• 501 466 399Zadzwoń!
  • Szybka 1C/B50-421 Wrocław
  • Otwarte: pn 11.00 - 19.00, wt 9.00-19.00, śr 9.00-18.00, czw i pt 10.00-19.00, sb umów wizytę
ząb zatrzymany

Ząb zatrzymany: przyczyny, objawy i metody leczenia 

Ząb zatrzymany jest uporczywym problemem, dotykającym pacjentów w każdym wieku. Ból, obrzęk, utrudniona mowa – to tylko kilka objawów, jakie towarzyszą przykremu schorzeniu. Czym są zęby zatrzymane? Jak powstają? Jak skutecznie pozbyć się zatrzymanych zębów?

Co to znaczy, że ząb jest zatrzymany?

O zębie zatrzymanym mówimy wówczas, gdy jego struktura – tj. korzeń i korona – jest w pełni rozwinięta, natomiast proces wyrzynania uległ zahamowaniu lub w ogóle się nie rozpoczął. W efekcie ząb znajduje się w dalszym ciągu w obrębie tkanki kostnej. W zależności od tego, jaka część jest w kości, ząb może być zatrzymany częściowo lub całkowicie. 

Przyczyny powstawania zatrzymanych zębów 

Wśród przyczyn powstawania zębów zatrzymanych możemy wyodrębnić dwie grupy: miejscowe oraz ogólnoustrojowe. 

Wśród przyczyn miejscowych najczęściej wymienia się zbyt wczesną utratę zęba mlecznego lub obecność przetrwałych zębów mlecznych. W niektórych przypadkach zęby zatrzymane obserwuje się także przy obecności przewlekłych stanów zapalnych danej okolicy. 

Do pozostałych przyczyn miejscowych należą:

  • guzy i torbiele, 
  • niedorozwój szczęki lub żuchwy, 
  • stany zwyrodnieniowe szczęki lub żuchwy, 
  • urazy mechaniczne.

Przyczynami ogólnoustrojowymi zatrzymanych zębów są zwykle:

  • zaburzenia hormonalne, 
  • niedobory witaminowe, 
  • predyspozycje genetyczne. 

Warto pamiętać, że zatrzymane zęby mogą być efektem niepoprawnie przeprowadzonego w przeszłości leczenia!

Objawy i diagnoza zębów zatrzymanych 

Zęby zatrzymane mogą dawać bardzo charakterystyczne objawy. U większości pacjentów najbardziej charakterystyczny jest ból, obrzęk oraz zwiększona tkliwość danej okolicy. Dyskomfort spowodowany dolegliwościami jest często bodźcem do wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. 

Do pozostałych objawów zalicza się między innymi:

Diagnoza obecności zębów zatrzymanych polega najczęściej na wykonaniu zdjęcia radiologicznego. W zależności od przyjętych w gabinecie standardów, a także przypadku klinicznego, można wykonać klasyczne, pojedyncze zdjęcie zębowe, pantomogram lub profesjonalną tomografię wolumetryczną określaną jako zdjęcia CBCT. 

Należy zaznaczyć, że w wielu przypadkach obecność zębów zatrzymanych jest zupełnie bezobjawowa – pacjentom nie towarzyszą jakiekolwiek dolegliwości!

Konsekwencje i powikłania zębów zatrzymanych 

W wielu przypadkach zęby zatrzymane powodują przykre w konsekwencjach powikłania. Najczęściej obserwowanym z nich jest skłonność do zapalenia oraz zakażeń danej okolicy. Związany z nimi ból, który w wielu przypadkach utrudnia codzienne funkcjonowanie, jest częstą przyczyną usunięcia zębów zatrzymanych. 

Do pozostałych powikłań należą:

  • uszkodzenia sąsiednich zębów, 
  • utrudnione oczyszczanie okolicy zęba, 
  • skłonność do rozwoju próchnicy
  • rozwój torbieli, 
  • osłabienie okolicznej struktury kostnej. 

Ząb zatrzymany – leczenie i usuwanie

W większości przypadków zębów zatrzymanych nie podejmuje się leczenia zachowawczego. Zęby takie nie posiadają odpowiedniej pozycji w łuku zębowym, często wręcz zaburzają jego harmonię lub powodują rotację poprawnie ustawionych zębów. W sytuacjach takich jedyną formą podejmowanej terapii jest ekstrakcja. 

Usunięcie zębów zatrzymanych jest procedurą chirurgiczną, która odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zapewnia ono zachowanie pełnego komfortu podczas prowadzonego zabiegu. Za pomocą skalpela lekarz rozcina dziąsło, po czym przy pomocy wierteł usuwa część tkanki kostnej. Po uzyskaniu pełnego dostępu do zęba, przy pomocy kleszczy dokonuje jego zwichnięcia oraz ekstrakcji. Powstałą ranę zabezpiecza za pomocą specjalnego opatrunku oraz nici chirurgicznych. 

Ekstrakcja zębów zatrzymanych Wrocław

Zespół naszych specjalistów od wielu lat specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Z powodzeniem prowadzimy zabiegi usuwania zębów zatrzymanych. Posiadamy wysokiej jakości sprzęt gwarantujący dokładną diagnostykę – w naszym gabinecie wykonujemy zarówno zdjęcia zębowe, jak także profesjonalne zdjęcia CBCT. Nasi specjaliści stale poszerzają swoją wiedzę, zapewniając tym samym przeprowadzenie zabiegów z zachowaniem najwyższych standardów. W przypadku jakichkolwiek pytań z zakresu chirurgii stomatologicznej, zapraszamy do kontaktu z personelem Est-Dentu. 

Kompleksowa opieka dentystyczna i gwarancja pięknego uśmiechu