Zaburzenia odżywiania – objawy w jamie ustnej
Zaburzenia odżywiania są plagą dzisiejszych czasów. Dotyczą one dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Zaburzone postrzeganie własnego ciała prowadzi do niezdrowych nawyków żywieniowych, które z czasem ewoluują w skrajne problemy żywieniowe. Zarówno nadmierne redukowanie spożywanych posiłków, jak też nieograniczone objadanie się, niesie ze sobą fatalne skutki nie tylko dla naszego ciała, ale także dla naszej psychiki. Co ciekawe – lekarze dentyści są jednymi z pierwszych osób, które mogą zauważyć problem z anoreksją czy bulimią. Jak zaburzenia objawiania objawiają się w jamie ustnej?
Zaburzenia odżywiania – rodzaje
Wyróżniamy 2 podstawowe zaburzenia odżywiania – anoreksję oraz bulimię.
Anoreksja cechuje się psychicznym wstrętem do jedzenia oraz spożywania posiłków. Chorzy obawiają się możliwości przybrania na wadze, przez co kontrolują każdy posiłek oraz wprowadzają maksymalne ograniczenia. Efektem tego jest niedożywienie organizmu, spadek masy ciała, a także zaburzenia mięśniowe.
Bulimia z kolei charakteryzuje się spożywaniem ogromnych ilości posiłku, bez jakichkolwiek psychicznych ograniczeń. Osoby chore bardzo często osiągają stan przejedzenia, który daje im poczucie radości i spełnienia. Wydawałoby się, że bulimicy skazani są na problemy z nadmiarem wagi, ale… nic bardziej mylnego. Większość z nich po spożyciu posiłku prowokuje wymioty lub spożywa preparaty o działaniu przeczyszczającym. Ma to na celu utrzymanie wagi na tym samym poziomie.
Zaburzenia odżywiania – objawy w jamie ustnej
Zaburzenia odżywiania bardzo szybko objawiają się w jamie ustnej. Co ciekawe, w wielu przypadkach jest ona jedynym miejscem, w którym objawy problemów żywieniowych mogą manifestować się w jakkolwiek dostrzegalny sposób.
Lekarze dentyści u anorektyków lub bulimików dostrzegają następujące zmiany:
- zwiększoną ilość zębów objętych próchnicą,
- zmniejszone wydzielanie śliny,
- zmiany erozyjne,
- zwiększoną wrażliwość na bodźce,
- zmiany zapalne dziąseł i przyzębia.
Erozja i nadwrażliwość zębów
Erozja jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów zaburzeń odżywiania. Dostrzega się ją szczególnie u osób cierpiących z powodu bulimii. Pod wpływem wymiotów dochodzi do rozpuszczania się powierzchni tkanek twardych zębów. Zmiany dostrzegalne są zwykle na podniebiennych powierzchniach zębów górnych oraz na żujących i przedsionkowych powierzchniach zębów dolnych. Ubytki charakteryzują się gładką powierzchnią i łagodnym kształtem. Wraz z erozją dostrzega się współwystępowanie nadwrażliwości, która może powodować spory dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wzmożona wrażliwość a bodźce chemiczne i termiczne sprawia, że przyjmowanie posiłków powoduje dodatkowo nieprzyjemne odczucia, często nawet też ból.
Ograniczona produkcja śliny i sjaloza
Ograniczona produkcja śliny, dostrzegana w przypadku osób z zaburzeniami odżywiania, spowodowana jest przyjmowaniem leków o działaniu psychotropowym lub zbyt małymi ilościami dostarczanych do organizmu składników odżywczych i witamin. Większość leków z tej grupy powoduje zmniejszone wydzielanie śliny, efektem czego jest zwiększenie skłonności tkanek twardych zębów do rozwoju procesu próchnicowego. Dodatkowo zmniejszony przepływ śliny utrudnia systematyczne usuwanie pozostałości pokarmowych. W fizjologicznych warunkach ślina pośrednio uczestniczyła w ich eliminacji – jej ruch powodował oczyszczanie powierzchni zębów oraz ich zagłębień. W momencie deficytów śliny, resztki pokarmowe mają szansę utrzymać się w miejscach retencyjnych przez znacznie dłuższy czas, co z kolei sprzyja rozwojowi próchnicy zębów.
Próchnica zębów
U osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania zauważa się znacznie większe ryzyko rozwoju choroby próchnicowej. W grupie najbardziej na to narażonej są bulimicy. Ze względu na częste wymioty ich jama ustna narażona jest na ciągłe spadki pH. Efektem tego jest utrata twardych tkanek zębów. Pod wpływem działania kwasów szkliwo zębów, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa, ulega rozpuszczeniu. To z kolei prowadzi do narażenia wewnętrznych warstw zęba na działanie środowiska jamy ustnej. Takie połączenie, szczególnie w przypadku zębów o obniżonej kondycji, stanowi idealną drogę dla rozwoju próchnicy.
Zapalenie dziąseł i przyzębia
Problem zapalenia dziąseł i przyzębia dotyczy zarówno anorektyków, jak i bulimików. W przypadku chorych, zmagających się z wstrętem do posiłków, podstawowy problem dotyczy zbyt małych ilości dostarczanych do organizmu składników odżywczych. Głodówki wyniszczające cały organizm, w tym także jamę ustną, powodują zmniejszenie wydzielania śliny. To z kolei wpływa bezpośrednio na kondycję dziąseł i przyzębia, zwiększając ich skłonność do stanów zapalnych. Za problemy z dziąsłami i przyzębiem odpowiadają także braki witaminowe, dotyczące między innymi witaminy C. Odpowiada ona za odpowiednią reakcję ze strony układu odpornościowego. Wpływa także na przeciwdziałanie stanom zapalnym, uszczelnianie naczyń krwionośnych oraz syntezę kolagenu.
Jak naprawić zęby po bulimii, anoreksji czy zaburzeniach kompulsywnego objadania się?
Należy zaznaczyć, że podstawą w leczeniu zaburzeń odżywiania jest skupienie się na genezie problemu. Niezbędna jest wówczas wizyta u psychoterapeuty lub lekarza psychiatry, który będzie w stanie wprowadzić odpowiednie leczenie.
U osób, u których doszło do znacznego zniszczenia w zębów, zalecane jest wprowadzenie kompleksowego leczenia stomatologicznego. Najczęściej wykonuje się zabieg usunięcia kamienia nazębnego. Jest on często widoczny u osób, zmagających się z bulimią jak też kompulsywnym objadaniem. W przypadku obecności ubytków próchnicowych lub zmian o charakterze erozji, należy opracować ubytek oraz wypełnić go materiałem kompozytowym.
W przypadku osób, u których choroba spowodowała znaczne defekty estetyczne lub istotną utratę tkanek twardych zębów, niezbędne może okazać się leczenie protetyczne. Zastosowanie licówek lub koron pozwoli na uzyskanie pięknego uśmiechu, który bez wątpienia będzie idealną wizytówką. Zapraszamy do umawiania wizyt w Esti-Dent – pomożemy zdiagnozować i rozwiązać problem.