60 minut. Natomiast gdybyśmy chcieli ocenić ile trwa cała procedura tzn. implantacja, proces gojenia oraz wstawienie uzupełnienia protetycznego, czas ten znacząco się wydłuża. Nie ma określonego terminu, który może zagwarantować Pacjentowi zakończenie leczenia. Uzależnione jest to przede wszystkim od tego, jak przebiega proces gojenia. Zwykle cała procedura zajmuje od 3 do 6 miesięcy, ale zdarza się, że czas ten może przedłużać się nawet do roku.
Jaki antybiotyk po implancie?
Mimo zachowania najwyższej staranności dotyczącej zasad aseptyki, niemożliwe jest uzyskanie w jamie ustnej zupełnie jałowych warunków. Bakterie są elementem naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej. Problem z ich obecnością pojawia się wówczas, gdy dochodzi do spadku odporności czy upośledzenia funkcji obronnych organizmu. Bakterie lubią wykorzystywać zabiegi chirurgiczne – korzystając z „chwilowego osłabienia” danego obszaru organizmu, mogą wzmagać swoje działanie, namnażać się, kolokwialnie można powiedzieć, że mają one „furtkę do ataku”. To w efekcie może spowodować występowanie miejscowych stanów zapalnych i wydłużenie procesu gojenia.
Aby temu zapobiec, zaczęto rutynowo stosować antybiotykoterapię pozabiegową. Oznacza to, że zalecenie do zastosowania leków wcale nie musi oznaczać obecności infekcji, ale ma stanowić formę ochrony przed jej rozwojem, czyli mieć charakter osłonowy.
Lekarze sięgają zwykle po antybiotyki z grupy penicylin. W przypadku uczulenia na penicyliny wybierana jest zwykle linkozamidy.
Warto zaznaczyć, że część pacjentów może wymagać antybiotykoterapii nie tylko po, ale i przed zabiegiem implantacji. Wynika to z obciążeń zdrowotnych takich jak np. wszczepiona sztuczna zastawka serca.
Czy implanty zębowe są bezpieczne?
Tak, choć podobnie jak każdy zabieg chirurgiczny, niesie on ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Prowadzone na szeroką skalę badania, wskazują że odrzucenie implantów dotyczy ok 5% pacjentów. Warto też zaznaczyć, że prawidłowo wszczepiony implant, którego integracja przebiegła bez zarzutów, może nam służyć nawet dożywotnio! Dodatkowo nadmienić należy, że żadne inne uzupełnienie braków zębowych, nie odwzorowuje anatomicznej budowy zęba tak doskonale, jak implant.
Kiedy implant może zostać odrzucony?
Odrzucenie implantu to jedne z częstszych powikłań pozabiegowych. Jakie są główne przyczyny odrzucenia implantu?
- za jeden z częstszych powód takiej sytuacji odpowiada nic innego, jak nasz organizm. U części pacjentów organizm wszczepiony implant uzna za intruza i będzie robił wszystko, aby utrudnić proces gojenia i integracji z kością. Warto zaznaczyć, że zdarzają się przypadki w których tylko jeden implant jest odrzucony, mimo że wkręcone zostały np. 4 lub 6.
- występowanie chorób ogólnych, takich jak zaburzenia metaboliczne, np. cukrzyca lub choroby autoimmunologiczne, np. RZS,
- alergie na jeden z metali wchodzących w skład implantu,
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
- nadmierne obciążenie implantu,
- terapia bisfosfonianami,
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących zabiegu implantacji zapraszamy do kontaktu z personelem naszej kliniki – z radością odpowiemy Państwu na wszystkie nurtujące pytania!