Zapalenie miazgi – czym jest i jak je leczyć?
Ból zęba jest najczęstszą przyczyną wizyty w gabinecie stomatologiczny. Bóle pulsujące, których natężenie nasila się w nocy, wskazują najczęściej na zapalenie miazgi zęba. Stan ten wymaga niezwłocznej wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czym jest zapalenie miazgi zęba?
Zapalenie miazgi zęba to odpowiedź zapalna organizmu na toczące się we wnętrzu zęba procesy chorobowe. Zapalenie miazgi jest zwykle efektem nieleczonej choroby próchnicowej, w której bakterie osiągnęły już najgłębiej położone tkanki zęba. W zależności od tego, jak rozwinięte są procesy zapalne, wyróżniamy zapalenie odwracalne, nieodwracalne oraz martwicę miazgi.
Zapalenie miazgi zęba – objawy
Podstawowe objawy zapalenia miazgi zęba to:
- ból zęba,
- obrzęk,
- zaczerwienienie,
- utrata funkcjonalności tkanki,
- wzrost temperatury najbliższej okolicy.
W zależności od poziomu zaawansowania stanu zapalnego, objawy mogą się od siebie znacząco różnić.
W przypadku zapaleń odwracalnych miazgi, bóle pojawiają się zwykle w odpowiedzi na konkretne bodźce – zazwyczaj smakowe lub cieplne. Dolegliwości sprowokowane zimnym napojem lub słodkim pokarmem mijają tuż po zaprzestaniu działania bodźca.
Przy zapaleniach nieodwracalnych dolegliwości znacznie przybierają na sile i pojawiają się samoistnie, często bez uchwytnej przyczyny. Ból ma charakter pulsujący, pojawia się nagle i charakteryzuje się wyjątkową uporczywością. Nasila się nocą, co ma bezpośredni związek z przyjmowaniem pozycji leżącej. Zdarza się, że może on promieniować do pobliskich okolic. W przypadku zębów górnych bóle promieniują zwykle w okolicę skronii i oczodołów. Zęby dolne potrafią inicjować dolegliwości w okolicy przyusznej oraz w obszarze potylicy.
Zapalenie miazgi zęba – przyczyny
Najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi zęba jest nieleczona choroba próchnicowa. Kiedy objęte próchnicą tkanki zęba nie zostaną w porę usunięte, bytujące w nich bakterie zaczynają penetrować do położonych głębiej tkanek, w tym miazgi zęba, Wytwarzane przez bakterie toksyny odpowiadają za inicjację stanu zapalnego, a co za tym idzie – przykre dolegliwości bólowe.
Zdarza się, że stany zapalne w obrębie miazgi zęba są efektem urazu zęba. W momencie gdy miazga zęba narażona jest na bezpośredni kontakt ze środowiskiem jamy ustnej, jest ona szczególnie podatna na ryzyko infekcji bakteryjnych.
Podobny mechanizm uszkodzenia obserwowany jest także w ubytkach charakterystycznych dla zaburzeń odżywiania, czyli bulimii i anoreksji.
Sporadycznie zdarza się, że przyczyną zapalenia miazgi jest dostanie się drobnoustrojów do wnętrza zęba drogą krwiopochodną. Jeśli w organizmie obecny jest uogólniony stan zapalny, zakażona krew przez otwór wierzchołkowy zęba może dostać się do jego wnętrza i zainicjować bardzo szybki rozwój procesów chorobowych.
Zapalenie miazgi zęba – jak leczyć?
Podstawą w leczeniu zapalenia miazgi zęba jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. W zależności od tego, z jaką fazą mamy do czynienia, stosowane są różne procedury lecznicze.
W przypadku odwracalnego zapalenia miazgi, leczenie polega na usunięciu mas próchnicowych oraz dokładnych oczyszczeniu ogniska próchnicowego. Następnie ubytek zaopatruje się specjalnymi preparatami leczniczymi, które mają na celu wzmocnienie oraz częściową remineralizację odwapnionych tkanek. Leczenie zakończone jest wypełnieniem ubytku i odtworzeniem korony zęba.
W przypadku zapaleń nieodwracalnych niezbędne jest usunięcie zmienionej zapalnie miazgi zęba. Dotyczy to zarówno miazgi komorowej, jak też tej zlokalizowanej w obrębie kanałów korzeniowych. Odbywa się to podczas leczenia endodontycznego. Przy pomocy specjalnych materiałów miazga jest dokładnie usuwana. Oczyszczanie ma podwójny charakter: mechaniczny oraz chemiczny. Końcowym etapem leczenia endodontycznego jest staranne wypełnienie kanałów. Dopiero po dokonaniu tych wszystkich procedur, można przejść do leczenia zachowawczego, czyli uzupełnienia zlokalizowanego w koronie zęba ubytku.
Zapalenie miazgi zęba- jak uśmierzyć ból?
Jedyną skuteczną drogą do trwałego uporania się z bólem, spowodowanym stanem zapalnym miazgi zęba, jest leczenie zachowawcze lub kanałowe. Podczas oczekiwania na wizytę dolegliwości bólowe można łagodzić stosując podstawowe leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy paracetamol. Warto wspomagać się także ziołowymi płukankami na bazie rumianku i szałwii. Wykazują one działanie ściągające, które pozwoli na przyniesienie chwilowej ulgi. Dla osób ceniących sobie naturalne metody leczenia, proponuje się sięgnąć po olejek goździkowy. Zawiera on w swoim składzie naturalny środek łagodzący – eugenol, który chwilowo niweluje dolegliwości bólowe. W razie dolegliwości bólowych można umawiać wizyty w naszym gabinecie. W czasie konsultacji stomatologicznej, lekarz dentysta przekaże plan leczenia.